Flyback Konvertörde Rcd Snubber

Başlatan analog06, 11 Şubat 2020, 14:02:12

analog06

.

z

Bu snubber, Mos devreden ciktiginda transformatorun kacak enduktansindan akmakta olan akimin devresini tamamlamasi ve bu kacak enduktansda depolanan enerjinin (akmakta olan akimin isiya) cevrilmesi icin konuyor.

Diyod olmasa da olurdu fakat bu kez transistor iletime gecerken snubber guc harcardi, Diyod koyunca buna engel oluyoruz.

Kapasitore baglanan direnc olsa olsa kapasitor ve kacak enduktans ikilisinin olusturdugu cinlama devresinin cinlamasini engellemek.

Kacak enduktans kucuk degerdedir ve kapasitorle olusan rezonans devresi kritik onemli frekanslara (455Khz, 5.5Mhz, 10.7 Mhz vb) denk gelirse EMC testlerinden kalir. Kapasitore seri direnc bagladiginda direncin degerine gore cinlama ya hic olmaz yada cok kisa surede soner.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

analog06

Değerli cevabınız için teşekkür ederim Hocam Çınlama devresinden kastınız nedir
Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 14:23:11Bu snubber, Mos devreden ciktiginda transformatorun kacak enduktansindan akmakta olan akimin devresini tamamlamasi ve bu kacak enduktansda depolanan enerjinin (akmakta olan akimin isiya) cevrilmesi icin konuyor.

Diyod olmasa da olurdu fakat bu kez transistor iletime gecerken snubber guc harcardi, Diyod koyunca buna engel oluyoruz.

Kapasitore baglanan direnc olsa olsa kapasitor ve kacak enduktans ikilisinin olusturdugu cinlama devresinin cinlamasini engellemek.

Kacak enduktans kucuk degerdedir ve kapasitorle olusan rezonans devresi kritik onemli frekanslara (455Khz, 5.5Mhz, 10.7 Mhz vb) denk gelirse EMC testlerinden kalir. Kapasitore seri direnc bagladiginda direncin degerine gore cinlama ya hic olmaz yada cok kisa surede soner.

z

L ve C nin olusturdugu devreler cinlama devreleridir. Cana (zil cani, kilise Cani) vurunca nasil cinlarsa L ve C devrelerine de akimla yada gerilimle vurursan LC de can gibi cinlar.

JOKERAS

Burada Çınlama Olmaz.Diyot o Çınlamayı bozar.
Direncin görevi Amortisör gibidir.Çok büyük miktarda olması muhtemel Emk
piklerini Soğurmak için Kapasiteye emdirilir.Fakat büyük Emk Pikleri
Kapasiteyi delmeye zorlar,Direnç bu pikleri Soft hale getirir.
Direncin görevi sadece Kondansatörün ömrünü uzatmak için.Başkaca bir özelliği yok.
Direnç olmasada devre çalışır,fakat Emk Piklerinin Diyot ve Kondansatöre ekstra
yük bindirmesine sebep olur.

Bu devrelerde direnç olmasına rağmen genelde Kondansatörler açık devre olarak bozulur.
Direnç olmasa ömrü çok daha kısa olurdu.

z

Diyod bir sey yapamaz. Cinlama frekansinda diyodun kendi kapasitesi de canin bir parcasi olur.

Flyback de mos kesime gittiginde drain voltaji beslemenin cok ustune ziplar ve orda bir sure sinusel salinir. Hic mi scopla bakmadin?

Emk piklerini yaznlis anliyorsun. Emk pinleri akim akmaktayken akimi kesilmeye calisilan bobinin akmakta olan akiminin yolu uzerindeki empedansda dusen gerilim dusumudur EMK.

MOS devreden ciktigi  anda zaten  kacak enduktansdan akim akmakta. Devrede diren olsa da olmasa da bu akim kapasitore cekic gibi vurur ve kapasiteye zarar vermemek adina direncin hic fayadsi olmaz.

Eger akim degil de gerilim verseydin o zaman direnc akimi sinirlardi.

