Hava savunma sistemi-dost/düşman uçak?

Başlatan mir_as82, 01 Mart 2020, 11:26:03

muhendisbey

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Mart 2020, 21:40:25öyle olsaydı yunanlılar bizi, bizde yunanlıları vuramazdık

Yeni tip silahlarla vurmuşluğumuz var mı ki?

İnternette aradığımda bulduklarım bunlar:
http://www.gazetevatan.com/turk-ucagi-yunan-jetini-vurdu--79228-dunya/
https://www.sabah.com.tr/gundem/2014/12/11/turk-f16sini-yunanistan-dusurmus-1418291373
https://www.gzt.com/lugat/egede-turk-yunan-f16lari-carpisti-yunan-pilot-oldu-3367593

Ama buradan çıkarım yapılabilir mi?

Aselsan'ın çalışmasıyla kendi silahlarımızı bu uçaklarda kullanabilecek şekilde kodladık ama ötesinden emin değilim.

Çünkü tahminlerime göre S-400 almamızın sebebi ve Nato'nun karşı çıkma sebebi buydu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: muhendisbey - 03 Mart 2020, 00:15:22Yeni tip silahlarla vurmuşluğumuz var mı ki?

İnternette aradığımda bulduklarım bunlar:
http://www.gazetevatan.com/turk-ucagi-yunan-jetini-vurdu--79228-dunya/
https://www.sabah.com.tr/gundem/2014/12/11/turk-f16sini-yunanistan-dusurmus-1418291373
https://www.gzt.com/lugat/egede-turk-yunan-f16lari-carpisti-yunan-pilot-oldu-3367593

Ama buradan çıkarım yapılabilir mi?

Aselsan'ın çalışmasıyla kendi silahlarımızı bu uçaklarda kullanabilecek şekilde kodladık ama ötesinden emin değilim.

Çünkü tahminlerime göre S-400 almamızın sebebi ve Nato'nun karşı çıkma sebebi buydu.

NATO dediğin bir askeri standart değilmi adamlar merminin kalibre sini bile standartlaştırmış.

İstermi senin bu standartların dışına çıkıp sürüye kurt getirmeni.

S400 bir siyasi hamle idi esti geçti.

Belki bizim silah sanayine hibe edilirdi sök tak bizimkiler sistemi çözerler.

O değilde ben şunu merak ediyorum NATO üyesi olup S400 aldık tamam. Peki sistemi kurduk faal halde diyelim. Aradan geçti yıllar peki oldu Rusya ile böle bir durum oldu biz Rus uçaklarına atış yapabikecekmiyiz acaba? Yine bu dost düşman tanımlaması bu şekilde işlermi acaba yoksa bu tamamen kumandayı kim elinde tutuyorsa ona bağlı bir durum mu?

Yoksa Rus için patroit al abd li için S400 al çaşı pazar karışır..

Rus uçağım ulan o 🤣 Abe getir ordan patroitleri bea 🤣

Geçen sene bizim ilçede Bi üst geçit var komşu ilçeye su hattı mı doğalgaz hattı mı ne çekiliyordu adamlar tırlar ile getirmişler boruları yol kenarında bekliyor.Hani şu meşhur resim s400ler aldık diye yani bu tarz düşünen ve yerli ve milli arkadaşlara anlatmak lasım diye düşünüyorum.

FullMetal

Bize satılan S400 ihraç versiyonu diye biliyorum. Rusların ellerindeki S400 ile fark var. S400 ü Ruslar ürettiği için zaaflarınıda biliyorlar (mesela EH uygulayabilirler). Rusya'ya karşı kullanmak pek mantıklı gözükmüyor.

Ne Patriot ne de S400 ün ABD yada Rusyaya karşı harp etmek için alınacağını düşünmüyorum. Acil HSS ihtiyacı vardı, ABD Patriot satmayınca S400 tercih edildi (SAMP/T seçeneklerden birisiydi).

