Flyback Konvertörde Rcd Snubber

Başlatan analog06, 11 Şubat 2020, 14:02:12

JOKERAS

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 16:51:55@z hocam anlattığınız hikaye çok ilginç , fakat ben bu durumun çınlama olduğunu kabullenemiyorum , köprü diyottan sonra kapasitede belli voltaj olduğu için ac sebebi ile diyot birden iletime geçmesi çıkış voltajında ani artış yapabilir ve rf amplifikator etkilenebilir..

Peki 1000sarımlı saç nüveli trafo nasıl 400khz 10mhz nasıl çınlasın  , eğer bu trafoda çınlıyorsa herşey çınlıyor hepmiz çınlıyoruz demektir.
100Nf diyor birde.Yıllardır tamir ederim 100Nf olduğunu görmedim.
Standart.Ya 100Pf yada 470Pf.Nadiren 1Nf olarak gördüğüm var.
Sanırım onuda Firma elinde bolca var diye kullanmıştır.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 16:51:55@z hocam anlattığınız hikaye çok ilginç , fakat ben bu durumun çınlama olduğunu kabullenemiyorum , köprü diyottan sonra kapasitede belli voltaj olduğu için ac sebebi ile diyot birden iletime geçmesi çıkış voltajında ani artış yapabilir ve rf amplifikator etkilenebilir..

Peki 1000sarımlı saç nüveli trafo nasıl 400khz 10mhz nasıl çınlasın  , eğer bu trafoda çınlıyorsa herşey çınlıyor hepmiz çınlıyoruz demektir.

1000 sipirlik sarginin acaipte kacak kapasitesi olur. Birbirlerini notralize edip arta kalan bilesen bizim cinlama devremizin bilesenlerinden birisi olur. Bu bilesen enduktans da olabilir kapasitans da. Yani 1mH bobine paralel bagli 100pF kapasitor 100Mhz de buyuk olcude kapasitif gorunur.

1000 sarimlik bobinin buyuk bir enduktans olmasini beklerken aslinda cok  cok buyuk bir kapasitorun de olabilir. Iste bu yuzden litz teli ile balpetegi sarim teknigi kullanilir. Bu sarim tipinde kacak kapasite az oluymus.

(Sebebine hic kafa yormadim.)

Bu arada bahsettigim olayda primer degil yuz sipir bile olmayan sekonder enduktansi cinliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 16:57:18100Nf diyor birde.Yıllardır tamir ederim 100Nf olduğunu görmedim.

Onceki mesajinda TV radyo tamir etmedim dediydin. Sen yalancimisin?

100nF olan semalari bulamam simdi. Hani eskiden carsaf gibi semalar olurdu. Katlanir katlanir A4 boyutlarina inerdi.

z

Evet bu evrende her sey titresir.

Tesla da titresimlere kafayi takmis.

Her sey ama her sey titresimlerle aciklanabilirmis.

devrecii

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 16:57:18100Nf diyor birde.Yıllardır tamir ederim 100Nf olduğunu görmedim.

Joker trafolu sistemden bahsediyor ben gördüm , o televizyondaki kondastörlerin çok daha büyük önemi var statik eletiktrikde diyotların iletime geçmesini engellemek, televiyonda yüksek voltajlı statik eleltrik çok olur tüp etrafonda özelikle,  ben buna plazma kesini yaparken karşılaştım, köprü diyot küt diye patlıyor sigotta atıyor nedeni plasma keserken oluşan statik  yüksek voltajlı eletrik, diyotları  iletime sokması 4.7nf kondanatör takınca bu sorun düzeldi

@z 100nf değil hocam 4.7nf gibi oluyor tv lerde tabi trafolu tv değilse yoksa gürültüden kurtulayım derken  daha fazla gürültü yapar bu kondansatörler.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 17:04:25Onceki mesajinda TV radyo tamir etmedim dediydin. Sen yalancimisin?

100nF olan semalari bulamam simdi. Hani eskiden carsaf gibi semalar olurdu. Katlanir katlanir A4 boyutlarina inerdi.
O işin makarası.Tamirci olduğumu sanki bilmiyorsun z.

pm pic

z

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 17:07:43@z 100nf değil hocam 4.7nf gibi oluyor tv lerde tabi trafolu tv değilse yoksa gürültüden kurtulayım derken  daha fazla gürültü yapar bu kondansatörler.

Sizin 4.7nF ile benim 100nF ile karsilasmis olmam sorun degil. Ben gordugumu ve denedigim degeri soyluyorum.

Farkli kapasitorlerden bahsetmemiz cok normal. Birinde kullanilan trafonun sekonder enduktansi ve diyod kapasitesi atiyorum 455 de cinliyordur ve 4.7n atinca bu dertten kurtulunmustur. Aslinda 10nF da atsa olurdu, 100nF da atsa olurdu.

