Smps Feedback Sorunu

Başlatan rayman, 19 Şubat 2020, 10:37:24

rayman

Daha önce yaptım , çıkışında matkap çalıştırdım hiç düşme bile  olmuyordu. Ancak başka çalışma yaptım bu sefer voltajı arttırdım boşta iken voltajlar normal çıkışa 70 watt lamba bağlıyorum voltaj çok düşüyor feedback yapmıyor sorun ne olabilir?

asma

Merhaba
Pwm oranı % kaça çıkıyor yükteyken?
Bu önemli.
Sabit kalıyor ise FB çalışmıyor.
Dar aralıkta çalışıyor ise kısıtlayan sebep aranmalı.
Oran değişiyor ama voltaj düşümüne engel olamıyor ise, FB çalışıyor. Dar boğaz nerede ise ona bakılacak.
-dead time süresine bakıver.  ;)
Kolay gelsin.

rayman

Tamam hallettim sorun kalmadı . Ama başıma ilginç birşey geldi . Bir Tane çıkış diyotu yüzündenkart alev aldı kopmple patladı ki şöyle oldu :
İlk önce sekonderi yanlış hesaplamışım. Normalde boşta iken 83 volt veriyor. Haliyle 83 volta nasıl feedback yapsın ? Zeneri değiştirdim 78 volta ayarladım düzeldi. 1 dakika boyunca resistans bağladım 1500w. Isındı rezistans alev aldı. Hay dedim senin devreni . Neyse bir baktım alev almaya herşey patlamaya başladı. Meğer bu önemli değil yanması , sebebi '' Çıkış diyotu Mur1560 15 a olduğu için o resistansı kızdırmaya yetmedi.. Şöyle diyelim : çıkış voltajı 2x78volt. Yani 160volt civarı. 1500/160: 9.3 amper.. Tabikide 15 amper bu diyot tam yükte bukadar akıma dayanıyorsa sebebi bu.

rayman

Yeni malzeme aldım ama tekrar BAŞKA SORUN VAR : Yüke binince eksi hattaki voltaj dengeleniyor.. Ancak farklı yüklere göre voltaj 78 -80 -74 voltalara kadar düşüyor. Böyle olmaması lazım. Boşta iken eksi ve şase 71 volt , artı ile şase 77 volt neden böyledir ?

elektronik

FB + kanaldan almışsınız - kanal başıboş kalmış.
Aşağıdaki düzenlemeyi yaparsanız düzelir.

rayman

510 dirence 50v zener bağlamışsın. Ancak bir önceki çalışmamda güzel çalışıyordu böyle problem yoktu .

elektronik

çizdiğim şekilde yaptığın zaman fb gerilimine 50v binecek o 50 voltu senin fb düzeyine düşürmek için 50v zener taktım.

Benim burda söylemek istediğim şey şu. simetrik beslemen var sen tek kanaldan fb bilgisi almışsın diğer kanalıda işin içine katman lazım söylemek istediğim şey bu.

ordaki zeneri temsili taktım. senin kaç volt istediğini bilmiyorum. zeneri direnci kendin ayarlayacaksın.

rayman

Onu biliyorum.. Çıkışta her zaman kullanılan zener değerinin 3 volt fazlası alınıyor. Çünkü 3 volt led voltajı için. Ama 2x80 volt almam için senin dediğin mantığa göre  157 volt zener kullanmak gerekiyor - den alırsak. Ben hiç öyle çalışma görmedim ki ?

JOKERAS

Rayman,  SG3525 Complement Sinyal üreten bir yapı.
İki Noktadan Feedback nasıl olur bilmiyorum,görmedim Duymadım.
Çıkıştaki tek bir Noktadan alacağın Feedback yeter.

Bu Entegre ile ilgili olarak Forumda daha önce konu işlenmişti.Bir Göz at.

Half Bridge, Simetrik beslemelerdeki Voltaj Faklılıkları Complement sinyallerin
birine yapılan Dead Time Delay'dan kaynaklanması muhtemel bir durum.
Kullandığın IR2110 Mosfet sürücü, Giriş Sinyalinin birine Gecikme uyguluyor.

Şunu demek istiyorum...
IR2110 Mos Gate'lere Sinyal uygularken birine Gecikme uygulamak zorunda!
Bu olmazsa olmaz bir durum.H-L sinyallerin Zamanlaması Aynı Anda olamaz.
Mosfetlerin Doyum ve Kesim noktalarında Gecikme olur.
Bu sebeple High Sinyal Normal Seyrederken Low olduğunda, Low sinyal Çok
küçük bir Gecikme ile Aktif olur.Data Sheette %10 diyor.
Bunun sonucunda Simetrik sarılmasına Rağmen
Seconder Bobinlerinde Bu fark görülür.Ya Voltajda yada Akımda bu farkı ihmal edeceksin.
Eğer Tam Voltaj isteniyorsa Seconder bobinlerinden biri daha Fazla sarılır.
Atıyorum, biri 9 Tur ise Diğeri 10 Tur olur.Bu sayede Gerilim Tam Simetrik olur.
Fakat Akım da diğerinden Daha düşük olur.Tabii bu durumlar Maksimum Akım ihtiyacı olunca
ortaya çıkar.Mesela bir Sargı 15A ise Diğeri 14A olur.Senin Yükün hiç bir Zaman bu yüklere
çıkmayacağı için Sorun teşkil etmez.

Ne diyordun?Ben hiç Mosfet yakmadım.Evet, Mosfet yakmamışsın ama Devreyi Komple
tutuşturmuşsun:)Yüksek Akım devreleriyle uğraşırken bunların olması gayet normal.
Yanmıyorsa Problem vardır zaten.Çünkü Devre keyfe keder çalışıyordur,yada çalışmıyordur.
Geçen Alt tarafı 12 volt uyguladığım bir Devrede bile 9-10 Tane Transistör Köfte oldu.
Kaldıki Sen Şehir Şebekesiyle uğraşıyorsun.Büyük Konuştun Devreyi tutuşturdun:)