Flyback Konvertörde Rcd Snubber

Başlatan analog06, 11 Şubat 2020, 14:02:12

z

Alıntı YapBazende o diyotlar özellikle Yüksek gerilim Akıtan devrelerde Diyot delinmesin-Bozulmasın diye koyulur.

Evet yuksek akimli diyodlarda silikon yuzey buyk oldugu icin cok fazla kacak kapasitesi olur. Diyod daha iletime gecemeden AC gerilim bu kapasiteden akar. Seri direncle bu akim sinirlanir.

Bir de yariletkenlerde sicim etkisi vardir. Ama gunumuz malzemelerindeki silikon teknolojisi cok gelisti.
Jonksiyondaki genis silikon yuzey iletime gecsin dendiginde tum yuzey ayni anda iletime gecemez igne ucu kadar bir yer cok cabuk iletime gecer tum akimi oradan akitir ve bu minik kesit kaynar.  Malzeme kisa dvre olur.

Buna engel olmak icin direnc takilir. Ama dedigim gibi bunlar eskiden di. Artik korkmana fazla gerek yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 15:39:56De gett.

Bobin akim kaynagi gibidir.

Sen akim kaynagini kare dalga seklinde calistir. Yani 1A 0A 1A 0A seklinde akim darbeleri versin.

Simdi sen bu akim kaynaginin uclarina kapasitor bagla. Bir de ayri bir deney olarak direnc+kapsitor bagla.

Iki kapasitor de ayni sekilde akim darbelerine maruz kalir. Icinde 1A 0A 1A 0 amper akar. yani direnc hic bir etkide bulunmaz.

Bobinde etkisi ne olur. Direnci artirirsan akim cok hizli sifira iner fakat bobin uclarinda yuksek voltaj olusur. Direnci dusurursen akim cok uzun surede sifira iner fakat bu kez bobin uclarinda dusuk gerilim olusur.

De get Bayburt:)
İddia ediyorum... O direnç sadece ve sadece Kapasiteyi korumak için koyuluyor.
Direnç olmasa da çalışır,ama kapasitenin ömrü kısalır.Hadi burdan yak:)

Edit..
@HAKKITANIR 'a diyorlardı nefes almadanmı yazıyorsun diye.Maşallah seninde Farkın yok:)
Ne ara yazdın Hayret!:)

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 15:34:21Yok ben Raido Tv tamir etmedim hiç:)
O dediğin kondansatörler Parazit kondansatörleridir.Şebekede olması muhtemel Parazitleri
Yutar.Denemesini yaparsın bir gün.O kondansatörleri çıkart,Tv veya Radioyu
beslediğin aynı Prizde bir saç kurutma çalıştır aradaki farkı gör.

Bazende o diyotlar özellikle Yüksek gerilim Akıtan devrelerde Diyot delinmesin-Bozulmasın diye koyulur.

Ya birakin bu kapasite parazitleri yutar gibi ucuz soylemleri. Buna soylemin ardinda siginip her elektronik olayi aciklayamazsiniz.

Evet kapasitor yuksek frekanslari diger malzemelere kiyasla daha iyi iletir. Ama bu her olayi bu sekilde basitce aciklamaniza canak tutamaz.

Sebekeden gelecek parazirleri Faz Notur yada faz toprak notur toprak kapasitorleri ile engellemeye calisirsin.

Ben kopru diyodun her bir diyoduna paralel baglanmis diyodlari soruyorum.

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 15:45:29De get Bayburt:)
İddia ediyorum... O direnç sadece ve sadece Kapasiteyi korumak için koyuluyor.
Direnç olmasa da çalışır,ama kapasitenin ömrü kısalır.Hadi burdan yak:)

Bak gozuun yasina bakmam, alirim kofte ayranini.

O direnc olsa da calisir olmasa da. Bunu tartisan yok ki?

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 15:49:08Ya birakin bu kapasite parazitleri yutar gibi ucuz soylemleri. Buna soylemin ardinda siginip her elektronik olayi aciklayamazsiniz.

Evet kapasitor yuksek frekanslari diger malzemelere kiyasla daha iyi iletir. Ama bu her olayi bu sekilde basitce aciklamaniza canak tutamaz.

Sebekeden gelecek parazirleri Faz Notur yada faz toprak notur toprak kapasitorleri ile engellemeye calisirsin.