Bir baska cihazda kullanilan trafo ve kullanilan diyodlarin kapasitesi cok farklidir. Onlara da  100nF ilac olmustur.

@JOKERAS bir fikra anlatmak isterdim ama burda olmaz.

Ama ipucu vereyim. Madem ucma bilmiyon neden i....lik yapiyon.

Neyse bir seyler ismarladiginda anlatirim fikrayi da.

Burda onemli olan hangi fiziksel olay olmus ve bu olaydan nasil kurtulunmus.

4.7, 100 onemli degil.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 11 Şubat 2020, 17:14:04Sizin 4.7nF ile benim 100nF ile karsilasmis olmam sorun degil. Ben gordugumu ve denedigim degeri soyluyorum.

Farkli kapasitorlerden bahsetmemiz cok normal. Birinde kullanilan trafonun sekonder enduktansi ve diyod kapasitesi atiyorum 455 de cinliyordur ve 4.7n atinca bu dertten kurtulunmustur. Aslinda 10nF da atsa olurdu, 100nF da atsa olurdu.

Bir baska cihazda kullanilan trafo ve kullanilan diyodlarin kapasitesi cok farklidir. Onlara da  100nF ilac olmustur.

@JOKERAS bir fikra anlatmak isterdim ama burda olmaz.

Ama ipucu vereyim. Madem ucma bilmiyon neden i....lik yapiyon.

Neyse bir seyler ismarladiginda anlatirim fikrayi da.

Burda onemli olan hangi fiziksel olay olmus ve bu olaydan nasil kurtulunmus.

4.7, 100 onemli degil.
Şu mesajları sonradan editliyorsunya hasta oluyorum bu huyuna.
Ucmayı bilmemek ne demek?
Burada neyi ima etmek istedin anlamadım.

Dikkat et!Yemeği sen ısmarlamayasın sonra:)
Yalnız ben Tavuk döner falan işim olmaz.
İmam Bayıldı,Karnı yarık,Patlıcan Kebabı,İskender,Döner,Adana,Urfa vs.
Tatlı olarak Kadayıf olsun,Şöbiyet'te olur.
Yok yok Künefe istemem.Ağır oluyor o.

devrecii

@JOKERAS lütfen artık alınmayalım site böyle adamı dövüyorlar en son Hakkı kardeşimiz kicklendi, daha önceleri ise teğmen kardeş.  Uçma hikayesi bana onu anımsattı  ;D

KOnuya dönersek  bana yeni dank etti  :du:  :du:

@z  diyota palalel kondansatörde olayında iyide , sen demiyormusun diyotun kapasitif etkisi bu çinlamayı oluşturuyor tamam , oraya kondansatör taksan  kapasiteyi daha da artırmış olursun çınlamayı artırmış olursun  ;)

JOKERAS

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 18:39:38@JOKERAS lütfen artık alınmayalım site böyle adamı dövüyorlar en son Hakkı kardeşimiz kicklendi, daha önceleri ise teğmen kardeş.  Uçma hikayesi bana onu anımsattı  ;D

KOnuya dönersek  bana yeni dank etti  :du:  :du:

@z  diyota palalel kondansatörde olayında iyide , sen demiyormusun diyotun kapasitif etkisi bu çinlamayı oluşturuyor tamam , oraya kondansatör taksan  kapasiteyi daha da artırmış olursun çınlamayı artırmış olursun  ;)

Alınma ne devrecii?Ben alınmadımki.
Ne demek istediğini anlamadım sadece.

Hakki banlandımı?Teğmen'demi banlanmıştı?Valla bilmiyordum.

z'nin söylediği şey tamda kendi söylemiyle çelişki içeriyor.
Hem diyor Diyotun kapasite etkisi var,hemde diyota kapasite ekliyor.
Anlamıyorum.Belki biz Kara cahiller onun dilinden anlamıyoruz:)
Adam Ordinaryus Profesor.O açıdan.

O değil ,soruyu soran sorduğuna pişman olmuştur herhalde:)

analog06

hocam kapasite orda snubber dolayı var zaten Bülent hocam kapasitenin rezonans etkilerini azaltmak için direnç kullanıldığını belirtti bende o direncin amacını sormuştum zaten ama ortalık çok karıştı net bir sonuca bağlanmadı

z

Alıntı yapılan: devrecii - 11 Şubat 2020, 18:39:38@z  diyota palalel kondansatörde olayında iyide , sen demiyormusun diyotun kapasitif etkisi bu çinlamayı oluşturuyor tamam , oraya kondansatör taksan  kapasiteyi daha da artırmış olursun çınlamayı artırmış olursun  ;)

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 18:50:42z'nin söylediği şey tamda kendi söylemiyle çelişki içeriyor.
Hem diyor Diyotun kapasite etkisi var,hemde diyota kapasite ekliyor.

