7805 ve/veya 7905 neden yanar.

Başlatan Endorfin35+, 07 Mart 2020, 19:25:40

Endorfin35+

Cok basit bir devrem var. Girisi 24v olan 7805 kullaniyorum. Olcmedim ama 100ma gibi akim cekiyorumdur. İsinma yok her sey normal.

Abuk subuk bir test yapiyorum kendimce. 24V kesip tekrar verince ve bunu hizli hizli ust uste yapinca 7805 yaniyor. Bunun nedeni ne olabilir?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

bulut_01

YENİLMEZ..

mustafa_cmbz

mehmet

Çıkış kondansatörünün değerini
düşürün.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sezgin05

Maximum giriş gerilimi 25 volta çok yaklaşmışsınız. Tavsiyem LM317 kullanın.

Endorfin35+

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Endorfin35+

15voltta da ayni sey oluyor. Cikis kondansatoru benimde aklima takildi. Ama toplam 500nf falan kapasite var yaparmiki

power20

Çıkış ucuna 1n4001 gibi diyodun anodunu bağlayalım. Bunun katodu da 7805 girişine bağlı olsun.

Sık yaptığınız işlem ile sanırım çıkış girişten yüksek oluyor. Bu yüzden yanıyor. Profesyonel derelerde bu diyod hep olur.

ilyas KAYA

7805 girişinden 24volta seri 100ohm direnç takın.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 07 Mart 2020, 21:14:0515voltta da ayni sey oluyor. Cikis kondansatoru benimde aklima takildi. Ama toplam 500nf falan kapasite var yaparmiki

Bu durum benim başıma lm317 ile yaptığım devrelerde bir sıra çok geliyordu.Sanırım lm317 lerin patates olması ile alakalıydı.Ama yine aynı malzemeye girişine 75r 100r gibi bir watlı direnc atınca düzelmişti sıkıntı.

Regülatör çıkışındaki yük ilk anda aşırı akım çekiyor olabilir.Bu yükün çektiği akımı girişe koyduğun direnç üzerinde kırarsan regülatörün hem ısınmaz hemde yanmaz kanısındayım.

Son olarak ta patates olmasından başka da bir şey gelmiyor aklıma.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: mehmet - 07 Mart 2020, 21:05:23Çıkış kondansatörünün değerini
düşürün.

mantıklı ilk aşamada boş olan kapasite ilk enerji verdiğinizde akım çekecektir.Bunu devre normal çalışıyorken akım ölçtüğünüzde yakalayamazsınız.

Endorfin35+

Yorumlar icin tesekkur ederim. Bende benzer seyler dusunuyorum.

Yukaridaki semada bulunan diyotun gorevini tam olarak anlayamadim. Ama kullanilmasininda sakincasi olmaz. Onun disinda anlik bir yuksek akim soz konusu oluyor olabilir. bunu onlemek icinde normalde cekilen akimda gerilim dususu yaratmayacak bir direnc cikisa konabilir diye dusunuyorum. Girise de konabilir ama bu durumda wattli direnc gerekebilir. Hesaplamak lazim.

Dpak 7805 ile defalarca basima geldi bu olay. To220 7805 ile ayni devrede defalarca denedim hicbir sekilde 7805 i bozamadim. Dolayisi ile patates durumuda olabilirki gorevini guvenli bir sekilde (Ufak tefek tedbirle de olsa) yerine getirebiliyirsa malzemenin patates olmasinda bir sakinca yok diyorum. Sonucta fiyat/permans yada ne kadar ekmek o kadar kofte 😁

power20

Hızlı tak çıkar yaparken, bazen
çıkış kondansatörü dolu, girişteki boş olduğu bir zaman geliyor.

Çıkış girişten yüksek olursa diyod üzerinden akım geçerek, çıkış ve girişi eşitliyor. Aksi halde 7805 yanıyor.

HexfeT

Kararsız iletim veya kısa devre gibi durumlarda hat üzerinden besleme alan elemanların yanması sıkça görülen bir durum.

DC güç soketinin zamanla oksitlenip, kararsız iletim sebebiyle arıza yapmış çok cihaz gördüm. Benzer şekilde tek besleme hattından beslenen fakat birbirinden bağımsız bölümlerden birinin kısa devreye düşecek şekilde arıza yapması ardından, arıza anındaki kararsızlıkla diğer bölümlerinde zincirleme yanabildiğini gördüm.

Bence gözden kaçırılan önemli bir detay var. Güç iletim hattının endüktansı. Kararsız iletim ya da kısa devre gibi durumlarda ana güç kaynağından gelen hat ve kısa devre yapan ya da kararsız iletime sebep olan nokta, bir boost converter eşdeğer devresi oluşturuyor. Hat endüktansı sebebiyle üzerinde indüklenen enerji ciddi voltaj pikleri oluşturarak hat üzerinden besleme alan elemanları riske sokabilir.

Özellikle beslemeyi uçları açık kabloları birbirine değdirerek falan veriyorsanız besleme hattını bir indüktör, birleştirdiğiniz noktayı anahtar, birleşme anındaki kararsızlığı bir osilatör gibi düşünürsek bir boost converter eşdeğer devresi oluştuğunu söylemek pek yanlış olmaz herhalde.

Besleme verilme-kesilme, veya kısa devre yaptırılma anında skop ile pikleri yakalamak mümkün olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Anlık kesip açarak kapasitörlerin çektiği akımı indüktif olarak kabloya yüklediğinden regülatörün girişinde aşırı yüksek gerilim piki oluşturup yanmasına sebep olur.
Elektrolitik kapasitörler bunu bloke edemez. LOW-ESR kapasitörlere paralel multilayer seramik yada tantalyum kapasitör kullanırsan ancak gerilimi bloke edebilirsin.  Birnevi Snubber.