Buck Converter Hakkında

Başlatan bit01, 15 Şubat 2020, 21:11:29

bit01

Merhaba,

İçinden akım geçen bir endüktans, akımı kesildiğinde aynı akımı akıtmak için ters EMK üretip bu akımı akıtmaya çalışır diye biliyorum.

Fundamentals of Power Electronics kitabından topolojileri inceliyorum. Bobin akımı kesildiğinde, gerilim yönünü değiştirmiyor. Neden bu şekilde oluyor?

Sağdaki resimde endüktans gerilim yönü soldaki ile aynı.

quarko

Bu bir buck converter değil, boost converter. Endüktanstan geçen akım kesilmiyor ki hiç. Mos iletimdeyken, endüktansta biriken enerji, mos kesimde iken giriş ile birlikte çıkışa aktarılır. Endüktans akımı kesilmediğinden dolayı da, ters emk üretip aynı miktarda akıtma mevzusu burada olmuyor.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

pwr_24

Aynen boost converter da akım kesilmez. Siz sanırsam volt second balance olayından bahsediyorsunuz. Bir periyot boyunca bobin üzerindeki gerilimin ortalama değeri sıfırdır. Bu kural ile transfer fonksiyonunu çıkarabilirsiniz. 

bit01

Alıntı yapılan: quarko - 15 Şubat 2020, 21:16:32Bu bir buck converter değil, boost converter. Endüktanstan geçen akım kesilmiyor ki hiç. Mos iletimdeyken, endüktansta biriken enerji, mos kesimde iken giriş ile birlikte çıkışa aktarılır. Endüktans akımı kesilmediğinden dolayı da, ters emk üretip aynı miktarda akıtma mevzusu burada olmuyor.

Mobilden girince her şey karışmış aceleye geldi kusura bakmayın. Buck converter içindi sorum. Görseli düzelteceğim.

Buck converter'da dediğim olayın sebebi nedir?

pwr_24

Alıntı yapılan: bit01 - 15 Şubat 2020, 21:29:09Mobilden girince her şey karışmış aceleye geldi kusura bakmayın. Buck converter içindi sorum. Görseli düzelteceğim.

Volt second rule diye araştır sebebini goreceksin:)

quarko

Alıntı yapılan: bit01 - 15 Şubat 2020, 21:29:09Mobilden girince her şey karışmış aceleye geldi kusura bakmayın. Buck converter içindi sorum. Görseli düzelteceğim.

Bu olayın sebebini zaten kendin açıklamışsın. Buck converter da endüktans çıkışta olduğundan dolayı, mos kesime gittiğinde endüktansın akımı kesildiğinde, endüktans ters emk üretip polaritesini değiştirir ve bir önceki anda akan akımı akıtmak için gerilim üretir.

Off periyodunda,endüktansta biriken bu enerji ile kondansatör ve diyot üzerinden çıkışa aktarılır. Aynı kitaptaki ilgili şematiklere bakarsan polaritelerin değiştiğini görürsün. Sorduğun sorunun cevabını, kendin vermişsin aslında. :)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

bit01

Alıntı yapılan: quarko - 15 Şubat 2020, 21:39:48Bu olayın sebebini zaten kendin açıklamışsın. Buck converter da endüktans çıkışta olduğundan dolayı, mos kesime gittiğinde endüktansın akımı kesildiğinde, endüktans ters emk üretip polaritesini değiştirir ve bir önceki anda akan akımı akıtmak için gerilim üretir.

Off periyodunda,endüktansta biriken bu enerji ile kondansatör ve diyot üzerinden çıkışa aktarılır. Aynı kitaptaki ilgili şematiklere bakarsan polaritelerin değiştiğini görürsün. Sorduğun sorunun cevabını, kendin vermişsin aslında. :)

Hocam bu görsel kitaptan. Sağdaki resimde endüktans gerilim yönü değişmemiş. Bu kısmı anlayamadım.

bit01

Alıntı yapılan: pwr_24 - 15 Şubat 2020, 21:31:35Volt second rule diye araştır sebebini goreceksin:)

Hocam araştırdım. Tamam gerilimin bir periyot boyunca sıfır oluyor. Cebirsel olarak da anladım onda sıkıntı yok.

Fakat anlamadığım nokta şu; bir periyot içindeki on time'da endüktans akım çekerken sol uç + polaritede.
Off time'da enerjiyi devreye verirken sağ ucun + polaritede olması gerekmiyor mu? Konuya resim ekledim. Kitapta yine sol uç pozitif olarak belirtilmiş.

quarko

Alıntı yapılan: bit01 - 15 Şubat 2020, 23:24:17

Hocam bu görsel kitaptan. Sağdaki resimde endüktans gerilim yönü değişmemiş. Bu kısmı anlayamadım.

Kitapta hata olabilir.

Kitabın 2.basımı bende de var. Kontrol ettim şimdi +/- hatalı olmuş.

pwr_24

Anahtarın ON ve OFF durumuna göre, buck converter'da  bobin kutuplarının polaritesi yer değiştirir. Dediğiniz doğru basım hatası var. Takılmayın fazla

z

Negatif voltaj enduklenmesi icin bobin akiminin kesilmesine gerek yok akim azalmaya basladiginda her zaman uclarindaki gerilimin polaritesi degisir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pwr_24

Alıntı yapılan: z - 16 Şubat 2020, 02:14:29Negatif voltaj enduklenmesi icin bobin akiminin kesilmesine gerek yok akim azalmaya basladiginda her zaman uclarindaki gerilimin polaritesi degisir.

Aynen dediginiz gibi. benim oradaki kastım buck converter de anahtar off iken kaynak ile bobin arasındaki bağlantının kesilmesi idi.

baran123

Alıntı yapılan: z - 16 Şubat 2020, 02:14:29Negatif voltaj enduklenmesi icin bobin akiminin kesilmesine gerek yok akim azalmaya basladiginda her zaman uclarindaki gerilimin polaritesi degisir.
Buna dikkat etmemiştim hiç.
V(t) = L * di(t) / dt olduğundan eğer akım azalmaya başlarsa di(t) / dt negatif olacağından L * di(t) / dt negatif olur. V(t) negatif çıkar.