Kapasite degeri ile cinlama siddeti arasinda nasil bir alaka kuruyorsunuz. Kapasite çınlamanın hangi frekansda olacağını belirler.  Kapasite eklentisi ile frekansı kaydırırsınız. Frekans neydi f=1/2Pi(Karekok LC)

L ve C belli bir frekansda cinliyorsa C ye bir paralel kapasitor atarsin frekans hoop aşağıya kayar. Kapasite artisi ile cinlama artisinin ne alakasi var.

Ne demistik kritik frekanslar cok onemli EMI testinde, bu frekanslarda yapilan yayin testte kalir gecemez, Neydi bunlar IF frekanslar.  IF frekansına denk gelen cınlamaları aşağılara kaydırırsan o testten geçme şansın artar.

Eger cinlamayi zayiflatmak istersen R baglarsin dedik. Pek Guc katinda cinlayan neresi trafo enduktansi ve diyod. Peki buraya seri direnc baglanabilirmi?
Pek istenmeyen bir şey olur. Baglarsan guc kaybi olur. Her yere de seri direnc baglanmaz. Guc kaynaginin cikisina seri direnc yakismaz.

O yüzden çınlama frekansını kaydırmakla yetinilebilir.

z

Alıntı yapılan: JOKERAS - 11 Şubat 2020, 18:22:51Şu mesajları sonradan editliyorsunya hasta oluyorum bu huyuna.

Tek harfde bile yanlis gorsem icime sinmiyor editliyorum.
Yanlis anlasilacagini farkettigim cumleyi degistiriyorum.

analog06

Hocam Başta verdiğiniz Cevabı değiştirdiğiniz anlamına gelmiyo demi bu açıklama  :)
Alıntı yapılan: z - 12 Şubat 2020, 00:11:40Kapasite degeri ile cinlama siddeti arasinda nasil bir alaka kuruyorsunuz. Kapasite çınlamanın hangi frekansda olacağını belirler.  Kapasite eklentisi ile frekansı kaydırırsınız. Frekans neydi f=1/2Pi(Karekok LC)

L ve C belli bir frekansda cinliyorsa C ye bir paralel kapasitor atarsin frekans hoop aşağıya kayar. Kapasite artisi ile cinlama artisinin ne alakasi var.

Ne demistik kritik frekanslar cok onemli EMI testinde, bu frekanslarda yapilan yayin testte kalir gecemez, Neydi bunlar IF frekanslar.  IF frekansına denk gelen cınlamaları aşağılara kaydırırsan o testten geçme şansın artar.

Eger cinlamayi zayiflatmak istersen R baglarsin dedik. Pek Guc katinda cinlayan neresi trafo enduktansi ve diyod. Peki buraya seri direnc baglanabilirmi?
Pek istenmeyen bir şey olur. Baglarsan guc kaybi olur. Her yere de seri direnc baglanmaz. Guc kaynaginin cikisina seri direnc yakismaz.

O yüzden çınlama frekansını kaydırmakla yetinilebilir.

z

Sanırım sen aşağıdaki cevaptan dolayı en baştaki cevabını değiştirdinmi diyosun.

Alıntı YapEger cinlamayi zayiflatmak istersen R baglarsin dedik. Peki Guc katinda cinlayan neresi? Trafo enduktansi ve diyodun kapasitesi. Peki buraya seri direnc baglanabilirmi?

Burda bahsettiğim güç katı senin güç katı değil, 50Hz trafo çıkışındaki köprü diyod devreli güç katı.
Orada yük akımı diyodlardan aktığı için sekondere seri direnç bağlamak hoş olmaz demek istedim.

Senin sorunda kapasitore seri bir direnc vardi ve kullanim amacini soruyordun.

Bende olsa olsa cinlamalari sonumlendirmek icindir demistim.

Yok sonumlenmesin frekansi baska bir yere kaysin dersen o zaman kapasitor degeriyle oynayabilirsin. Ama hangi kapasitor degeriyle?

Snubber kapasitorunun degeri diyod kapasitorune gore  cok yuksek oldugundan snubber degeri ile oynayamazsin, (snubber kapasitesi 1nF...10nF arasında, diyodun kaçak kapasitesi ise olsun olsun en fazla 50pF olsun. 1nF snubberı 1nf de yapsan 100nF yapsan seri diyodun kapasitesinden dolayı kapasite gene 50pF civarında olur) cunku onun etkisi cok az olur, mecburen daha kucuk kapasite degerine sahip diyodla oynarsin. Bunun da tek yolu diyoda paralel C baglamak.

Sonuçta konu konuyu açtığı için senin sorunun rotası biraz şaştı ama temelde aynı fiziksel problem üzerine konuşuyoruz.