Diyotlar Hakkında Bildiklerimiz

Başlatan rayman, 21 Şubat 2020, 23:55:43

rayman

Schottky diyot , Ultrafast diyot , High efficiency diyot bunlar yüksek hızlı diyotlar diye geçiyor.. Örneğin 2a ultrafast diyot lazım bana 50khz de kullanacağım ama bazıları ultrafast yazıyor 25ns , diğerleri 500ns birde yukarda yazan terimler yani kullanım yerleri neresidir? Ultrafast ları her zaman kullanıyorum ama diğer diyotlar ne için geçiyor hiç birbilgiye raslamadım .Her208 , acaba sorunsuz kullanabilirmiyim ? 2A Ultrafast yerine . Smps ye taktım sorun yok gibi ama uzun sürede bir problem olur mu bilemiyorum .

devrecii

50ns 200ns olayı, diyota elektrik verdiğinde %100 iletime geçmesi için gereken süre . İletime geçme süresi bir eğridir yavaş yavaş iletime geçer o da 50ns 500ns diyot tipine göre. 50ns desek max 20mhz. 500ns max 2mhz .  Bir de diyotun iletime geçme min voltajı vardır işte shotky diyotta bu diğerlerne göre daha azdır.

z

Tek basina verilen sure genelde reverse recovery time parametresidir.

Fakat emin olmak icin bu degerin Trr mi yoksa Tfr mi olduguna bakmak lazim.

Birisi ters toparlanma suresi, birisi ileri toparlanma suresi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Her zaman en hızlısı mı? Üzerinden beslediği elemanın dayanabileceği dV/dt değerinin önemi yok mu?

devrecii

Evet genelde recovery (kesim) süresi yazıyormuş  ,  herhalde ticari bir manevra olarak böyle , mesela  mosfetlerin ampper dayanma  gücü 100 derece sıcaklık için verilmesi gerekirken bazı uyanıklar 25 derece dayanıklığını amper değeri olarak veriyor.

https://www.st.com/resource/en/datasheet/stth61r04tv.pdf 

burada bir diyotun iletime geçme süresi verilmiş neredeyse 10 katı daha yavaş 250ns forvard / 25ns reverse   baya bir fark var yani bu diyot en kötü şekilde ~3mhz dalgada kullanılabilir gibi gibi.