flyback konvertörde bazı sorular

Başlatan analog06, 07 Şubat 2020, 11:43:27

analog06

Arkadaşlar Merhaba resimdeki şematik de Vaux un amacını veya nasıl kullanıldıgını anlamadım açıklayacak veya yol gösterecek biri varmıdır

pwr_24

Verdiğiniz devrede vaux'un 2 görevi var.
1-Entegreyi beslemek
2-Dikkat ederseniz feeback devresini seconder taraftan opto ile yalıtarak yapmamış bunu Vaux'u kullanarak yapmış. Yani Feedback görevide var.

Önerim opto ile yalıtılmış bir topoloji kullanmanız. Yanılmıyorsam VIPER26 opto ile kullanılıyor.

analog06

Hocam aklımı karıştıran tarafı neden direk entegre beslemesine verilmemişte trafoya girilmiş onu anlamadım aslında
buda abaşka bi görevi olduğunu düşündürüyo

Alıntı yapılan: pwr_24 - 07 Şubat 2020, 11:58:50Verdiğiniz devrede vaux'un 2 görevi var.
1-Entegreyi beslemek
2-Dikkat ederseniz feeback devresini seconder taraftan opto ile yalıtarak yapmamış bunu Vaux'u kullanarak yapmış. Yani Feedback görevide var.

Önerim opto ile yalıtılmış bir topoloji kullanmanız. Yanılmıyorsam VIPER26 opto ile kullanılıyor.

pwr_24

Alıntı yapılan: analog06 - 07 Şubat 2020, 12:10:29Hocam aklımı karıştıran tarafı neden direk entegre beslemesine verilmemişte trafoya girilmiş onu anlamadım aslında
buda abaşka bi görevi olduğunu düşündürüyo

Siz diğer entegreleri de araştırın ncp1200 uc3845 ice2h serisi hemen hepsinde entegre vaux ile beslenir bazılarında ise dcbus kullanılır. Adamların pil ile besleyecek hali yok entegreyi :)

Sizin semanızda tek farklı taraf feedback kısmını vaux ile yapmış

analog06

hocam vaux harici bi besleme deil demi Ben vaux devreye harici bir giriş olarak düşünmüştüm sanırım öyle deilmiş

abstruse

Alıntı yapılan: analog06 - 07 Şubat 2020, 12:43:01hocam vaux harici bi besleme deil demi Ben vaux devreye harici bir giriş olarak düşünmüştüm sanırım öyle deilmiş
Giriş ve çıkışı izole etmek istiyorsun ama bunun yanı sırada entegrenin de PWM üretmek ve Transformatörü sürmek gibi işler için enerjiye ihtiyacı var. Bunu Aux yani Auxiliary denilen yardımcı anlamındaki sargı ile yapıyorlar. Transformatörün tüm sagıları sarım oranlarına göre çıkış verdiği için sadece 1 tanesinden voltajı ölçmek yeterli olduğundan FB yani Feedback ucunuda oradan ölçerek çıkışı kabul edeceği seviyede gerekli voltajlara sabitlemiş.
Saygılarımla.

analog06

anladım hocam benim kafamı karıştıran kısmı iki tane primer taraftaki sargının dönüşüm oranı yapmasıydı sadece

merve damar

Eğer entegreyi dc baradan beslersen yani aux kullanmazsan boştayken güç kaybı olur. Bunu kimse istemez. Hem de maaliyetli olur. Dc barada yüksek güçlü direnç zener kullanman gerekir. 1 2w kaybın olur. boşta çalışma ibu kadar kaybı göre almazlar. Aux kullanırsan bunu engellemiş olursun. Güç kaybını azaltırsın. Hem ince sarılır az tur sarılır. Maliyetten de sıkıntı çıkartmayacağını düşünüyorum. Aux güzeldir. Bu şekilde geri besleme bilmiyorum. Genelde opto ile geri besleme yapılıyor izolasyon sağlıyor.

merve damar

Tabi bu durum entegreye göre değişir. Bazı entegrelerin besleme ve akımlarına göre dc baradan besleme yapılabiliyor. Tny270 yapabiliyor mesela. Devre tasarımı programı var. Pıexpert. Ücretsiz indirip inceleyebilirsin. Ama pek stabil çalışmıyor. Bazıları sorun yaşıyor. Ben yaşadım

fide

Alıntı yapılan: merve damar - 07 Şubat 2020, 19:26:08Tabi bu durum entegreye göre değişir. Bazı entegrelerin besleme ve akımlarına göre dc baradan besleme yapılabiliyor. Tny270 yapabiliyor mesela. Devre tasarımı programı var. Pıexpert. Ücretsiz indirip inceleyebilirsin. Ama pek stabil çalışmıyor. Bazıları sorun yaşıyor. Ben yaşadım
Topswitch entegreleri genelde aux sargısı ile beslenir. Dc baraya bağlanan pin under voltage lockout pini olması gerekir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

merve damar

Her entegre için aux sargısız besleme yapabilirsiniz. Ama verim elde edemezsiniz. Dc baradan istenilen gerilim ve akım elde edilebilir. Ama kullanılmaz. Çünkü güç harcar.