Evdeki bilgisayarı web server olarak kullanmak internetten yayın yapmak

Başlatan z, 17 Şubat 2020, 01:38:45

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 17 Şubat 2020, 14:01:53Ben senden çok uzakta değilim.
Kocaeli endüstriyel bölge.
Ama hiç birşey ucuz değil.
Bende Teknoloji eski eski gidiyor oysa.
Tüplü TV, 1000 Watt Powersuppply Bilgisayar, 15 senelik Rezistanslı Fırın, 25 Senelik Buz dolabı (Tek kapı), Rezistanslı buharlı ütü, 15 senelik Çamaşır makinası, Bir o kadarlık Bulaşık makinası ve gtece gündüz yanan Bir Tuz lamba ::)
Sadece klima yok evimde. Doğalgaz merkezi ısıtma.

Senin ya inverterler bozuk Yada birisi senden elektirik çalıyor. ;)

Bütün apartmana bu şekilde geliyor fatura. Hatta tüm mahalleye yani sorun bizden kaynaklı değil.
Depoya girip çıktığımızda sadece lamba yakarız oraya bile 23-27 geliyor aylık.
Apartmanda ise sadece LED ampuller var ve hepsi fotoselli. Aylık 35 TL geliyor. Birde 24 saat yansa ne gelir siz düşünün.

Sayacınız eski tip ise onlar fazla yazmıyor.

sadogan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 17 Şubat 2020, 14:01:53Ben senden çok uzakta değilim.
Kocaeli endüstriyel bölge.
Ama hiç birşey ucuz değil.
Bende Teknoloji eski eski gidiyor oysa.
Tüplü TV, 1000 Watt Powersuppply Bilgisayar, 15 senelik Rezistanslı Fırın, 25 Senelik Buz dolabı (Tek kapı), Rezistanslı buharlı ütü, 15 senelik Çamaşır makinası, Bir o kadarlık Bulaşık makinası ve gtece gündüz yanan Bir Tuz lamba ::)
Sadece klima yok evimde. Doğalgaz merkezi ısıtma.

Senin ya inverterler bozuk Yada birisi senden elektirik çalıyor. ;)
Hocam , Kocaeli ye taşınasım geldi inan. Bahsetiklerinizin yarısı bile çalışmıyor 230 tl çivarında ödüyorum  ortalama.
Ankarada ikamet ediyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Şubat 2020, 14:32:54Bütün apartmana bu şekilde geliyor fatura. Hatta tüm mahalleye yani sorun bizden kaynaklı değil.
Depoya girip çıktığımızda sadece lamba yakarız oraya bile 23-27 geliyor aylık.
Apartmanda ise sadece LED ampuller var ve hepsi fotoselli. Aylık 35 TL geliyor. Birde 24 saat yansa ne gelir siz düşünün.

Sayacınız eski tip ise onlar fazla yazmıyor.
Tam tersine digital sayaçlar 4 Watt tüketime kadar sıfır olarak algılıyorlar.
Digital sayaca geçeli çok oluyor.
Ben sadece gece gündüz özel tarifeyi kabul etmedim.
Gece ucuz tarifesi isteyenlerden fatura kabarık oluyor diye şikayetler duymuştum.

Fatura içeriğini burada paylaşmaya çalışacağım.
Kıyaslamak daha kolay olur o zaman.

ilyas KAYA

Sanayi bölgelerinde teşvik oluyor. Sizin bölgeniz sanayi bölgesi olabilir mi ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Şubat 2020, 16:14:03Sanayi bölgelerinde teşvik oluyor. Sizin bölgeniz sanayi bölgesi olabilir mi ?
Kocaeli Sanayinin Göbeği.
Aslında istanbulda öyle.

Ama ben ev tüketicisiyim.
Sanayide tüketmiş olsam haklısınız.

ilyas KAYA

Bu ay ki ofisin faturası.