Anladi?

analog06

Direncin O pikleri nasıl soft hale getirdiğini anlamadım hocam direnci görevini biraz daha açabilirmisiniz
Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 14:55:50Burada Çınlama Olmaz.Diyot o Çınlamayı bozar.
Direncin görevi Amortisör gibidir.Çok büyük miktarda olması muhtemel Emk
piklerini Soğurmak için Kapasiteye emdirilir.Fakat büyük Emk Pikleri
Kapasiteyi delmeye zorlar,Direnç bu pikleri Soft hale getirir.
Direncin görevi sadece Kondansatörün ömrünü uzatmak için.Başkaca bir özelliği yok.
Direnç olmasada devre çalışır,fakat Emk Piklerinin Diyot ve Kondansatöre ekstra
yük bindirmesine sebep olur.

Bu devrelerde direnç olmasına rağmen genelde Kondansatörler açık devre olarak bozulur.
Direnç olmasa ömrü çok daha kısa olurdu.

devrecii

Hocam o diyotun kapasitesi ne olacak trafodaki sarımın  bile kapasitesi daha fazladır ayrıca mosfetnki katkat daha fazla.

Ben sistemn energy saver olması için kulanıldığını düşünüyrum düşük yükte enerjini  kondansatöre değilde çıkışaverilmesi için zmaan tanıyor yanı sekonderdeki diyota zaman veriyor iletime geçsin enerji çıkışa gitsin.

z

Bu tip sorulara cevap olsun diye zamaninda linkteki yaziyi hazirlamistim.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4763

Buradaki analiz islemlerini anlaman lazim.

Sayfada w=Karekok(1/LC-Rkare/4Lkare) bagintisini goreceksin.

Burada eger R artarsa karekok ici negatife gider. Yani matematiksel anlamda komlex sayi cinsinden sonuc cikar. Yani artik devre cinlama modundan asiri sonumlu moda gecer.

Sayfanin en sonundaki I ifadesine bakarsan orada en basta e uzeri -at katsayisi goreceksin. Bu sonumlemeyi belirler.

a nin ne olduguna bakarsan a=R/2L olarak gorursun.

Yani diyor ki eger R artarsa sinusel fonksiyon cok hizli sonumlenir.

Diiiiiiiinnnnnnnn seklindeki cinlama din der biter.

Eger R yi kritik degerin ustunde secersen zaten o zaman dinlama hic olmaz.

Davulun icine battaniye koyarlar.  Vurdunmu daaaannn daaannnn diye ses vermez. Gup Gup der.

Sistem ayni sistem.

JOKERAS

O Swiç gürültüsü değilmi?Mosfet kesildiği Anda Mosfetin Jonksiyon Kapasitesinin etkisi.
Snubberdan gelen salınım değil.Zaten pik Emk söndükten sonra Diyotun kapasitif etkisi
diye bir etki kalmaz.Diyot burada İndüktif Swiç gibi Davranıyor.
Emk Voltajı Besleme voltajından büyükse Diyot iletime geçiyor ve bu voltajı Kondansatöre
harcatıyor.R1,Dolu olan Kondanstörü boşaltarak bir Sonraki Emk için hazırlıyor.
Burada Varistör veya Zener diyotla da aynı iş yapılabilirdi.

Not:Yorum Yazarken hem mesajını editlemiş hemde başka mesaj yazmışsın.Mesajı hangisi için yaptığımı ben bile anlamadım:)

z

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 15:16:15Hocam o diyotun kapasitesi ne olacak trafodaki sarımın  bile kapasitesi daha fazladır ayrıca mosfetnki katkat daha fazla.

Ben sistemn energy saver olması için kulanıldığını düşünüyrum düşük yükte enerjini  kondansatöre değilde çıkışaverilmesi için zmaan tanıyor yanı sekonderdeki diyota zaman veriyor iletime geçsin enerji çıkışa gitsin.

Kacak enduktansdaki birikmis enerjiyi hic bir sekilde cikisa aktaramazsin. Onu ya isi olarak harciyacaksin yada lamba fan vs de kullanma yoluna gideceksin.

Bir enduktansin paralelinde kacak kapasite olsun. Bu enduktansa bir de seri kapasite (diyod) bagla.
Bitmedi bir de gndye dogru kapasite (mos) bagla.

