Opamp Rf/Ri tercih sorunu

Başlatan hako83, 07 Mart 2020, 00:16:27

hako83

Herkese merhaba, opamp larda kazancı eviren için Rf/Ri nin belirlediğini biliyoruz.

100K/50K=2 kat kazanç demek.
50K/25K= 2 kat kazanç

Bu direnç değerlerinden hangisini neye göre tercih etmeliyim. Her iki durumdada iki kat kazanç var.
Bu seçimlerin opamp üzerinde mutlaka bir etkisi olduğunu seziyorum, biri bana şu meseleyi anlatsın.

pwr_24

Bahsettiğin direnç değerleri ile DC analizin veya transient analizin söylediğin gibi 2 kat eviren sonuç verir. AC analizin ise cutoff freq değerlerin değişir birinde 1.2Mhz civarı diğerinde ise 1.7Mhz civarı çıkar sistemin karalı çalışır.

Bilmediğim veya atladığım bir sonuç varsa yardımcı olur forum ahalisi :)

Ben opamp girişini eviren alıp opamp non-inverting kısmını GND yaptım bilgin olsun yani klasik opamp inverting devresi.

Bu arada verdiğim değerler LT1498 opamp open loop gain değerleridir. Closed loop için ayrı analiz yapmak lazım

mr.engineer

Dirençlerin üzerinden geçen akım değişir bu da besleme voltajından çektiğin akımı değiştirir.
Bunun dışında opampların bias currentları var. Yüksek dirençler bu akımların yüksek voltaj üretmesine sebep olacak ve devreyi etkileyecektir.
Bir de input output empedans olayları var. Bunlar da sorun teşkil edebilir. Tabi bir de frekans var orada ne gibi sorunlar yaratır hatırlayamadım şu an. Bilenler daha ayrıntılı anlatır biz de aydınlanırız.

pwr_24

bir spice programı ile karşılaştır sonuçları (DC,Transient and Open Loop analyse) görürsün nelerin değiştiğini

z

Opamp giris empedansi yuksekse direnc degerlerini artirabilirsin.

Devrene senin ilave etmedigin ancak kendini hissettiren kacak kapasiteler direnclerle birlikte devrenin AC davranisi degistirirler. Bunu faz kaymasi ve genlikte degisim olarak gorebilirsin.

O yuzden AC sinyallerle ugrasirken yuksek degerli direncler tercih edilmez. Eger DC sinyaller isliyorsan o zaman direnclerin ne kadar yuksek ya da dusuk olacaginin cok onemi kalmaz. Geri besleme akimlarini abartili yuksek tutmamalisin. Yuksek degerli direnclerle yapilmis devreler nem gibi bozuculardan etkilenmeye acik hale gelir.

Eger devre, kapasitorleri de iceriyorsa bu durumda RC degerleri birlikte onemli hale gelir ve Rf/Ri orani kendi basina bir sey ifade etmez.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Ayrıca AC sinyallarin çok zayıfsa yüksek değerli dirençler kullanabilirsin.
Yani Yükselteç giriş empedansı işareti etkilemesin istiyorsan.

zipzip

Göz önünde bulundurulması gereken bir nokta da, düşük değerli dirençler kullanımı, opamp çıkışında direnç kaynaklı gürültülerin düşük olmasına yardımcı olur.