Ben kopru diyodun her bir diyoduna paralel baglanmis diyodlari soruyorum.
Bende o diyotlardan,Köprü diyottan bahsettim zaten.
Ucuz söylem ne demek?100Pf 470Pf kondansatör başka ne için koyulur
amacı nedir Çınlamasın diyemi?Güldürme beni:)

Köfte Ayran Ucuz olur,İskender,Döner,Adana,Kayseri,Urfa vs ısmarlayayım.
Nusret'e götüreyim hatta:)Sonra bulaşıkları falan yıkarız.

devrecii

@JOKERAS  o kondansatör dolup boşalmaz o zmaan korkunç enerji kaybı olur, belli bir voltajda fixlenir direnç voltajın daha fazla artmasını engellerç,

Fakat ne olursa olsun oradaki dirençden çekilen enerji az bir enerji değildir ,  kondansatördeki biriken voltaj ne kadar az ise sistem  o kadar energy saver dir. 

Mesela bu devrelerde hızlı diyot yerine 1n4007 kullanıyorlar , bahsettiğim gibi enerjyi boşa gidecek olan  kondansatör direnç yerine dışarıya vermek olduğunu kanıtlıyor bu.

@z neden çıkışa verilemiyor anlamadım , snubber direnç ve kondansatöre gidiyorda çıkışa neden gitmesin ki

Tamamen energy saver benim düşüncem bu tabi  emin değilim.  Ama bir tavuk dönere  iddasına girebilirm  :P

devrecii

@JOKERAS kondansatörü korumakla alakası yok kondansatörler flyback devresini çok severler çünkü kapasiteyi birden doldurma olayı olmaz , fulbridge half , forward gibi yapılarda kondasatör üzerine çok büyük yük biner ve bozabilir.

Pfc devrelerinde diyottan sonra ne direnç ne bişey olduğu gibi çıkış kapasitörüne veryiyor. Flybak çıkışda da böyle direkt kapasitöre verilir.

Bir ihtiyar abimiz vardı o neden bu konulara yazmıyor ban mı yedi yine.

z

@JOKERAS

Bulasiklari sen yikayacaksan gelirim.

100pf 470pf konmuyor 100nF konuyor.

Bu kapasitorler amfilere de konur.

Bir gun FM radyomu yapiyorum. Sebekeden trafo + kopru + kondansator + 7812 +100n vs ile besliyorum.

Istasyonlari belli belirsiz cekiyor ama acaip bir vinlama var Oyele boyle degil. Sanki sebekeden 50Hz sinyal kapasitorle alinmis amplifikatorun girisine baglanmis.

Sac bas yoluyorum. Sorunun besleme kaynakli olmasi imkansiz 7812 super DC veriyor. Kopru cikisindaki elkomda guzel.

O zaman scobum falan yok.

Daha onceleri TV semalarinda gorp hic bir zaman anlamlandiramadigim kopru diyodlara paralel 100nF olayini denemem icin seytan durttu.

Diyodlarin her birisine 100nF paralel bagladim.

Vinlama tamamen yok oldu.

Ara tara cok cok sonra bir dergide bu kapasitorlerin baglanmasinin sebebini okudum. Vay be dedim. cunku anlatim yasadigim bu olayla bire bir ortusuyordu.

Dergide diyordu ki;

50 Hz sebeke trafosunun sekonder enduktansi ile dogrultma diyodlarin kacak kapasitorleri rezonans devresi olusturur.
Bazen bu frekans oyle denk gelir ki (A trafosunu Ahmet aga sarar, B trafosunu Mehmet aga, dolayisi ile enduktanslari farkli olur) rezoans 455Khz yada 10.7 Mhz de gerceklesir.

Simdi bu devreye 50Hz de titresen cekicle vurursan 455Khz yada 10.7 Khz de cinlar ve ustelik 50Hz le module olur.

Sonucta ses sisteminde baskin bir vinilti duyulur.

Evet ben bunu bire bir yasadim.

Elinizde scop varsa Seri RLC devresi kurup buna darbeler halinde voltaj uygulayin. devreniz cinlamaya baslar. R yi once kisa devre sonra gittikce artan degerler verirseniz cinlamalar birden yok olur. 5 dakkanizi almaz bu deneyi yapmak.

Direnci oyle cok fazla artirmaniza bile gerek kalmaz. bazen bir kac ohm bile yeterli olur.

kritik degerinin bagintisini verdigim linkte goreceksiniz.

