OP-AMP MAX VOLTAJLARI

Başlatan rayman, 04 Mart 2020, 15:18:15

rayman

Bazı opamplarda power Supply VOLTAJLARI MAX. 16v -18v- 22v Yazıyor..
Örneğin bu +- 22volt mu demek istiyor ? Yani toplamda 44 volta kadar çalışır mı ? JRC4558 ile bir test yapmam lazım 2x24 voltta sorun yok.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mart 2020, 15:18:15Bazı opamplarda power Supply VOLTAJLARI MAX. 16v -18v- 22v Yazıyor..
Örneğin bu +- 22volt mu demek istiyor ? Yani toplamda 44 volta kadar çalışır mı ?  ile bir test yapmam lazım 2x24 voltta sorun yok.
Single yada dual voltage diye Datasheette belirtilmesi gerek.

Burada +-22 volt diye maximum voltajı vermiş.
Yani 44 volt tan daha fazla veremezsiniz ama dengeli besleme olmak zorunda.
aynı besleme yapısıyla girişlerin ne kadar voltaj uygulamasına dayanabileceğinide ayrıca belirtmiş.

Endorfin35+

Bende +/-24 ile benzer bir sikinti yasadim. Opamp cikislarim 5v ile sinirli oldugu icin. Opamplari 7812 ve 7912 uzerinden besledim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 04 Mart 2020, 16:46:16Single yada dual voltage diye Datasheette belirtilmesi gerek.

Burada +-22 volt diye maximum voltajı vermiş.
Yani 44 volt tan daha fazla veremezsiniz ama dengeli besleme olmak zorunda.
aynı besleme yapısıyla girişlerin ne kadar voltaj uygulamasına dayanabileceğinide ayrıca belirtmiş.
Burada öyle birşey belirtilmemiş işte.. Dengeli besliyorum zaten preamp yapıyorum bunlarlaçç Ancak datashhetlerde +vcc - -vcc voltajı olarak belirtseler daha iyi olacak.. JRC4558 normal UPC4558 e göre daha yüksek kazançlı çalışıyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mart 2020, 21:44:02Burada öyle birşey belirtilmemiş işte.. Dengeli besliyorum zaten preamp yapıyorum bunlarlaçç Ancak datashhetlerde +vcc - -vcc voltajı olarak belirtseler daha iyi olacak.. JRC4558 normal UPC4558 e göre daha yüksek kazançlı çalışıyor.
Single demeyipte ± diyorlarsa dual demektir.
Genelde Max. ±22 Volt verdiyse +18 ve -18 toplamda 36 volt ile çalıştırılır.
44 Volt limit olduğundan riske edilmez.
Endüstride ±24 volttan +15 ve -15 elde edilip kullanılır. Toplam 30 volt eder.
Gerekçesi ise 12 volt sinyali işleme tabi tuttuğundan fazlası gerekmez.

rayman

Aslında dediğinin dışında eksik analtımlar var. 44  volt verilip riske edilmez demeyelimde şöyle diyelim :
Opamplar bir amplifikatör gibi çalışır.. Bunların geri besleme direnci yani kazanç dirençleri opampın çıkışını desibel olarak arrtıracaktır. Eğer 2x30 voltta geri besleme direnci fazla ise opamp yanabiliyor.. Ama 44 voltta geri besleme direncini ona göre kazanca göre ayarlandığında hiç sorun olmuyor.. Genelde 2x15 - 2x12 voltta kullanıldıkları doğru. Ama datasheetlerde bunu demeleri gerekli.

z

Istersen hic geri besleme direnci kullanma komparator olarak kullan, geri besleme direnci yuksek diye opamp yanmaz. Senin devrede baska sikinti vardir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 05 Mart 2020, 10:17:08Aslında dediğinin dışında eksik analtımlar var. 44  volt verilip riske edilmez demeyelimde şöyle diyelim :
Opamplar bir amplifikatör gibi çalışır.. Bunların geri besleme direnci yani kazanç dirençleri opampın çıkışını desibel olarak arrtıracaktır. Eğer 2x30 voltta geri besleme direnci fazla ise opamp yanabiliyor.. Ama 44 voltta geri besleme direncini ona göre kazanca göre ayarlandığında hiç sorun olmuyor.. Genelde 2x15 - 2x12 voltta kullanıldıkları doğru. Ama datasheetlerde bunu demeleri gerekli.

