Stm discovery kiti kendi ile haberleştirmek mümkün mü?

Başlatan emiter, 08 Mart 2020, 00:39:13

emiter

Merhaba,
Elimizdeki discoveryde 2 adet i2c arayüzü var olduğunu varsayalım. i2c1 master,i2c2 slave olarak init ettikten sonra  dataları masterdan slave göndermek mümkün müdür?
Tabiki masterın sda pini slave'in sda pinine, scl pini scl pinine bağlanacaktır.
Not1: ayrıca spi,uart,usart,canbus gibi diğer iletişim protokolleri ile de denenebilir mi?

Not2: Buradaki amaç eğer mümkünse tek board ile haberleşme protokollerini öğrenmek.

muhittin_kaplan

Murat Mert

interupt veya dma kurarsanız rahatça yaparsınız.
mert07

e-zeki

ayrıca bu haberleşme protokollerin çalışma modları arasında LOOPBACK diye bir modu var bu protokolleri LOOPBACK de çalıştırırsanız bağlantı yapmanızda gerekmez. kendi mesajını kendi içinde gönderir ve alır. böylelikle istediğiniz rutinleri deneyebilirsiniz.

Edit: hepsinde yokmuş benim hatam.

emiter

Alıntı yapılan: e-zeki - 09 Mart 2020, 09:38:08ayrıca bu haberleşme protokollerin çalışma modları arasında LOOPBACK diye bir modu var bu protokolleri LOOPBACK de çalıştırırsanız bağlantı yapmanızda gerekmez. kendi mesajını kendi içinde gönderir ve alır. böylelikle istediğiniz rutinleri deneyebilirsiniz.

bu modu nasıl aktif ediyoruz.reference manualde böyle birşey görmemiştim şu ana kadar.

@muhittin_kaplan
@Murat Mert
teşekkürler

e-zeki

Hocam benim hatam hepsinde yokmuş CANBUS ve Ethernet modüllerinde varmış sadece. diğerlerinde eğer varsa 2. modülü de aktif edip kablolama yapmanız gerekiyor.

emiter

Alıntı yapılan: e-zeki - 09 Mart 2020, 11:17:47Hocam benim hatam hepsinde yokmuş CANBUS ve Ethernet modüllerinde varmış sadece. diğerlerinde eğer varsa 2. modülü de aktif edip kablolama yapmanız gerekiyor.

anladım teşekkürler

mufitsozen

Alıntı yapılan: emiter - 08 Mart 2020, 00:39:13Not2: Buradaki amaç eğer mümkünse tek board ile haberleşme protokollerini öğrenmek.

Birden fazla board ile bir master ve birden fazla slave haberlesmeyi saglamak, tek bir board uzerinde hem master hemde slave(ler) yapmaktan cok ama cok daha basit olur.

Tek board ile butun bunlari yapmak icin daha gelismis bir ortam olusturacaksiniz. Master ve Slaveler ayni board da olursa hata takibi, breakpoint koymak vb gibi konular normalden cok daha fazla karisik olacaktir ve obur secenege gore cok daha fazla zaman alacaktir.

Benim nacizane, 2kurusluk fikrim attiginiz tas urkuttugunuz kurbagaya degmeyecektir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.