Bu dimmer devresi yanlış mı? . devre yandı..

Başlatan Andromeda, 20 Şubat 2020, 21:32:40

Andromeda

Direnci 33 k, pot u 470 K kullandım.. Işığı pek ayarlayamadı.. Pot un ayağındada bir ışıltı gördüm.. 
Direnci 1 K yapıp potu kısınca pot hasar gördü.. 1 k direnc alev saçarak öldü..  :D
Genelde yük devreye seri olur.. Burada triyak a seri bağlı..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fide

22k direnci lambadan önceye değil sonra bağlayıp dene birde. Triyaklı kontrol devrelerinin tetiklemesi genelde yükten sonra bağlıdır. Farkeder mi bilmiyorum.

Potun yanma sebebi üzerinden geçen yüksek akım.
Seni de çarpabilirdi gövdeye kısadevre olsaydı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

erdcan

470K direnç kullanarak kapasitörün RC zamanlamasını değiştirmişsiniz. Böylelikle diyak tetiklemesi de istenilen zamanda yapılamamış. doğal olarak devre çalışmamış. Potun bozulması konusunda başka sebepler de olabilir.

ferit06

Alıntı yapılan: Andromeda - 20 Şubat 2020, 21:32:40(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Direnci 33 k, pot u 470 K kullandım.. Işığı pek ayarlayamadı.. Pot un ayağındada bir ışıltı gördüm.. 
Direnci 1 K yapıp potu kısınca pot hasar gördü.. 1 k direnc alev saçarak öldü..  :D
Genelde yük devreye seri olur.. Burada triyak a seri bağlı..
Diyağın açılarak Triyağın Tetiklenme anının eşdeğer devresini çizerseniz 1 K direnç ve ( konumu belkide  sıfıra yakın potun) durumunu ne olacağını hesaplayabilirsiniz. O devrede 22 K yukarıdaki durumu engellemek için konulmuştur. Bu değeri arttırabilirsiniz  ama azaltamazsınız. Büyük ihtimalle Triyağınız da gitmiş olabilir.

z

22K Sebekeye degil lamba cikisina baglanmali ki triac tetiklendiginde direnclerde enerji kaybi yasanmasin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com