Geri beslemesiz de kullanılabilir yanması için gerekçe değil.
Tam tersine giriş voltajlarının besleme voltajlarının üzerine çıkmaması ve verilen differansiyel voltaj değerlerinin dışınan çıkılması durumunda yanar.
44 volt max raiting dediyse sınır değerlerdir.
Üstünde sıkıntı çıkabilir.

Bir başka konu çıkış akımıdır.
Opamp üzerine düşecek Max. güç te verilmiştir. buda çektiğin akımla ilgili olacaktır.
sop8 kılıf için 400 miliwatt iken dip kılıf için 600 miliwatt verilmiştir.

rayman

Alıntı yapılan: z - 05 Mart 2020, 10:54:00Istersen hic geri besleme direnci kullanma komparator olarak kullan, geri besleme direnci yuksek diye opamp yanmaz. Senin devrede baska sikinti vardir.
JRC4558 bununla test yaparken birebir karşıma çıktı. 2x15 volttu. 1m geri besleme direnci vardı..
4580 takınca yanıyor ancak jrc4558 takınca çalışıyordu. Hatta çıkışa Dc kaçırıyordu resmen.

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 05 Mart 2020, 11:56:40Geri beslemesiz de kullanılabilir yanması için gerekçe değil.
Tam tersine giriş voltajlarının besleme voltajlarının üzerine çıkmaması ve verilen differansiyel voltaj değerlerinin dışınan çıkılması durumunda yanar.
44 volt max raiting dediyse sınır değerlerdir.
Üstünde sıkıntı çıkabilir.

Bir başka konu çıkış akımıdır.
Opamp üzerine düşecek Max. güç te verilmiştir. buda çektiğin akımla ilgili olacaktır.
sop8 kılıf için 400 miliwatt iken dip kılıf için 600 miliwatt verilmiştir.

Bir opampı geri besleme '' kazan direnci ile '' amplifikatör olarak çalıştırmaya çalışınca bu direnç yanlış hesaplanınca opamp yanıyor. Hatta İsis te bile çalışmıyor kaç kere denedim.Mesele şu bir amplifikatörün bias ayarını değiştirince yani boşta iken bile olsa skünet akımı değişince direk çıkışları alev gibi oluyor. Bir opampta bu direnç değeri değişince opampın çıkışı aynı duruma düşüyor..

rayman

4558 in iç yapısı. Gördüğünüz gibi bir amplifikatör olarak çalışıyor. Bunun için yanlış bir kazanç hesabı , bu opampı kısa sürede aşırı akım çekmesindenn dolayı yakacaktır..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 06 Mart 2020, 10:37:18Bir opampı geri besleme '' kazan direnci ile '' amplifikatör olarak çalıştırmaya çalışınca bu direnç yanlış hesaplanınca opamp yanıyor. Hatta İsis te bile çalışmıyor kaç kere denedim.Mesele şu bir amplifikatörün bias ayarını değiştirince yani boşta iken bile olsa skünet akımı değişince direk çıkışları alev gibi oluyor. Bir opampta bu direnç değeri değişince opampın çıkışı aynı duruma düşüyor..
Opamplarda sükunet akımı kompanze edildiğinden öyle bir olay yok.
Kısacası sükunet akımı besleme voltajından bağımsızdır.

Opampın yanmasıyla ilgili mesele başka birşeydir.

Sükunet akımını sabit Akım kaynaklarıyla hallederler.
Gönderdiğin devrede abuk sabuk bağlantılı şu transistörlerle halledilir.