Optimum 250x550 torna icin gorus belirtecek olan varmi?

Başlatan z, 10 Şubat 2020, 15:03:27

z

Optimum 250x550 torna icin gorus belirtecek olan varmi?

En fazla 16mm mil ve vidalarin baslarini islemede kullanacagim. Diger islerim daha minik parcalar.

Almaya deger mi? Yoksa oyuncak mi dersiniz?

Piyasa fiyati 10 kusur bin TL. Arkadasim temiz oldugunu soyledigi  kullandigi makinesini  3-4 bin TL arasinda bir fiyata verecek. Acaba kacirmasam mi karar veremedim.

Fakat oyuncak da satin almak istemem.

Edit: Birisi 3 ayakli digeri 4 ayakli iki ayri Optimum 250x550 tornayi 6000 TL'ye vereyim diyor iyice cazip oldu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

İlerde daha büyük parçalar işlemek isteyebilirsiniz.

Yerinizde olsam ikici el bundan daha büyük torna alırdım
yaklaşık bu fiyata bulabilirsiniz.  bunun aynasıda çok küçük.

umberto

Selamlar

10 yıldan fazla bir zamandır Optimum 250x550 torna sahibiyim. Kullanım amacım, hobi robot parçaları, robot tekerleri, kestamit , polyamid ve aliminyum işlemek.

16 mil vida ve vida başı gibi işlemler için bence fazla bile gelebilir. Burda önemli nokta eğer millere yada borulara iç- dış diş açmak ise, bu torna kayışlı sistem olduğu için, vida dişine göre kayış kombinasynlarını ayarlamanız gerekecek. Yine işleyeceğiniz malzemeye göre devir ayarlamak isterseniz kayış kombinasyonuna göre hızı ayarlamanız gerek.

Optimum 240x500 hız ve diş için ayarlaması daha kolay olduğu bu ürün de tercih edilebilir.
Bunların haricinde , güzel bir tornadır. 100 kilonun üzerinde bir ağırlığı ile malesef tek başına taşınması zor.
şekilsiz olduğu için iki kişi bile taşımak zor oluyor.

Torna buzdağının görünen kısmı, asıl masraf , kesme kalemleri, katerler, döner punta vb şeklinde bir torna kadar daha para harcamanız gerekecek :)

Başka merak ettiğiniz soru olursa yanıtlamak isterim.

Selamlar

mustafa_cmbz

YouTube de raz bakınca bir ufak boyutları tespih torbası diye geçiyor.

Hocam sana nacizane tavsiyem görmeden incelemeden para verme.

Yakındaysa yapmak istediğin iş ile ilgili Bi deneme yap eksenlerine bak rahat işliyor mu VS.

Birde sen rahat duramazsın sonra ona setep motor VS takar modifiye edersin. birde almadan o gözle bak derim.

ilyas KAYA

Bi kaç ay önce sieg c3 torna aldim. Birbirine çok yakın ürünler.
Hiç bir bilgim yoktu aldiğimda. Şuan epey yol katettim.

Arkadaşın da dediği gibi tornadan daha çok kater ve kalemler para tutuyor.
Başlarda elmas kater yerine kalem almak onunla calismak daha makul.

Bi kaç ay el alışkanlığı ve biraz mamul tükettikten sonra işleme sırası vs öğrenirsiniz.

Bu çin mallarında en büyük sorun support un esnemesi ve boşluk yapması. Bir de dişlileri plastik.

Ben kateri aynaya çarptım dişli kirildi ancak 3d yazıcıda bastım halen kullanıyorum bir sorun olmadı.

z

Buyuk kalipci freze ve tornam var onlari zaten kullaniyordum. Su anki atelye olarak kullandigim bodum katinin duvarlarini yikmadan iceri sokamadigim icin simdilik bir arkadasimda duruyor. Normal bir evin kapisindan iceri sokabilecegim buyuklukte makine almam gerekiyor.

umberto

Bülent Hocam

Hangi makineye karar verdin?
Alıyor musun Optimum 250-550 yi?

z

Gelinceye kadar tutacak arkadas. Reserve etti.

z

Alıntı yapılan: umberto - 11 Şubat 2020, 08:53:39Bülent Hocam
Hangi makineye karar verdin?
Alıyor musun Optimum 250-550 yi?

Evet iki Optimum 250x550 tornayi da aldim. Birisinin aynasinda 4 ayak var digerinde 3.

Freze icin de arayis icindeyim.

Standart ev kapilarindan girebilecek merdivenlerden bodrum katina indirilebilecek buyuklukte guclu fakat kucuk  bir freze ariyorum.
16 mm freze ve 40 mm tarama kullanmam lazim.

Optimum BF30 ve BF40 sanki basit kalacak gibi.
Bu iki freze icin yorum yapacak varmi?

z

Opti̇mum MH25SV kullanip goruslerini bildirecek varmi?

Emre_41

Bence tornalari almakla iyi yapmissin ama freze konusunda 40 lik tarama kafasini calistirmak cok kolay bi iş değil. Piyasadaki bazi profosyonel cnc makinalarin bile cani çıkiyor 40 lik takimla calisirken.

z

Freze satin alindiginda konik cektirme vidasi freze ile birlikte gelmiyor mu?

BT30 pens tutucu ve pens takimi arastiriyorum.  Cin mallarinda fazla salgi oldugu soyleniyor.

Ekonomik olmak kaydiyla ne onerirsiniz?

ido2323

D210x400 kullanmıştım hatta beraber parca yaptık. Bugün torna alacak olsam kayışlı değil de tamamen dişli alırdım. Ayrıca tornanın fener millerini de roller tempered bearing ile değiştirirdim.

z

Geldiginde rulmani dedigin tipe degistiririz artik.

Internette bazi olumsuz gorusler olsa da freze icin Opti̇mum MH25SV de karar kildim ve aldim.

Ersin

Alıntı YapInternette bazi olumsuz gorusler olsa da freze icin Opti̇mum MH25SV de karar kildim ve aldim.
Youtube ta bunu mach3 ile çalıştıranı gördüm , direk desteği var mı yoksa modifiye mi ister.