Yazıcı

Başlatan serkan, 05 Mart 2020, 20:01:46

mustafa_cmbz

Eğer seri üretim yapılacak ise ben matba makinelerinde ki mantık ile yapılması nasıl olur diye düşünüyorum ara ara.

Uv ye duyarlı bizim fabrikada klişe dedikleri Bi malzeme var aynı pozitif 20 gibi aydıngere çıktı alıp üzerine koyuyorsun uv ye maruz bırakıp sonra suda yıkıyorsun ışık gören yerler suda eriyor.

Sonra bunu matba makinesinde merdane lerden boya aldırıp baskı alacağın yüzeye temas ettiriyorsun 1den fazla renk basacaksan bu boyayı başka silikonu su bir malzemeye aktarıyorsun son aşamada baskı almak istediğin yüzeye aktarıyorsun.

Bu yöntemle çok ser pcb basılır gibime geliyor

serkan

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 06 Mart 2020, 00:11:48Belt genellikle farkli renk tonerleri bir araya getirdikten sonra kagida aktarmak icin. Renkli olmayan belt modellerde gordum ama onlarda mekanik bazi avantajlar sagladigi icin belt kullaniyordu. Mesela belt ile kagidin iki yuzunede ayni anda baski yapan bir makina gormustum. Onlu arkali baski ama tek seferde (geciste) kagida takla attirma yoktu.

Dedigim gibi kafam basmiyor dejarj olayina. Anlayamicam galiba.:)

Senin isin epson kafalar ile oldugunu duymustum bende. Solvent bazli murekkepten bahsediyorlardi...

Drum'a plaket değerse birkaç çıktı sonrası tambur çizilebilir.
Ben drumla kağıt arasında bir yada birkaç mm boşluk olduğunu sanıyordum.

https://www.retechbilisim.com.tr/blog/icerik/lazer-yazici-nasil-calisir

https://www.instructables.com/id/Modification-of-the-Pantum-2502W-for-Direct-L

ilyas KAYA

Malesef aldığım mürekkebi makinede direk kullanamıyor muşum. Kafa, tank ve boruların tamamen temizlenmesi lazımmış. Aklıma fotoğraf yazıcılar geliyor. Termal baskı yapıyor. Ona göz diktim şimdi 😂😂
Ama ondan önce bu makaron yazıcısı işini çözmem lazım.  Yazıcılar 5 buçuktan başlıyor. Bi tane termal ribonlu ucuz yazıcı alıp modifiye etmeyi planlıyorum.

ankyra

Bir ara araştırmıştım. Epson ink jet yazıcıları modifiye edip pcb basıyorlar idi. Mürekkebin cinsi önemli. 2 çeşit mürekkep olduğunu hatırlıyorum. Bi tanesi dura bright mürekkep idi... En mantıklısı bu yöntem bence...

https://youtu.be/6jncYUwvO7g

https://youtu.be/kSKXtXXAD70

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Mart 2020, 01:05:52Eğer seri üretim yapılacak ise ben matba makinelerinde ki mantık ile yapılması nasıl olur diye düşünüyorum ara ara.

Uv ye duyarlı bizim fabrikada klişe dedikleri Bi malzeme var aynı pozitif 20 gibi aydıngere çıktı alıp üzerine koyuyorsun uv ye maruz bırakıp sonra suda yıkıyorsun ışık gören yerler suda eriyor.

Sonra bunu matba makinesinde merdane lerden boya aldırıp baskı alacağın yüzeye temas ettiriyorsun 1den fazla renk basacaksan bu boyayı başka silikonu su bir malzemeye aktarıyorsun son aşamada baskı almak istediğin yüzeye aktarıyorsun.

Bu yöntemle çok ser pcb basılır gibime geliyor

O kalıpları hazırlayan makina'nın altına pozitif 20 sıkılmış plaketi üzerinde aydıngeri koydunmu plaketi pozlayabilirsin.

eğer uğraşırsan kalıp boyunda bakır plaket bulup kalıp üreten yazılımdan PCB imajını gönderisen pozalma gerçekleşir. Tabi sitem CtP ise. yoksa dediğim gibi pozitif 20 sıkılmış plaketi üzerinde aydıngeri koyarak.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 08 Mart 2020, 18:15:05O kalıpları hazırlayan makina'nın altına pozitif 20 sıkılmış plaketi üzerinde aydıngeri koydunmu plaketi pozlayabilirsin.

eğer uğraşırsan kalıp boyunda bakır plaket bulup kalıp üreten yazılımdan PCB imajını gönderisen pozalma gerçekleşir. Tabi sitem CtP ise. yoksa dediğim gibi pozitif 20 sıkılmış plaketi üzerinde aydıngeri koyarak.

Büyük ebatlı pcb yi pozlamak tabikide çözüm olabilir fakat buradaki amaç seri bir şekilde pcb baskısı almak. Benim bahsettiğim yöntem buna dayalı.

Klişe yi pozlayıp makineden boyayı aldırıp blankete aktarıyorlar blankette hız bir şekilde boyayı pcb ye aktarabilir.

Bunu dönen bir sistem ve konveyör band usulü yaptığını düşünürsen epey seri olur.

Tek sıkıntı kullanılan boyanın fırınlanma istemesi.

