PIC+FT232+usb kablo+PC

Başlatan kudretuzuner, 26 Şubat 2020, 13:01:42

kudretuzuner

Merhaba,
Konu ile topikleri de tek tek inceledim. Bluetooth ile bir çalışma yapmaktayım.Projem bitti(PIC18F4550+FT232+usb kablo+PC)Sağlıklı şekilde haberleştirebiliyorum.Aradan usb kabloyu kaldırıp bluetooth,RF,ESP32 ile en basitinden nasıl data alış verişi yaptırabilirim.Bluetooth ile biraz uğraştım ama başaramadım.ESP32 çeşitlerinden elimde var(nodemcu dahil)ne önerirsiniz?Nasıl bir yol takip etmeliyim.Not bu arada(Mehmet Ali Dal hocanın kitabı var okumaktayım)ama işin içine arduinoyu bulaştırmak istemiyorum.Şöyle bir ürün buldum.Birini PIC ile direk,diğerini de PC ile bağlasam(FT232 kullanarak voltaj seviyelerine de dikkat ederek) acaba başarabilir miyim.Yanlışım varsa nedir?Teşekkürler.                   https://www.robotistan.com/grove-wifi-v3-uart-serial
Amatör

sımışka

PIC18F4550+ESP32 FreeRTOS ( eclipse ) + PC  ( ble veya wifi üzerinden) uygun mudur hocam ?

kudretuzuner

Merhaba,yanıt için teşekkürler.Her türlü öneriye açığım,yeter ki konuyu öğreneyim.Bu projeyi bitireyim.Gsm:0(505)343 21 35
Amatör

devrecii

Hocam bluettoh dongle bilgisayara taktığınız zaman direkt comport olarak görüyor, usb ft232 çipi bağlantısı arasında fark yok.

Esp32 işi zor çünkü ağ kurmak yada mevcut ağa bağlanmak zorundasınız iletişim olrak windowsun socket foksiyonlarını yada html kullanmalısınız.

kudretuzuner

Bluetooth ile bağlantılarını yaptım.PC'de COM portu gördüm.VB.Net ile kendi yazdığım programda kablo ile iletişim yapabilirken araya Bluetooth girince"Semafor zaman aşımı süresi geçildi."diye mesaj almaktayım.Aynı sistemde kablo ile almıyor ve de çalışıyor.
Amatör

devrecii

Hocam terminal programları  ile kontrol ettiniz mi? veri akışı var mı?

Mesela ben stm32 usb , fti232, bluettoh  için aynı kodu kopyala yapıştır yapıp çalıştırabiliyorum VB hakkında bilgim yok.

Bir tavsiyem de ufak bir ft çipi +pic ile bilgisayar dongle yapıp  2.4mhz RF alıcı verici ile yapabilirsiniz bu moduller iyi mi bilmiyorum, ayrıca gereksiz efor olur bluettoh varken.  Neyse konuyu dağıtmayayım.

kudretuzuner

RF ile daha önce çalıştım başardım.Sizin dediğiniz FT232RL ile zaten açıkta brotoboard üzerinde kurulu o yönden sıkıntı yok.Burada sıkıntı bluetooth çalışma prensibini bilmeyişim ve de hazır tak kullan isteyişimdendir.Kartıma bundan aldım taktım PC'den de görüyorum lakin data alış verişlerde yukarıdaki hatayı alıyorum.Galiba PC tarafındaki yazılımda da bir eksiklik var.                             
https://urun.n11.com/bluetooth-urunleri/bluetooth-v40-usb-dongle-adaptor-20m-mesafeli-csr-40-tak-calis-P401024580?gclid=CjwKCAiAy9jyBRA6EiwAeclQhLOfV6xPxWAgLhqCNtthfiUGDVp_eY6G-oljB2fOcmZyJUTKA0VuFBoCneQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Amatör