Yazıcı

Başlatan serkan, 05 Mart 2020, 20:01:46

serkan

Merhaba arkadaşlar.
Yapmak istediğim lazer yazı ile plaket üzerine çıktı almak.
Toner tozunu kağıda aktarırken druma kağıt değiyormu yoksa arada boşluk varmı?

Endorfin35+

Kagit druma degiyor ama baski olusturmuyor. Tahminimce bakir uzerine drumdan toneri transfer edemezsin.varmi boyle bir sistemin ornegi?

Alternatif olarak asite dayanikli murekkep ile baski yapan bir inkjet yaziciyi flatbed printer a donusturup pcb ye baski yapabilirsin.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

ilyas KAYA

Bakır yüzeyin çok temiz olması gerekir aksi halde drum cizilir.
Bu size epey pahalıya mal olur.
(Baba mesleği fotokopi teknisyeniyim)
Ayrıca şarj kaçağı yapar ve yine drum in delinme olasılığı çok yüksek.

Ben de dün mürekkep siparişi vermiştim bugün geldi denedim olacak gibi görünüyor.

Yalniz bu mürekkep sadece epson yazıcılar ile uyumlu ve epson yazıcılar biraz pahalı.

Mürekkep ısı ile kuruyor. Yoğun bir tabakada asitte herhangi bir sorun olmadı. Birazdan ince tabaka ile deneyeceğim bakalım ne olacak.

Endorfin35+

@ilyas KAYA su konuda bilgi verebilirsen cok makbule gecer;

Lazer yazicinin tum calisma mantigini biliyorum. Poligon aynasindan firinana sensorune kadar vakifim fakat anlamadigim tek sey sudur;

Drum uzerine goruntu statik olarak lazer ile yuklendikten sonra drum tanktan toner aldi ve drum uzerinde goruntu(toner var) sonra toner kagida nasil geciyor. Toner Drumadan neden nasil ayriliyor. Drum hala statik yuklu aslinda turunu tamamlamadan once statik iz siliciye ugruyor. (Tabirleri farkli yaziyor olabilirim tamirci degilim)

Toner ile kagit bulusunca kagida nasil geciyor toner arkadas cozemiyorum.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

ilyas KAYA

Kâğıt da static yükleniyor yani sadece drum değil. Kâğıda geçerken de deşarj ediliyor.

Bu arada mürekkebi denedim ama sonuç pek açıcı olmasa da umut vaad ediyor. Asit olarak belki demir3 kullansam bu yolların kalkma sorunu ortadan kalkacak. Şuan yazıcıda epey mürekkep var. Malûm iş için kullandığım dan dolayı ya çıkma bir yazıcı bulup denemem lazım yada mürekkebi bosaltmam lazım. Yazici ile denemeden once el ile denedim ancak bloklar halinde kalkmalar oldu.

Endorfin35+

Ozaman kagit ta druma ugramadan once komple tum yuzeyu statik yukleniyor (belkide drumdan daha guclu) drumla bulusunca tonere bendeki statik daha guclu gel buraya mi diyor. Boyle mi :S

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 05 Mart 2020, 23:34:40Ozaman kagit ta druma ugramadan once komple tum yuzeyu statik yukleniyor (belkide drumdan daha guclu) drumla bulusunca tonere bendeki statik daha guclu gel buraya mi diyor. Boyle mi :S

Hayır drum deşarj oluyor kağıt yükleniyor. Bu sefer de toner kağıda yapışıyor yani transfer oluyor. Yeni sistemlerde transfer belt diye birşey var sanırım transfer işini direk durumdan değil önce bu beld e oradan kağıda yapılıyor. Drum in ömrünü artırmak için yapılmış olabilir.

elektronik

Bu işin lazer yazıcı ile olacağını sanmıyorum. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile çalışın.
uv yazıcı kafaları ile olur olabilir.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elektronik - 06 Mart 2020, 00:07:15Bu işin lazer yazıcı ile olacağını sanmıyorum. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile çalışın.
uv yazıcı kafaları ile olur olabilir.

Uv mürekkep kesin çözüm onda hem fikirim ancak hem printer hemde mürekkep fiyatları makul seviyeye inmeden zor. Birim maliyet epey yüksek oluyor.