Farklı Türk boya iş görebilir. Şuan çalıştığım firmada deodorant tüplerde baskıyı bu şekilde alıyorlar ve makine nin karşına geçip izliyorum ara ara şiir gibi yemin ediyorum 😂

ilyas KAYA

Makaron yazma işini hallettim. 5700 tl makineye vermekten kurtuldum. Oturdugun yerde tüm makaronlari 1 saatte epey basabilirim.

Evde herkes basabilir çok az alet edevat lazım.

Belki bir makine bile tasarlayabilirim ilerleyen zamanlarda.

Nasıl yaptığımı ise bir video çekip anlatabilirim.

Şuan durum şöyle.

Baskından sonra.

Isıtıldıktan sonra.

diot

Bir videoda görmüştüm . CNC ye UV lazer kafa takmışlar ve plakette dry film kaplı. cnc ile çizimi yapıp direkt banyosunu yaptırıp asite atıyorlardı.

elektronik

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 09 Mart 2020, 14:31:56Makaron yazma işini hallettim. 5700 tl makineye vermekten kurtuldum. Oturdugun yerde tüm makaronlari 1 saatte epey basabilirim.

Evde herkes basabilir çok az alet edevat lazım.

Belki bir makine bile tasarlayabilirim ilerleyen zamanlarda.

Nasıl yaptığımı ise bir video çekip anlatabilirim.

Şuan durum şöyle.

Baskından sonra.

Isıtıldıktan sonra.

Nasıl yazdınız ?

serkan

Bu şekilde plakete bastım .Kağıt alma kısmı ve toner pişiriciyi söktüm .
Çıktı almak için plaketin iki tarafını ince bir telle birleştirdim .Drumdaki toneri transfer silindiri vasıtası ile plakete çekiyor.Tam istediğim gibi olmadı denemeye devam:)

M.Salim GÜLLÜCE

Serigraf baskı diye bişey war..
Üstelik pozlama sistemi ondada var.
Çok ta yaygın kullanılıyor halen.
Neden yokuşa sürüyorsunuz anlamadım.?

bsenguler

Samsung lazer printerımı 2 yıl pcb baskı için modifiye etmeye çalıştım ama maalesef başarılı olamadım, kağıt içeride tamburaların arasında yılan gibi hareket ediyor ama pcb hareket edemeyecek, çark sisteminin komple modifiyesi gerekti astarı kumaşını geçecekti, daha sonra printerı servise götürdüm(fazla dağıtmışım tekrar eski haline getiremedim), toplama esnasında da ustalarla sohbet ettim. Meğer kazın ayağı o kadar kolay değilmiş, yukarıda arkadaşların dediği gibi kağıda eksi elektrik yükleniyormuş(yanlış hatırlamıyorsam), toner de artı yüklü ayrıca kağıdın tonere çekildiği yerde bir düzenek daha varmış o sistemde pcb nin kalınlığından dolayı işe yaramayacağını kanaat getirdim ve tavsiye olarakta mürükkep püstürtücü yazıcıların daha kolay bu işe yarayacağını anlattılar.

serkan

Salim hocam benimki merak kağıda yazıyor metale neden yazmıyor meselesi ve çalışmasını öğrenmekti Makinayı dağıttım sensörleri iptal ettim. selonid role çekince kağıt yada plaketi registration rollere elle veriyorum.
plaket kenarlarını temizliyorum drumu çizmemesi için .

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: serkan - 14 Nisan 2020, 18:03:02Salim hocam benimki merak kağıda yazıyor metale neden yazmıyor meselesi ve çalışmasını öğrenmekti Makinayı dağıttım sensörleri iptal ettim. selonid role çekince kağıt yada plaketi registration rollere elle veriyorum.
plaket kenarlarını temizliyorum drumu çizmemesi için .

Çok basit.
Statik bölgesel yükleme yapamazsınız metal yüzeylere.
Bu durumda "neden mürekkep püskürtme?" sorusunun cevabıda burada.
İletken olması kendi başına bir engel teşkil ediyor.
Ancak lazerle yakıp ayırabilirsiniz derim lakin bakırı yakmakta problem.
Çok ince süper hassas cnc ler ile kazıyarak ancak mekanik yapıya bağlayabilirsiniz.
"PCB firmaları baskıyı nasıl yapabiliyorlar 0.1 mm (1 mm ye 5 hat) kalınlıkta işlem yapmanın sırrı ne"yi araştırmak çok daha faydalı olabilir kanaatindeyim.
Türkiyede yerli baskı yapabilen benim tanıdığım sadece "Baskı devre AŞ." war.
Yerinde gidilip görülmesine izin verirler diye düşünüyorum.
Helede bir firma adına müşteri olarak giderseniz...

serkan

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Nisan 2020, 19:13:08Çok basit.
Statik bölgesel yükleme yapamazsınız metal yüzeylere.

Salim hocam toneri bakır plaket üzerine aktara biliyorum normal kağıda yazar gibi.
Abi profosyonel üretim aşamasını tam bilmiyorum.Bana amatör işler için bazen gerekli oluyor.
Bakır plaket drumun sol tarafına tam değmiyor drumla plaket arasına kağıt sokarak kontrol ettim sağ tarafa kağıt girmezken sol tarafa giriyor onu ayarlamaya çalışacağım resme dikkat ederseniz o sol tarafta tonerin olmadığı alanlar var.
Ütüyü plaketin alt tarafına koyup üstteki toneri (toner orjinal değil) pişiriyorum.

Alıntı yapılan: serkan - 14 Nisan 2020, 10:52:52