@muhendisbey
F-16 lar için yürütülen Özgür projesi henüz sonuçlanmadı, ayrıca havadan havaya yerli mühimmatlar henüz üretimde değiller. Paylaşımlarına bakarsak sadece it dalaşı ile Yunan uçakları düşmüş. Milli IFF ve muhimmatlar aşağıdaki gibi bir durumda işe yarayacaktır.

muhittin_kaplan

it dalaşıyla bir uçak nasıl düşer ?

FullMetal

@muhittin_kaplan bunu siz benden daha iyi bilirsiniz. Benim cevabım, yukarıdaki gazete bağlantılarındaki olaylar için konuşacak olursak; Türk - Yunan uçaklarının birbiri etrafında yapılan manevralarla taciz ve yakın mesafeden saldırısı şeklinde olduğunu söyleyebilirim. (yani 2 gün önce düşürülen SU-24 ler gibi bir olay değil) Doğrumudur?

muhendisbey

Rus-ABD'değil. Üreten adama zaten sıkamazsın, durdururlar bir şekilde. Elindeki en son teknolojiyi satacak hali yok, açığını bildiği sistemi satar.
Yunanistan Nato silahları kullanıyor. Ermenistan, Suriye'de Rus uçakları... artırabiliriz.
Nato'nun ağına bağlı olan silahlar bu uçakları düşürür mü? Sanmam, aynı durum bizim için de geçerli. Çünkü Nato kendi içerisinde çatışan iki ülke olsun istemez. Bunun için S-400 alınmış olabilir. Patriotta aksama olduğu konusu pek inandırıcı gelmiyor.

Savunma sanayisinde çalışmıyorum bunlar tahminlerim, doğrusunu bilen varsa anlatsın feyz alalım diye sordum :)

Mesela Link 16'yı biri anlatsa da nasıl bir haberleşme öğrensek...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

Link16 "Joint Tactical Information Distribution System" dan türetilmiştir.
Kaba Haliyle Zaman Senkronlu olarak her client a tahsis edilmiş olan bir zaman biriminde bilgi yollaması temeline dayanır.
https://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Tactical_Information_Distribution_System

devrecii

Aslında bir iha olacak ve düşman ucağının gövdesine yapışacak  bu nedenle düşman radarına yakalanmayacak ve üzerinde bir taramalı olacak hemde roket fırlatacak, düsman ardusunu yok edecek :-*

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: devrecii - 03 Mart 2020, 12:24:06Aslında bir iha olacak ve düşman ucağının gövdesine yapışacak  bu nedenle düşman radarına yakalanmayacak ve üzerinde bir taramalı olacak hemde roket fırlatacak, düsman ardusunu yok edecek :-*

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

senin istediğin tamda bu :) Buzz droids

devrecii

@MC_Skywalker yapıldı zaten hocam Sayın Selçuk Bayraktar tarafından , tıpkı senin videoda verdiğin gibi  , corono virus mubarek, bal damlıyor ülkemizden.
Bende Selçuk Bayraktar gibi bir damat istiyorum  :-*

devrecii

Trolluğu bırakıp ciddi bişeyler yazmak istiyorum .

Bir konu başlığı açacaktım ama aynı şeyleri söyleye söyleye  anlamı kalmadı.

Ama yazmadan da edemiyorum.

Arkadaşlar çok ciddi bir tehlike altındayız, bu son günlerimiz olabilir.

Millet gülüp eğlenip , şunu vurduk bunu vurduk diye övünürken birileri kıçıyla gülerek  mezarımızı kazıyor , sular iyice ısıtılıyor ,coğrafyayı dümdüz edecekler canlı bırakmayacaklar (armageddon).

Zaten  ülke yıkılmış durumda ,ekonomi battı her iki gençden birisi işsiz , plan tıkır tıkır işliyor. Ülke soğana döndü.

Yakında yeni kötü haberler alabiliriz , vur kaç taktiği ile iyice suyu kaynatacaklar , ülkemizi yönetenler çok yanlış çok tehlieki bir oyun oynuyor belki de bilinçli  .

