Ground plane devre üzerindeki hangi toprak hattına bağlı olmalı?

Başlatan certy, 09 Mart 2020, 08:54:21

certy

Selamlar. Bir video devresi üzerinde çalışıyorum. Analog toprak, dijital toprak, pll devresi toprağı ve i/o toprağı olmak üzere 4 adet toprak hattım var. Bu toprakları pcb tasarımımda besleme katına gelene kadar birbirine karışmadan ayrı hatlarla getirerek besleme katı şasesinde topladım. Takıldığım nokta, pcbdeki boş alanları ground plane denilen toprak alanıyla doldurdum. Ancak bu toprak alanını hangi toprak hattına bağlamamın doğru olacağı konusunda kararsızım. Sizce hangisine bağlamam doğru olur?
TA1USS

SB7

Her bir toprak için ayrı ground plane şeklinde yapabilirsiniz. Kullandığınız çizim programını bilmiyorum ama bn Eagle de farklı ground plane alanları oluşturmak için neti değistiriyorum olay çözülüyor. 
-SB7

zamzam23

okg

analog bölgeyi analog ground ile, dijital bölgeyi dijital ground ile plane edebilirsin.İki bölgeyi uygun genişlikte plane cut ile ayırıp (gerekli ise) bu ground plane bölgelerini boğumsuz tek noktada birleştirebilirsin. (bu iş için bildiğim 2-3 yöntem var, ince bir yol- bead vs.. ile bağlantı gibi) mixed mode pcb design guideline dökümanlarında teknik detayları ve örnek tasarımlar mevcut. İnceleyebilirsiniz.
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

certy

@SB7 @okg

Komponentler arası mesafe çok az olduğu için bölge bölge ayırmak pek mümkün görünmüyor.

TA1USS

okg

O halde ayırmayın ne diyeyim :)

Ayırmak için bir yol bulmanız güzel olacaktır.
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL