10 Nisan 2020, 11:21:28

Haberler:

Picproje Facebook Sayfası:  https://bit.ly/2pUitll


FreeRTOS STM32

Başlatan mr.engineer, 07 Mart 2020, 02:59:18

mr.engineer

07 Mart 2020, 02:59:18 Son düzenlenme: 07 Mart 2020, 04:09:11 mr.engineer
Merhaba,
FreeRTOS'da yeniyim biraz öğrenmesi zor geldi. Yardım istemek istedim. Freertosun sunduğu demolardan farklı bir MCU kullanıyorum. Kendi sitesinde farklı MCU'lara nasıl uygulanabileceğini anlatmış. Aynı zamanda cubeMx'de de bir freertos seçeneği var. Eğer cubemx'den proje oluşturacaksam, freertos'un verdiği zip dosyasını kullanmama gerek var mı? Cubemx bu dosyaları içeriyor mu?
Aynı zamanda cubeMX kullanmadan da KEIL üzerinden pack installer seçeneği ile freeRTOS yüklendiğini gördüm. Bunlardan hangisini kullanmalıyım? FreeRTOS'un verdiği zip dosyasından gerekli dosyaları çekmek zor geldi açıkcası.


Bir de freertos u hiç bilmeyen biri nereden başlamalı? Kendi sitesi dışında güzel kaynaklar var mı? Tavsiye verirseniz sevinirim.

MCansız

merhaba,
cubemx tüm kütüphaneyi ayarlıyor ve size gerekli ayarlamaları uygulama üzerinden ayarlamak kalıyor. Projeye ek kütüphane eklemenize gerek kalmıyor.

mr.engineer

Alıntı yapılan: MCansız - 07 Mart 2020, 19:58:28merhaba,
cubemx tüm kütüphaneyi ayarlıyor ve size gerekli ayarlamaları uygulama üzerinden ayarlamak kalıyor. Projeye ek kütüphane eklemenize gerek kalmıyor.

Evet öyleymiş. Teşekkürler.

mr.engineer

Farklı bir konu açmadan buradan devam etmek istiyorum. Şu anda freeRTOS'un sağladığı bir kitap(pdf) var elimde. Fakat daha çok konu anlatımı var. Okurken sıkılıyorum.

Rtos çalışırken bir yandan da uğraşabileceğim güzel bir proje önerisi verebilecek varsa yazabilir mi?

MrDarK

Bizden proje önerisi almak yerine kendi yapmak istediğin projeleri belirtirsen bizde sana uygun birini tavsiye edebiliriz.

Rtos ile herşey yapılabilir, buna led yakan task create etmek de dahil :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mr.engineer

Alıntı yapılan: MrDarK - 10 Mart 2020, 12:04:16Bizden proje önerisi almak yerine kendi yapmak istediğin projeleri belirtirsen bizde sana uygun birini tavsiye edebiliriz.

Rtos ile herşey yapılabilir, buna led yakan task create etmek de dahil :)

Aklımda bir şey yok. Sadece uğraştırıcı ve öğretici bir şey olmasını istiyorum. Bir de evde yaptığım için donanımdan çok yazılım kısmıyla uğraşmak istiyorum.

MrDarK

Sanırım Visual Studio gibi ortamlarda FreeRtos çalıştırılabiliyorduk. Kitaba paralel online kursları önerebilirim. Onun dışında elinde donanım yoksa zaten her yaptığın şey teorik kalacak bana göre pek bir anlamı yok.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

mr.engineer

Alıntı yapılan: MrDarK - 10 Mart 2020, 13:02:07Sanırım Visual Studio gibi ortamlarda FreeRtos çalıştırılabiliyorduk. Kitaba paralel online kursları önerebilirim. Onun dışında elinde donanım yoksa zaten her yaptığın şey teorik kalacak bana göre pek bir anlamı yok.

İçinde freertos ile ilgili uygulama olan önerebileceğiniz kurslar veya kitaplar varsa paylaşabilir misiniz?
Donanım olarak ufak tefek şeyler var(lcd, led,sensör). Başka şeyler de temin edebilirim ama osiloskop, generator falan gerektirecek bir donanım olmazsa iyi olur.
Teşekkürler