Dcm mod flyback konvertörde td ölü zamanın hesaplaması

Başlatan analog06, 09 Şubat 2020, 14:31:01

analog06

Merhabalar dcm mode flyback hesaplarına bakıyorum ton ve toff ssüreleri dışında bi td ölü zaman kısmı var yalnız bunu hiç bi formülde vermemiş bununla ilgili bilgisi örnek hesaplama linki veya tavsiyesi olan varmıdır acaba
yardımcı olursanız sevinirim

pwr_24

ölü zaman süresi matematiksel hesaplamalarda ihmal edilebilir. bunun etkisini spice programları ile görürsünüz yada somut olarak scope ile bakarak. Siz hesaplamalarınıza devam edin yani. Bu arada hangi entegreyi kullanıyorsunuz

analog06

uc 1843 kullanıyorum hocam iligili datasheet de http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc1844.pdf ccm mod anlatılmış
dcm mod ile ilgili hesaplamaları bulabileceğim bi kaynak önerebilirmisiniz rica etsem hocam
Alıntı yapılan: pwr_24 - 09 Şubat 2020, 14:37:37ölü zaman süresi matematiksel hesaplamalarda ihmal edilebilir. bunun etkisini spice programları ile görürsünüz yada somut olarak scope ile bakarak. Siz hesaplamalarınıza devam edin yani. Bu arada hangi entegreyi kullanıyorsunuz

pwr_24

z

Olu zaman zaten PWM peryodunun Toff suresi icinde yer aliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pwr_24

Alıntı yapılan: z - 09 Şubat 2020, 15:02:22Olu zaman zaten PWM peryodunun Toff suresi icinde yer aliyor.
aslında onun bahsettiği delay süresi ölü zaman değil. Dediğiniz gibi tek mosfet anahtarlama var complementary bir surum yok neyin ölü zamanı ..:)

analog06

z

Alıntı yapılan: pwr_24 - 09 Şubat 2020, 15:03:51aslında onun bahsettiği delay süresi ölü zaman değil. Dediğiniz gibi tek mosfet anahtarlama var complementary bir surum yok neyin ölü zamanı ..:)

OSC igne seklinde pals verdiginde FF resetleniyor. OSC pals suresi cok kisa olsa bile bahse konu sure boyunca FF serbest kalamiyor. Bu zaman olu zaman.

Eger RC degerlerini usturuplu secmezseniz olu zaman cok fazla olabilir. Bu da isleyisi bozar. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc1844.pdf dokumaninin 17. sayfada max ve min degerlerinden bahsedilmis.

analog06

hocam o baktığınız datasheetle ilgili bende birşey sorayım geribesleme yapısında eğerki tl431 in vref bacağı 2.5 u aşarsa duty cycle i azaltarak mı cevap veriyo yada henüz referans gerilimine ulaşmamışsa ulaşana kadar arttırıyomu o yapı nasıl çalışıyor
Alıntı yapılan: z - 09 Şubat 2020, 15:14:12OSC igne seklinde pals verdiginde FF resetleniyor. OSC pals suresi cok kisa olsa bile bahse konu sure boyunca FF serbest kalamiyor. Bu zaman olu zaman.

Eger RC degerlerini usturuplu secmezseniz olu zaman cok fazla olabilir. Bu da isleyisi bozar. http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc1844.pdf dokumaninin 17. sayfada max ve min degerlerinden bahsedilmis.

z

2.5v civarinda sistem on-off degil tamamen lineer calisiyor.

Voltaj 2.5v referansi cok cok azssa orantili olarak optonun led akimi artiyor, tersine cok cok dusse opto led akimi azaliyor.

Geri besleme bu sekilde azalip cogalirsa da cip bunu pwm genisligiyle oynayarak kompanze etmeye ugrasiyor.

Sonucta bu sistem 2.5v civarinda lineer calisiyor. Zaten smpsleri duzgun calistirmanin sirri da iste bu 2.5v civarinda sistemi kararli calistirabilmekten geciyor.

analog06

hocam peki bu entegreler hangi moddda çalışıcağına kendi karar veren yapılarmı yoksa her entegre bi modda kullanılması için mi üretiliyor

z

analog06

pwr_24

DCM ve CCM mode hatta Boundary Mode sizin hesabınıza göre belirlenir. Burada akımın sürekli ve süreksiz olma durumu vardır buda ilk önce Lpri endüktansını değiştirir. Entegreler feedback çeşidine göre üretilir Current Mode or Voltage Mode. Piyasada genelde Current Mode bulunur compensation daha basit olduğu ve daha kararlı çalıştığı için

z

SMPS tasarimini belli bir yuk icin yaparsin. Bu yuk icin SMPS genellikle CCM modunda calisir. Fakat SMPSi tasarlandigi gucten daha az gucle yuklersen SMPS mecburen DCM moduna gecer.