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 16:13:50@JOKERAS

@z neden çıkışa verilemiyor anlamadım , snubber direnç ve kondansatöre gidiyorda çıkışa neden gitmesin ki

Tamamen energy saver benim düşüncem bu tabi  emin değilim.  Ama bir tavuk dönere  iddasına girebilirm  :P

Flyback trafonun (aslinda trafo demek hatali ama dogrusunu bildigimiz icin trafo dememizde sakinca yok) primer tarafindaki enduktansinin kacak bileseninin nuveden akan akiya etkisi dolayisi ile sekonder tarafa aktarilan enerjiye katkisi yoktur. Kacak aki nuveden ya hic gecmeden havadan ya da sekondere ulasmadan kenarlardan kivrilip yolunu tamamlar. Dolayisi ile kacak enduktansdan gecen akimin getirisi yok. Onu isiya cevirmekten baska secenegin de yok. Snubberin amaci flyback peryodunda voltaji sonumlemek degil, flyback peryodunun en basinda daha baslangicta nuveye de depolanana kiyasla daha az enerji depolamis kacak enduktansdaki enerjiyi somurmaktir. (Varistorler tam bu asamada iyi ise yarar) Eger flyback peryodunca enerji somurursak o zaman cok kayip olur.

Fakat flyback peryodunda sekondere aktarilan guc gibi primer taraftan da guc asilabilirsin. Bu durumda sekondere aktrail;an enerjinin bir kismini calmis olursun.

Eger snubber devre elemanlarini iyi hesaplamadan belirlersen bu kez snubber devren de fazladan guc harcamaya baslar.

Halbuki snubberin amaci flyback asamasinda kacak enduktansin enerjisini somurmaktir.

O yuzden snubberdaki enerjiyi cikis tarafina aktaramazsin dedim.  eger yanlis elemanlarla kurulan snubber devresi vars orda tabiki primer taraftan calinan enerjiyi calmaktan vazgecersen skonderde kullanabilirsin.

Tavuk donerden sonra bir de kunefe olursa super olur.

JOKERAS

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 16:13:50@JOKERAS  o kondansatör dolup boşalmaz o zmaan korkunç enerji kaybı olur, belli bir voltajda fixlenir direnç voltajın daha fazla artmasını engellerç,

Fakat ne olursa olsun oradaki dirençden çekilen enerji az bir enerji değildir ,  kondansatördeki biriken voltaj ne kadar az ise sistem  o kadar energy saver dir. 

Mesela bu devrelerde hızlı diyot yerine 1n4007 kullanıyorlar , bahsettiğim gibi enerjyi boşa gidecek olan  kondansatör direnç yerine dışarıya vermek olduğunu kanıtlıyor bu.

Nasıl Boşalmaz. R1 'i süs içinmi koymuşlar?Kapasite bir kere dolduğu zaman boşlatılmazsa işlevini yitirir.
Haa bu illaki Sıfır olacak diye bir kaide yok.Potansiyel fark oluşturacak kadar olsa yeter.
Yaaa Alt tarafı Basit ve "Ucuz" olan, Adı üstünde "Booster-Snubber" devresi.
Hepsi o. Tamam işte Enerji Saver diyorum bende.

Tavuk Döner ne:)Çok uyanık çıktın sen.
4TL, Ayranda yanında hediye.Ben yemem Sen ye:)

JOKERAS

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 16:22:41@JOKERAS kondansatörü korumakla alakası yok kondansatörler flyback devresini çok severler çünkü kapasiteyi birden doldurma olayı olmaz , fulbridge half , forward gibi yapılarda kondasatör üzerine çok büyük yük biner ve bozabilir.

Pfc devrelerinde diyottan sonra ne direnç ne bişey olduğu gibi çıkış kapasitörüne veryiyor. Flybak çıkışda da böyle direkt kapasitöre verilir.

Bir ihtiyar abimiz vardı o neden bu konulara yazmıyor ban mı yedi yine.
O devrelerde eldeki enerji en az kayıpla alınmak istenir çünkü.
Kapasitif Couple ile Çalışan devrelerde O kondansatörler inanılmaz şekilde
Çok kısa sürelerde arıza yapar.Resmen açık devre olur.Sanırım sebebi budur.