Rezonans frekansini hesapla. Bir suru kapasite var. Hesapla simdi kpasitorlerin rezonans frekansina olan etkisini.

Xtallerin seri ve paralel rezonans frekanslari farklidir. Ayni sebepten.

z

Jokeras sen radyo TV tamir etmedin mi hic?

Hic bunlarin semalarinda 50Hz trafonun cikisindaki kopru diyodun her bir diyoduna paralel 100nF gibi kapasitor baglandigini hic mi gormedin?

Gormediysen bir sey demiycem. Gorduysen anlat simdi ne isi var o kapasitorlerin orada?

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 15:20:30O Swiç gürültüsü değilmi?Mosfet kesildiği Anda Mosfetin Jonksiyon Kapasitesinin etkisi.
Snubberdan gelen salınım değil.

Ohoo flyback tek bir yerden cinlamaz ki. Dedigin yerden de cinlar. Transistorun govdesinden sogutucuya olan kapasiteden de cinlar. Trafonun sargilari arasindaki kapasiteden de cinlar. (Tabiki buldugu bobinle birlikte)

EMC testlerinde falan spectrum analyzers tek bir yerde pik vermez ki. Oyle olsaydi is cok kolay olmazmiydi?

JOKERAS

Daha basit mantık üzerinden yorumlarsak...
Primer Bobini Tıpkı Boost Bobini gibidir.Boost devresinde oluşan Bobin enerjisini
Nereye depo ediyorsun?Çıkıştaki Kondansatöre.İşte bu Enerjinin Pik Noktaları
İğne gibi Kondansatöre zarar vermesin diye yumuşatmak icab ediyor.Aksi taktirde
Kondansatör hem ısınır,hemde ömrü kısalır.Kondansatör levhalarında benekler oluşmasına
içerde Ark oluşmasına sebep olur.

Yok ben Raido Tv tamir etmedim hiç:)
O dediğin kondansatörler Parazit kondansatörleridir.Şebekede olması muhtemel Parazitleri
Yutar.Denemesini yaparsın bir gün.O kondansatörleri çıkart,Tv veya Radioyu
beslediğin aynı Prizde bir saç kurutma çalıştır aradaki farkı gör.

Bazende o diyotlar özellikle Yüksek gerilim Akıtan devrelerde Diyot delinmesin-Bozulmasın diye koyulur.

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 15:34:21Daha basit mantık üzerinden yorumlarsak...
Primer Bobini Tıpkı Boost Bobini gibidir.Boost devresinde oluşan Bobin enerjisini
Nereye depo ediyorsun?Çıkıştaki Kondansatöre.İşte bu Enerjinin Pik Noktaları
İğne gibi Kondansatöre zarar vermesin diye yumuşatmak icab ediyor.Aksi taktirde
Kondansatör hem ısınır,hemde ömrü kısalır.Kondansatör levhalarında benekler oluşmasına
içerde Ark oluşmasına sebep olur.

Yok ben Raido Tv tamir etmedim hiç:)
O dediğin kondansatörler Parazit kondansatörleridir.Şebekede olması muhtemel Parazitleri
Yutar.Denemesini yaparsın bir gün.O kondansatörleri çıkart,Tv veya Radioyu
beslediğin aynı Prizde bir saç kurutma çalıştır aradaki farkı gör.

Bazende o diyotlar özellikle Yüksek gerilim Akıtan devrelerde Diyot delinmesin-Bozulmasın diye koyulur.

De gett.

Bobin akim kaynagi gibidir.

Sen akim kaynagini kare dalga seklinde calistir. Yani 1A 0A 1A 0A seklinde akim darbeleri versin.

Simdi sen bu akim kaynaginin uclarina kapasitor bagla. Bir de ayri bir deney olarak direnc+kapsitor bagla.

Iki kapasitor de ayni sekilde akim darbelerine maruz kalir. Icinde 1A 0A 1A 0 amper akar. yani direnc hic bir etkide bulunmaz.

Bobinde etkisi ne olur. Direnci artirirsan akim cok hizli sifira iner fakat bobin uclarinda yuksek voltaj olusur. Direnci dusurursen akim cok uzun surede sifira iner fakat bu kez bobin uclarinda dusuk gerilim olusur.