Endorfin35+

Belt genellikle farkli renk tonerleri bir araya getirdikten sonra kagida aktarmak icin. Renkli olmayan belt modellerde gordum ama onlarda mekanik bazi avantajlar sagladigi icin belt kullaniyordu. Mesela belt ile kagidin iki yuzunede ayni anda baski yapan bir makina gormustum. Onlu arkali baski ama tek seferde (geciste) kagida takla attirma yoktu.

Dedigim gibi kafam basmiyor dejarj olayina. Anlayamicam galiba.:)

Senin isin epson kafalar ile oldugunu duymustum bende. Solvent bazli murekkepten bahsediyorlardi...

Endorfin35+

Alternatif birseyler geliyor aklima ama duymadim gormedim. Uv isikla kurlenen boyalar var. Yazici icinde plakete bir kat boya sureceksin (nasil olacaksa) drum i sokup atacan poligon aynanin olusturdugu goruntu taramasini drum yerine plaket uzerine dusureceksin. Kurlenen boya plakete yapisacak. Yapismayan boyayi plaket uzerinden  yikayip atacaksin...

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 06 Mart 2020, 00:11:48Belt genellikle farkli renk tonerleri bir araya getirdikten sonra kagida aktarmak icin. Renkli olmayan belt modellerde gordum ama onlarda mekanik bazi avantajlar sagladigi icin belt kullaniyordu. Mesela belt ile kagidin iki yuzunede ayni anda baski yapan bir makina gormustum. Onlu arkali baski ama tek seferde (geciste) kagida takla attirma yoktu.

Dedigim gibi kafam basmiyor dejarj olayina. Anlayamicam galiba.:)

Senin isin epson kafalar ile oldugunu duymustum bende. Solvent bazli murekkepten bahsediyorlardi...

Fotokopi makinelerinde 3 tane korona vardı o zamanlar lazer yoktu. Bir tane şarj etmek için (developer den önce, bir tane deşarj için , bir tanede kağıdın altında kalacak şekilde.
Eskiden toner ayrı developer ayrıydı. Toneri developer yani demir tozu taşırdı.

Drum yüklendiğinde toneri komple çekiyor. Eğer deşarj ederseniz bu sefer de toneri salıyor. Kağıt geçerken aslında drum'a yapışıyor. Zaten static yüklenmeden dolayı mıknatıs gibi kendine çekiyor.

Hemen bu yapışmanın arkasından drum deşarj ediliyor aksi halde zaten kağıt drum 'a sarar dı.

Siz sanırım komple şarj ve komple deşarj olarak düşünüyorsunuz. Öyle değil sadece transfer yapılacak olan kısımda şarj başlıyor ve transfer ardından deşarj oluyor. Komple deşarj olsa zaten toner daha kağıda geçmeden dökülme yapardı.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 06 Mart 2020, 00:16:57Alternatif birseyler geliyor aklima ama duymadim gormedim. Uv isikla kurlenen boyalar var. Yazici icinde plakete bir kat boya sureceksin (nasil olacaksa) drum i sokup atacan poligon aynanin olusturdugu goruntu taramasini drum yerine plaket uzerine dusureceksin. Kurlenen boya plakete yapisacak. Yapismayan boyayi plaket uzerinden  yikayip atacaksin...

Bu olmaz o boyadan da var bende :D
Alternatif olarak dediğiniz olayı DLP 3d yazıcının ekranı ile yapanlar var. Bildiğiniz gibi bu ekranın backlight 'ı UV ışık. BL UV olduğu için görüntü oluşturabiliyor.
Eğer boyutu biraz daha büyük olsaydı alacaktım ama şuan epeyce küçük. Aslında LCD ekrana UV BL takarsak olur gibime geliyor.
UV BL lambayı nereden buluruz bir fikrim yok.

Endorfin35+

Dediklerinizin hepsi dogru. Hepsinide anliyorum. Ama dedigim gibi desarj olayinda film kopuyor bende :)

Anlatmaya cabaladiginiz icin tesekkurler. Ama out of memory :)

Endorfin35+

Lcd + uv bl bencede olur. Uv kolay bulunur tahminimce belki uv ledler bile vardir.