Diğer Pfc veya Smps Devrelerinde Kapasiteler Eskiye nazaran daha çabuk şişer ve ısınırlar
Sebep yine sanıyorum budur.Son zamanlarda bu Kapasitelerin bozulmasını önlemek için Ya Pcb
yollarını Yılan gibi dolandırarak, yada Çok düşük değerli 0.1 - 0.10 gibi Dirençler kullanarak bu sorunun önüne geçmeye çalışıyorlar.
Bilgisayar Ana kartlarındaki Beslemelere, Kondanstörlerin hatlarına bak.

z

Resimde mavi daire icinde kalan kisim flyback peryodu.

Yesil daire icindeki bolge kacak enduktans belasinin neden oldugu ziplama

Kirmizi daire icindeki bolge de bahsi gecen rezonans bolgesi. Buna ister trafonun primer tarafindaki snubber kaynakli deyin, ister mos DS uclarina baglanmis snubber kaynakli deyin.

Hangisi baskinsa artik.

Snubberin yesil bolgede aktif olmasi istenir. Eger Mavi bolgede aktif olacaksa enerjinizi calar. O yuzden varistorlu tasarimlarda snubber yesil bolgede yukleme yapacak sekilde varistor voltaji secilir.

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 16:38:59O devrelerde eldeki enerji en az kayıpla alınmak istenir çünkü.
Kapasitif Couple ile Çalışan devrelerde O kondansatörler inanılmaz şekilde
Çok kısa sürelerde arıza yapar.Resmen açık devre olur.Sanırım sebebi budur.

Diğer Pfc veya Smps Devrelerinde Kapasiteler Eskiye nazaran daha çabuk şişer ve ısınırlar
Sebep yine sanıyorum budur.Son zamanlarda bu Kapasitelerin bozulmasını önlemek için Ya Pcb
yollarını Yılan gibi dolandırarak, yada Çok düşük değerli 0.1 - 0.10 gibi Dirençler kullanarak bu sorunun önüne geçmeye çalışıyorlar.
Bilgisayar Ana kartlarındaki Beslemelere, Kondanstörlerin hatlarına bak.

Acik devre olacak olsa sekonderdeki dogrultucu cikisindaki elkolar acik devre olur. Asil onlarin basi dertte.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 16:42:02

Resimde mavi daire icinde kalan kisim flyback peryodu.

Yesil daire icindeki bolge kacak enduktans belasinin neden oldugu ziplama

Kirmizi daire icindeki bolge de bahsi gecen rezonans bolgesi. Buna ister trafo tarafindaki snubber kaynakli deyin, ister mos DS uclarina baglanmis snubber kaynakli deyin.

Hangisi baskinsa artik.

Snubberin yesil bolgede aktif olmasi istenir. Eger Mavi bolgede aktif olacaksa enerjinizi calar. O yuzden varistorlu tasarimlarda snubber yesil bolgede yukleme yapacak sekilde varistor voltaji secilir.
Şemamı ekledin?ben Göremiyorum!
Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 16:43:31Acik devre olacak olsa sekonderdeki dogrultucu cikisindaki elkolar acik devre olur. Asil onlarin basi dertte.
Onlar Elko olduğu için Şişip patlıyor zaten.Açık devre olamadan ölüyor.
Ayrıca nadir de olsa açık devre olanları bile var.

devrecii

@z hocam anlattığınız hikaye çok ilginç , fakat ben bu durumun çınlama olduğunu kabullenemiyorum , köprü diyottan sonra kapasitede belli voltaj olduğu için ac sebebi ile diyot birden iletime geçmesi çıkış voltajında ani artış yapabilir ve rf amplifikator etkilenebilir..

Peki 1000sarımlı saç nüveli trafo nasıl 400khz 10mhz nasıl çınlasın  , eğer bu trafoda çınlıyorsa herşey çınlıyor hepmiz çınlıyoruz demektir.

z

Yani aman aman oldum oldum denecek bir durum yok. Eger elkolar orda en az 1 yil sismeden calisiyorsa snubberdaki o kapasitor de 10 yil alisir.

Cunku sekonder akimi >>>>> (Cok cok cok cok buyuk anlaminda) promer akimi.

Yani kafasina balyozla vurdugun elko bozulmuyorsa, kafasina minik cekicle vurdugun snubber kondansatoru de bozulmaz anlami cikar.

Simdi sen birisine 700v voltaj darbeleri vuruyor digerine 5v darbeleri vuruyor falan demezsen ben de de oha demem.