Yeni MCU PIC18F27-47-57Q43

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 17 Şubat 2020, 13:49:55

M.Salim GÜLLÜCE

Yeni bir işlemci.. (Çok yeni değil aslında 3. Versiyon PDF çıkarmışlar)
İçinde neredeyse yok yok..
Daa.. 20 40 bacağa hangisini set eder kullanırsınız bayyaaa iş.
100 aygıtı (Biraz abarttım Galiba) 20 Pine bağlamak 100 ünün aynı anda kullanılamayacağının ispatı olsa gerek..

Buyrun sofraya...

PIC18F27/47/57Q43 40002147C.pdf

Erol YILMAZ

adam gibi debug yok dimi hala?

ahuramazda

Adam gibi debugtan kasıt; online izleme ise hâlâ yok maalesef. Breakpoint ve halt-resume ile yapabiliyoruz register izlemelerini.

Diğer üreticilerde durum nedir bilmiyorum ama bu PPS çok iyi bir özellik. Pcb çizerken bu pin usart, bu pin pwm bu i2c gibi bir kısıtlamaya gerek kalmıyor.

Tagli

Ben PIC'lerde en çok Timer prescaler kısıtlamasına gıcık oluyorum. STM32'lerde 1-65536 arasında istediğimiz değeri verebiliyoruz. PIC'lerde ise bu çok sınırlı. Bu yeni işlemcide TMR0'da verilecebilecek değerleri biraz daha genişletmişler gibi gözüküyor. En azından 2'nin kuvveti değerleri verebiliyoruz.

Bence genel olarak hoş bir işlemci olmuş. Ama son birkaç yıldır projelerimi STM32 ile yaptığım için PIC'e geri dönmeyi çok düşünmüyorum. Ama kolay bulunur ucuz bir işlemci olursa belki düşünülebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

ahuramazda

Alıntı YapAma son birkaç yıldır projelerini STM32 ile yaptığım için PIC'e geri dönmeyi çok düşünmüyorum.

Mutlaka küçük işler de geliyordur herhalde. Böyle bir durumda da mı 32 bit işlemci kullanıyorsunuz?

OG

Özdisan'a baktım yok,
yok satıyorlar
bunların hiç kafası çalışmıyor, numunelik 100-200 tane getirseler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

Alıntı yapılan: ahuramazda - 18 Şubat 2020, 00:12:24Mutlaka küçük işler de geliyordur herhalde. Böyle bir durumda da mı 32 bit işlemci kullanıyorsunuz?
Hocam uzun hikaye ama zaten adetli küçük iş gelmiyordu. Kurduğumuz girişimci şirket de battı gitti. Elbette PIC de kullandık, STM32'ye geçiş son dönemde oldu ve uzun soluklu bir projede kullandım. Şimdi bir şirkette çalışıyorum ve projede işlemci zaten STM32F407VG olarak seçilmiş.

Adetli ve çok yüksek işlem gücü gerektirmeyen projelerde sanırım parça maliyeti ön planda olur. Ama elbette bulunabilirlik de çok önemli. Duruma göre SMT8 de kullanılabilir (gerçi benim hiç deneyimim yok onunla).

Sanırım şirketler bazen de kolay bulunabilir, görece ucuz ama hemen hemen her yere kullanılabilecek 2-3 modele tutunuyorlar. Bu durum farklı işlemcilerin stoklarını takip etme yükünden de kurtarıyor onları. Mesela pek ucuz olmamakla birlikte STM32F103'ler bu türden sayılır. Hem kolay bulunuyor, hem de neredeyse her işi görüyor.

Bu arada şimdi baktım da PIC18F27Q43 AliExpress'te bile çıkmıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

vay canına!
bu işlemci müthişmiş :)

fahri-

Q43 çok yeni bir entegre. Bulunamaması normal. Ben Q10 serisini kullanıyorum. Oldukça da ucuz. Türkiye piyasasında  stoklarda hala 16F84 16F877 gibi entegreleri tutuyorlar. Ama bu entegreler digikey gibi firmalardan 1 haftada elinizde oluyor.
Q serisinin en önemli özelliklerinden biri de gürültüye karşı daha sağlam mış.
Hiç kullanmadım ama bunlarda Configurable Logic Cell (CLC) modülleri de var.