Şu an ülkemizin durumu bu, oynamaya devam.

muhittin_kaplan

Her konuda dönüp dolaşıp öldük bittik seviyesine nasıl geliyoruz anlamış değilim. Özel bir yetenek olsa gerek.

muhendisbey

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Mart 2020, 11:04:50Link16 "Joint Tactical Information Distribution System" dan türetilmiştir.
Kaba Haliyle Zaman Senkronlu olarak her client a tahsis edilmiş olan bir zaman biriminde bilgi yollaması temeline dayanır.
https://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Tactical_Information_Distribution_System

Yani daha teknik dille, blok diyagram, akış diyagramı gibi.
Bir yere başvurmuştum, mülakatta sordular cevap veremedim. Wikipedia'dan öte de pek bir bilgi bulamadım.

MC_Skywalker

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Mart 2020, 17:40:13Her konuda dönüp dolaşıp öldük bittik seviyesine nasıl geliyoruz anlamış değilim. Özel bir yetenek olsa gerek.

Valla hocam gidişat sakat askeri güç olarak belki ordumuzun arkasında siyasi ve diplomatik olarak sağlam bir duruş sergilense net sonuçlar alınıcak fakat ülke yönetimi sarkaç polikasının acı sonuçları ile yüzleşmeyi seçti.

Bir üstteki mesajımda anlatmaya çalıştığım şey buydu aslında abd ye yanaşıp patroit isteyip,rusyaya yanaşıp birlikte dondurma yalayıp s400 almak gibi bir diplomasi yürütmeye çalıştığımız için malesef olan yine garibanın çoluğuna çocuğuna oluyor.

İş siyasete dokundurmadan olmuyor neticede dediğim gibi gelinen sonucun sorumluları ve karar vericileri siyasiler.

36 şehit vermemizin ardından gözle görülen tek hamle sınırı açmak.Siyasiler ve siyasilerin danışmanları bunun ab üzerinden baskılayıp rusyayı durduracağını düşündüler ama oda tutmadı.

Ne demişti reis: " 25milyon euro verilecekti.Vermediniz üstüne bir 100milyon verelim siz alın mültecileri dedi"

Bugün ab den açıklama gelmiş yunanistanın sıkıntısı ab nin sıkıntısı yunanistana 700milyon euro destek vereceğiz demişler.

Nasıl bir kanlı pazarlık anlamış değilim.Ama bizimkilerin stratejisi 3 günlük :P

sen 8 sene cepten besle sal başkası götürsün cukkayı.Ne diyor suriyeli çoban mülteciler "siz bizi kurtarmaya gelmediniz kendinizi düşündünüz."

Elin suriyelisi bunu düşünüp sözlü ifade ediyorsa daha ne demeli bilmiyorum.

Davutoğluna bizi bu bataklığa sen sürükledin diyorlar ama bizimkilerde bu bataklığı eşelemekten vazgeçmiş değiller Çırpındıkça daha da derine batıyoruz. Bazı analizcilerin söylemlerine bakarsan daha 30 yıl oradayız.

Bu raya kadar kokuşmuş siyasilerimizin iğrenç ve resmen BOB projesine hizmet eden yönetim tarzından bahsettikten sonra merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum.

Şuan suriyede damadın ihaları sihaları cirit atıyor.rusya ciddi takipte kimi vuruyoruz rusya buna neden göz yumuyor bilmiyorum ama biri bana şunu söyleyebilir mi?

Rusyanın birebir karşılığını görmüş veya saldırısına it dalaşına maruz kalmadık.O çok övündüğümüz sihalarımız rusyanın birebir bize saldırması durumunda yeterli olacak mı ?

ABD mühimmat desteği vereceğiz ama hava desteği vermiyeceğiz dedi.Sizcede bu söz manidar değilmi? Türkiyenin açığını şuan yakalamış durumdalar.

Sizce bu saldırılar sonucunda havadan kara hedefleri vurduğumuz sihalar olası bir saldırı durumunda ne şekilde işimizi görür.İşler her an tersine dönebilir çünki.