Bu opamp devresinin türü ve işlevi nedir acaba

Başlatan analog06, 08 Şubat 2020, 19:50:09

analog06

Merhabalar ekte şemasını verdiğim devre bir  yerde karşıma çıktı çözemedim opamp konusuna da çok hakim deilim ancak opamp kullanımı çeşitleri içerisinde yok sanırım fikrinizi belirtirseniz sevinirim değerleri alta giriyorum:

opamp tlv2371
giriş 6V genlikli 110 kHz pwm

Erol YILMAZ

Sinyaldeki tepe gerilimi bulmak icin kullaniliyir sanirim.

analog06

PhD

...hiç...

analog06

hocam normalde eksi bacagı direk çıkışa kısa devre yapılıyo oraya konulan dırencın amacı akımı sınırlamak mı
Alıntı yapılan: PhD - 08 Şubat 2020, 22:37:50voltaj follower (voltaj takipçisi)

Erol YILMAZ

sadece opampa bakarsak evet gerilim takipçisi...

ama bütüne bakarsak,
diyottan sonraki kapasite ile bence sinyaldeki tepe gerilimi  bulmak için tasarlanmış...

analog06

hocam aslında giriş flyback trafonun sense çıkısı yanı d1 ve c1 i flyback için düşünebiliriz
Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 08 Şubat 2020, 23:07:11sadece opampa bakarsak evet gerilim takipçisi...

ama bütüne bakarsak,
diyottan sonraki kapasite ile bence sinyaldeki tepe gerilimi  bulmak için tasarlanmış...

OG

pwm'i analog değere dönüştürmüş, opamp ile de buffer yapmış.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HAKKITANIR

Voltaj Takipçi de R4 Ne İşe Yarıyor?
Değerini Belirleyen Ne?
- Girişte Toprak Direnci Niye Yok.
Özel Bir Amaç mı Var Burada?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Dert etme, semasini verdigin devreyi kim tasarlamissa o da opamp kullanmayi bilmiyor.

PWM sinyali  RC filitreden gecirip elde edilen DC voltaji bufferlamis.

Yanliz RC filitre devresinin RC carpani, pwm sinyalin on ve off durumuna gore iki ayri deger aliyor.

Gereksiz yere  katmasiklastirilmis.

Opampin geri besleme direnci muhtemelen eskiden kazanc verilirken kullaniliyordu, kazancin gereksizligi gorulunce direnclerden birisi sokulup atildi digeri miras kaldi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com