Kısa devre olan led kolunun akım değerini %25 arttırmak

Başlatan catalyst, 24 Şubat 2020, 16:37:23

catalyst

Merhabalar,

Proje istelerinde şöyle bir madde mevcut :

5'li seri LED kolundaki bir adet LED'in kısa devre olması durumunda, geri kalan 4 LED'in akım değerinin %25 arttırılması isteniyor. Şöyle bir analog devre mantığı oluşturdum:

Analog rail to rail comparator'un V+ ucu ile sürekli olarak en son LED'in katodundaki gerilimi okuyorum. V- ucunu zenerli bir gerilime sabitledim. Bir LED kısa devre olduğunda V+ ucundaki gerilim 3V artacağı için comparator çıkışı durum değiştirip MOSFET ile bir SET direncini devreye sokuyor. Bu şekilde akımın artmasını sağladım.

Daha pratik bir yöntemi olabileceğini düşünen var ise yardımcı olabilir mi acaba?
Teşekkür ederim.

ertuğrul54

atıyoyorum 24v ile 5li seri yaptınız  3 led bozuldu ama kısa devre olmadı  5'li seri kol iptal olur bence oraya ledin akımına uygun her bir led'e paralel bir diyot koyarsanız  o zaman otomatikman %25 ortalama bir akım yükselmiş olacak

JOKERAS

Sabit Akım led sürücü kullanırsan Otomatik olarak ayarlanacaktır.
Başka bir şeye gerek yok.

Sozuak

Bazı ledler açıkdevre olur bazıları kısadevre olur. Bu bildiğim kadarı ile ledlerin bir parametresi. Yani arıza durumunda hangi durumda olacağı biliniyor. Led seçerken buna da bakabilirsiniz. Akım regülatörü kullanırsanız voltaj değişir ama akım sabit kalır. o nedenle sabit akım regülatörü haliyle iş görmez.

catalyst

Alıntı yapılan: JOKERAS - 24 Şubat 2020, 18:01:35Sabit Akım led sürücü kullanırsan Otomatik olarak ayarlanacaktır.
Başka bir şeye gerek yok.

Hocam @Sozuak  hocamın da dediği gibi, sabit akım regülatörü zaten kullanıyorum. LED kısa devre olduğunda arta kalan 3V regülatörün üzerine düşüyor, zaten sabit akım regülatörü olduğu için akım değişmemiş oluyor.

@ertuğrul54 hocam, söylediğiniz şey aşırı maliyetli oluyor maalesef.