Bios Boot Priority Değişmiyor

Başlatan Mucit23, 05 Mart 2020, 22:02:34

Mucit23

Selamlar

Eski bir laptop var üzerinde Windows 7 Ultimate kurulu, Windows açılış şifresi unutulduğundan dolayı format atmak istiyorum fakat Boot önceliğini değiştiremedim. Bilgisayar Woon M72R diye birşey, Bu modele ait hiç bir bilgi yok. Sanki merdiven altında üretilip piyasaya sürülmüş bir bilgisayar

Windows CD 'si ile kurayım dedim, Bilgisayar açılışta boot esnasında takılıyor CD takılıyorken Kurulum CD'si başlamıyor. Aynı şekilde CD ile hiren boot denedim onuda yemedi. DVD okuyucu mu bozuk anlayamadım.

USB ile format atayım dedim bu seferde USB disk önceliği harddiskten sonra geldiği için her seferinde windows ile başladı sistem. USB'den başlatamadım.

Boot önceliğini değiştiremiyorum. Bu bios modeli ile ilgili bilgisi olan varmı? Neler yapılabilir.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Mart 2020, 22:02:34(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

1. Bu ekranda iken enter a basinca degisiklik yapabilecegin bir pencere cikmiyor mu?

2. Ayni konumda +/- tuslarina basinca siralama degismiyor mu?

3. Hafizam beni yaniltmiyorsa +/-  yerine bazi modellerde F5 ve F6 tuslarida is goruyordu.

4. Resimde 1. Siradaki usb fdc usb floppy disc conrtolller anlaminda flash bellek desteklemiyor muhtemel... Usb hdd yi basa  alman gerekli. (Bunu yazmisssin pardon)

5. İkinci sirada dvd var. Yukleme yapmiyorsa okuyucu bozuktur buyuk ihtimal.

6. Load default ile siralama degisebilir. Belki varsayilan siralama su andakinden farklidir ve isini goren bir durum olusabilir.

7. Klavye bozuk olabilir usb klavye ile deneme yapilabilir.

8. Verileri gozden cikardiysan hdd yi sok baska bir yerde formatla geri yerine tak boot silindikten sonra  boot sirasinda usb hdd ye gececektir.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Mucit23

klavye ile ilgili olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü tuşlar çalışıyor. +,-,F5 veya F6 tuşlarına bastığımda sadece yüksek tonlu bir bip sesi çıkıyor. Ne yaptıysam değiştiremedim.

Verileri gözden çıkardım, Elimde Harddisk kutusu var. Bunu kullanarak Başka çalışan bir PCB ye harddiski takıp verileri almak mümkünmü? Aynı şekilde başka bir pc zerinde harddisk'e windows 7 kurmak nasıl olur? 

Endorfin35+

O bip sesini duyuyorsan %99 klavye arizali ve  Basili kalmis bir tus var. Tuslari incele cokuk olan,  mekanizmasi rahat calismayan varmi...

Usb klavyede taksan da sikinti cikabilir. Kendi klavyesinin film kablosunu cikartip usb klavye takmakisin. Genelde klavyeler ustten kolayca sokur.

Verileri alma konusunda;
Acikcasi win7 den sonra win8 den once tamirliciligi biraktigim icin kesin emin degilim. Epey yil oldu net hatirlamiyorum. Sifre oldugu icin bir ihtimal alamayabilirsin. Domain kontrol yapisini bilen arkadaslar daha iyi cevap verebilirler. Soyle bir sey hatirliyorum. Baska bilgisaya baglayinca klasorleri goruyordun fakat icine erisemiyordun. Klasor ozelllikleri erisim haklari (tam hatirlamayip atiyorum) admin yetkisi ile dosya sahipligini al secenegi vardi. Oyle aliyordum dosyalari.

Baska bir bilgisayarda windows kurup sonra sorun yasadigin bilgisayara takip calistirmak cok dogru degil ama ise yarama sansida var. İki ihtimal var ya windows acilirken mavi ekrana duser ve acilmaz yada windows acilir donanimlar yeniden yuklenir. Windows acilirsa kullanabilme ihtimalin var.

Baska bir alternatifde harddiskten windows kurmak. Bununla ilgili bir tarifim yok arastirmalisin. Teorik olarak soyle; hdd sokup baska bilgisayara takicaksin. Sistem dosyalari icerecek sekilde formatlayacak ve win7 dvd icerigini bir klasor acip icine kopyalayacaksin. Ek yardimci program gerekebilir. Sonra hdd  sorunlu bilgisayara takinca hdd sistem acilacak ama komut istemi ile. Sonra hdd de bulunan win7 kurulum icerigini calistiracaksin... bunu Genel olarak yazdim islem basamaklarini arastirmalisin.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Mucit23

Bilgisayarda numerik klavye yok dolayısıyla + işlemini yapabilmek için Shift+4 nolu tuşa basıyorum. Ses bundan geliyor demek ki

Harddiski sökmem lazım. Bakayım harddisk kutusuna takınca neler görünecek.

Endorfin35+

Birde sunu dene sokmeden +/- yerine backspace tusunun hem solundaki - ?* Tuslarina bas. Siralama degisebilir. Hani bazen klavyede turkce karakterlere basinca farkli seyler cikar (eng klavye duzeni) ayni sorun olabilir. Esc oklar disinda tuslarin alayina bas tek tek :)

Mucit23

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 05 Mart 2020, 23:25:25Birde sunu dene sokmeden +/- yerine backspace tusunun hem solundaki - ?* Tuslarina bas. Siralama degisebilir. Hani bazen klavyede turkce karakterlere basinca farkli seyler cikar (eng klavye duzeni) ayni sorun olabilir. Esc oklar disinda tuslarin alayina bas tek tek :)

Buldum aynen "X" Tuşu ile yapılıyormuş. X tuşu ile kaldırıp tekrar eklemek gerekiyormuş. Ben +- tuşları ile sıralamayı değiştirmeye odaklandığımdan hiç x tuşunu denememişim. :S Halbuki sağ tarafta yazıyor.

Şimdi USB'den kurmayı tekrar deneyeceğim

RaMu

EevBlog Dave in bir videosunda
çöpten bulduğu bir bilgisayarın
kullanıcı şifresini bypass etmek için kullandığı
yönteme denk gelmiştim, oradaki windows 10 herhalde ama
windows 7 içinde işe yarıyormuş (en alttaki video)

Yöntem şu anladığım kadarıyla:
şifre girme penceresinde çalışır vaziyette olan
sol altta bulunan "Easy of Access" "Kolay Erişim" butonunun
normalde çalıştırdığı pencere yerine
"cmd.exe" komut penceresi programını system32 yetkisiyle çalıştırmasını sağlamak,
komut penceresine erişincede zaten istenen kullanıcı için şifre değiştirilebiliyor.

Denk geldiğim Dave in videosu 6.45 de şifre işleri
(Dave giriş için Microsoft Account kullanan sisteme denk geliyor onuda çözüyor)
https://www.youtube.com/watch?v=-FszeHoK2Ck

Windows 7 için olan:
https://www.youtube.com/watch?v=5NckCxkZUnw
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

wtrk

Bende Ramu'nu yolladığı videodaki teknği söyleyecektim, bu şekilde birçok win10 ve win7 şifresi açtım, yeniden kurmaya gerek yok.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Mucit23

Ben onu defalarca denedim fakat başlangıç onarmada cmd ye erişmek için file Explorer'a ulaşamıyorum. Bende kapalı ve logoları aynı pencerede gösteriyor. Sanırım bendeki sürümde bu açığa karşı önlem alınmış. Başka da yöntem bulamadım.