Simetrik besleme problemi

Başlatan ziyaretci, 13 Şubat 2020, 01:21:14

ziyaretci

Herkese merhaba.

Opamp'lar ile ±1mV'luk duyarlılığa sahip sinyaller üzerinde çalışıyorum. Fakat opamp'ları beslediğim simetrik besleme regülatörleri(78 ile 79 kodlu) ısınınca sinyalim doğal olarak değişimlere maruz kalıyor.

2x12 orta uçlu trafo ile ilk önce ±12(78 ve 79 kodlu) sonra ±8(78 ve 79 kodlu) ve son olarak ±5(78 ve 79 kodlu) regülatörler ile indirgeme yaptım. ±8 Volt'u, ±5 regülatörleri üzerindeki stresi azaltmak için kullandım.

Belirli bir gerilim seviyesine sabitlediğim DC sinyalim, regülatörlerin üzerine soğuk hava üfleyince farklı seviyelere salınıyor, zaten başlangıçtaki sabit sinyal seviyesi de her saniye belli oranda kaymaya başlıyor yani ısındıkça. (±1mV'dan ±100mV'a kadar minimum salınımlar) Kaynaktan yaklaşık 400mA akım çekiliyor.

Isıya karşı daha kararlı çalışan bir DC-DC(negatif) çevirici yöntemi ya da entegresi biliyor musunuz?

z

Opamp devre tasarımınızda sorun var görünüyor. Opampların CMRR değerleri yüksektir dolayısı ile besleme voltajındaki değişimlere bağışıklıdırlar.

Besleme değil de opamp devre şemanızı görmek lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Bu akımları karşılayacak bir simetrik besleme entegresi bulman zor sanırım.Kendin bir yapı geliştirebilirsin nette hazır örnekleri var.

Bunun yanında aynı yapıyı regülatörlere ideal büyüklükte soğutucu taktığında bana kalırsa sorunun çözülebilir.

Sozuak

Boyle hassas olcum devreleri olcum almadan once 30 dk ile 1 saat isinmaya birakilir. Sogutuculari belirli isida kalacak sekilde gerekirse yeterli ssogutucu ve dusuk havalandirma ile birak.

M.Salim GÜLLÜCE

1-Eğer kazancı ± Beslemeler seviyesine çıkarmaya çalışırsan..
2-İşaretleri kıyaslamak için VCC den bir dirençle gerilim bölücü yapıp referans gerilim elde edersen

Opamp devrelerin beslemedeki değişimlerden etkilenir.
Aksi takdirde opamp devrelerinde gerilim değişimleri problem oluşturmaz.
Dolayısı ile @z nin dediği yönde bir çalışma yapman önerilir.

ziyaretci

@z hocam, haklıymışsınız. Opamp beslemeleri ile alakalı değilmiş problem. Problem ölçüm yaptığım sinyal kaynağındaki bir MOSFET'in ısınmasıyla alakalıymış. İlgili sinyal kaynağını harici olarak beslediğimde, ilgili MOSFET'in ısınması nedeniyle gerilim düşümü oluyormuş. Dolayısıyla opamp devrelerimdeki sinyalde değişiyor kaynak değişince.

Sinyal kaynağının beslemesini harici yapınca opamp beslemelerinin regülatör ısısının sinyale etki etmediğini gördüm.

@mustafa_cmbz hocam, soğutucu filan kullanıyorum ama pek faydası olmuyor, ısıl kararlılığa oturuncaya kadar sinyal salınıyor.

@Sozuak hocam, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Bu tür problemin çözümünün dediğiniz gibi olduğunu ve geleneksel bir yöntem olduğunu bilmiyordum.

Şuan sinyal kaynağı üzerindeki MOSFET'e yoğunlaştım. Sürücü devresindeki çözümlemeleri tekrar yapacağım. Belki bir çıkış yolu bulurum ya da gözden kaçırdığım bir nokta vardır.

Cevaplarınınz için teşekkür ederim.