STM32F407 DİSCOVERY ST LİNK ile harici stm boardu debug sorunu

Başlatan emiter, 22 Şubat 2020, 10:47:12

emiter

Harici kullandığım board stm32f103c8t6.
st link utiity ile kodu direk atabiliyorum. Fakat debug için atollicten denediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

Öncelikle İlgili portun yada aygıtın başka bir program tarafından tutuluyor olup olmadığına bakmanız gerekir.
PC lerde 2 program aynı anda aynı aygıtı kullanamazlar.
Programın birisi aygıtı kapatmadan diğeri açamaz.

emiter

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 25 Şubat 2020, 11:11:30Öncelikle İlgili portun yada aygıtın başka bir program tarafından tutuluyor olup olmadığına bakmanız gerekir.
PC lerde 2 program aynı anda aynı aygıtı kullanamazlar.
Programın birisi aygıtı kapatmadan diğeri açamaz.

Bu konuda bir sorun yok. Çünkü bilgisayarı açar açmaz denesem bile aynı hatayı veriyor.

MC_Skywalker

Programlayacağın yada debug edeceğin işlemciyi ayrı bir kaynaktan temiz bir 3.3V ile beslediğine emin olmalısın.
Discovery kartının st-link binlerinde ki3,3V bazı kartlarda bağlantısı yok.

Discovery kartının st-link pinlerinde ki VDD pini hedef MCU'un beslemsinden 3.3V almalı, NRST pini de hedef MCU ile haberleşmeli. Kısacesı St-link'in SWD ile ilgili pinlerinin tümünü hedef MCU ile bağladına emin olmalısın.

emiter

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Şubat 2020, 13:28:44Programlayacağın yada debug edeceğin işlemciyi ayrı bir kaynaktan temiz bir 3.3V ile beslediğine emin olmalısın.
 Discovery kartının st-link binlerinde ki3,3V bazı kartlarda bağlantısı yok.

St-link pinlerinin tümünü hedef MCU ile bağladına emin olmalısın.
evet ama st link utility den programı atabiliyor olmam besleme kısmında sorun olmadığı anlamına gelmez mi ?

muhittin_kaplan

bu haliyle slink util ile program atabiliyorsanız, keil IDE üzerindeki programlayıcı ayarlarından "under reset" i deneyin (keil kullanmıyorum bilemeyeceğim ayarını)

muhittin_kaplan

emiter

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 26 Şubat 2020, 12:59:43OpenOCD mi kullanıyorsunuz
atollic kullanıyorum, ve program içerisinde under reset gibi bir kısım göremedim

muhittin_kaplan

kartınızın (bluePill) üzerindeki reset e basılı tutarak program atın ve resetten alinizi çekin, anlık olarak yapınız bunu. Bir deneyiniz.

emiter

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Şubat 2020, 12:57:41kartınızın (bluePill) üzerindeki reset e basılı tutarak program atın ve resetten alinizi çekin, anlık olarak yapınız bunu. Bir deneyiniz.
işe yaramadı malesef.