Ütü yok, buzdolabı yok çamaşır makinesi yok. Isıtıcı yok.
Lambalar ve 1 tane bilgisayar var.
Havya çalışır. Matkap şarjlı zaten.
Haftada 1 lazer kesim yaparım.

Sonuç bu

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Alıntı yapılan: z - 17 Şubat 2020, 01:38:45Bir bilgisayarı evde sırf web hosting için ayarlayıp bunu server olarak kullanmak çok mu zor?

PCyi server olarak kullanmak için internet servis sağlayıcıdan alınacak hizmetin özelliklerini de gözönüne alıp madde madde yazabilirmisiniz?

Bu işin maliyeti ne boyutta olacaktır?

Yapılırmı, yapılır, çok kolay,
ancak
hiç uğraşmayın derim (arkadaşlar sebeplerini yazmış)

ayrıca host dediğimiz işin başında bir bekçisi gerek, aklınız hep orada olacak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

En basit sistem :  Bir adet 2.el sağlam netbook. linux kur üzerine gerekli web hizmetlerini yükle, kullan. Hem düşük güç tüketir hemde 1-2 web sitesini rahatlıkla servis eder. Benim bazı müşterilerim bu şekilde 10- 15 tane alıp internete bağlayıp kullanıyorlardı.

gevv

@z   Abi sunucu kurmak çok kolay hatta değişken ip ilede olur wamp serveri pcye kurup alan adı olmadan ip adresin ile anında denersin wp, smf falan kurarsın

https://makdos.blog/wamp-server/163/wamp-serveri-internete-acmak-online-hale-getirmek/

daydns mi neydi tam hatırlamıyorum ip değişince otomatik olarak ayar yapıyordu

Fakat maliyet kurtarmıyor meredeyse elektrik masrafına aylık sınırsız yabancı hostlar var.

Birde bizde upload dengeli değil upload yapıldığında download kilitleniyor

Bu durumda sunucu için ek internet gerekecek

Maliyet çıkartmak için sizin ne için ve nasıl kullanacağınızda bilinmeli aktif bir sitemi olacak yoksa sadece dosya deposumu tek int. Hattımı olacak vb

z

Kendimce urettigim bir fikirdi, meraktan sordum.

Anlattiklarinizdan sonra mantikli olmadigi kesin.

Tek avantaji her seyiyle benim yonetimimde olacakti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 17 Şubat 2020, 09:20:20Benim evimde bilgisayar yok,  utu zaten ısıtmalı değil buharlı, tv lcd değil led , buzdolabı inverter , çamaşır makinesi inverter
Doğal gaz kullanıyoruz ve buna ragmen her ay 180 - 250 arası civarda ortalama faturadır. Sizin bölgenizde elektrik birim fiyatı farklı olabilir. Istanbul da bu şekilde.

Çarpan değerini kontrol edin. Tüketim KW değeri nedir ve kaç TL ödediniz buna bir bakın.
 Bu faturalarda hile olduğunu düşünüyorum.

boreas

hizmet vermek amaçlıysa sadece makineyi sunucu yapmak yetmiyor. DNS server'ın gıcık ayarları var, kullanıcılara ayrı ayrı panel vermek lazım, telekomdan reverse ip filan isteniyor, mail ise daha beter. Prof. olanlar bile yandex google gibi hizmetleri kullanıp rahat ediyor. Yoksa sadece dert uzaktan bilgisayara bağlanabileyim sayfam açılsın filansa xampp kurun geçin :)

mehmet

Gereken program yüklenir ve/veya
diğer ayarlar bir şekilde yapılır.

Daha önemli olan yukarıda da belirtilen
asimetrik veri trafiği.

Sunum hizmet sağlayıcılarında
veri trafiği sorunu yok. Tabii
uygun şartlarda.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

huseyin_agirmaz

Raspberry pi kullanabilirsiniz, harcadığı elektrik hiçbir şey.
Tek masrafınız statik ip olur. Normal ev interneti ile de kullanabilirsiniz ancak siteniz biraz yavaş olur.