Güvenli devre tasarlama hakkında

Başlatan sessiz_roman, 11 Mart 2020, 23:27:11

sessiz_roman

arkadaşlar hepinize iyi akşamlar.
uzun zamandır bir şekilde elektroniğin amatör olarak içindeyim. bu işe arduino ile girsemde daha sonradan stm32 serisi mikrodenetleyiciler ile devam ettim. neredeyse bütün sensörlerle onlarca proje yapmışımdır ve kodlama açısından bir sıkıntım kalmadı ama sizinde tahmin ettiğiniz üzere bu projeler devre olarak amatörce.
örnek vermek gerekirse python da kamera kullanarak bir insanın bedenini kamera bakış yönü üzerinde kordinat verisi olarak elde edebiliyorum bu kordinatlarla stm32f401re nucleo kartıma bağladığım step veya servo motorlarla lazeri veya projektörü insanın bedeni üzerine yönlendirebiliyorum.

ancak bu proje devre şeması olarak tamamen amatör. yani bir plc kartı gibi yıllarca arıza vermeden çalışamaz diye düşünüyorum. işletmemizde bir çok enjeksiyon makinesi var ve hepsinin ilgili bölümlerinde onlarca röle ve sensör var ve tabiki plc ile kontrol ediliyorlar. arızalandıklarına çok az şahit oldum. en son hatırladığım iki arıza şu: güç kaynağı arızası ve tavlama fırını röle arızası.

özetle, arkadaşlar ben kendi plc devremi tasarlamak istiyorum. bir devrenin gü power kısmı nasıl en dayanıklı ve arıza vermeyecek şekilde tasarlanır. bir devrenin i-o pinleri nasıl izole edilir gibi. bunu yaparkende yapmış olduğum her şema çiziminin, seçmiş olduğum her kompanentin ne işe yaradığını bilmek istiyorum. kısacası en az arıza verecek devreler tasarlamak istiyorum.

bu işe nereden başlamalıyım. kitap veya video ders tavsiyesi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

magnetron

imzamdaki PLC kartım 2014 den beri sorunsuz çalışıyor

esas zamanı kartı tasarlamak değil yazılımı oturtmak alıyor

sessiz_roman

Alıntı yapılan: magnetron - 12 Mart 2020, 00:01:29imzamdaki PLC kartım 2014 den beri sorunsuz çalışıyor

Hocam cevabınız için teşekkürler bebim de sıkıntım yazilim kısmında degil. Ben mesela dediginiz plc kartinin pcb tasariminda izlenilen yollar ve kurallari bilmek istiyorum.

Eger onları bilirsem kendi plc kartimida tasarlayabilirim. Yani devre işini çözsem ben o karti stm32 veya atmega serisi bir mikro denetleyici ile bile calistiririm gerekirse plc programlamayida ogrenirim hiç sikinti degil

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: magnetron - 12 Mart 2020, 00:01:29imzamdaki PLC kartım 2014 den beri sorunsuz çalışıyor

pcb tasarımın fena imış

KONYALI

Hocam siteniz beni internetle tanıştığım günlere(1997-98 yılları olsa gerek) götürdü:)

tunayk

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 11 Mart 2020, 23:27:11arkadaşlar hepinize iyi akşamlar.
uzun zamandır bir şekilde elektroniğin amatör olarak içindeyim. bu işe arduino ile girsemde daha sonradan stm32 serisi mikrodenetleyiciler ile devam ettim. neredeyse bütün sensörlerle onlarca proje yapmışımdır ve kodlama açısından bir sıkıntım kalmadı ama sizinde tahmin ettiğiniz üzere bu projeler devre olarak amatörce.
örnek vermek gerekirse python da kamera kullanarak bir insanın bedenini kamera bakış yönü üzerinde kordinat verisi olarak elde edebiliyorum bu kordinatlarla stm32f401re nucleo kartıma bağladığım step veya servo motorlarla lazeri veya projektörü insanın bedeni üzerine yönlendirebiliyorum.

ancak bu proje devre şeması olarak tamamen amatör. yani bir plc kartı gibi yıllarca arıza vermeden çalışamaz diye düşünüyorum. işletmemizde bir çok enjeksiyon makinesi var ve hepsinin ilgili bölümlerinde onlarca röle ve sensör var ve tabiki plc ile kontrol ediliyorlar. arızalandıklarına çok az şahit oldum. en son hatırladığım iki arıza şu: güç kaynağı arızası ve tavlama fırını röle arızası.

özetle, arkadaşlar ben kendi plc devremi tasarlamak istiyorum. bir devrenin gü power kısmı nasıl en dayanıklı ve arıza vermeyecek şekilde tasarlanır. bir devrenin i-o pinleri nasıl izole edilir gibi. bunu yaparkende yapmış olduğum her şema çiziminin, seçmiş olduğum her kompanentin ne işe yaradığını bilmek istiyorum. kısacası en az arıza verecek devreler tasarlamak istiyorum.

bu işe nereden başlamalıyım. kitap veya video ders tavsiyesi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Anlaşılan bu işlerde çok yeni değilsiniz. Bu durumda en güzel başlayacağınız yer, güvendiğiniz bir marka PLC alıp, içini açıp, Besleme, Input ve Output devrelerini incelemektir. Bu en ekonomik ve hızlı yol olacaktır.  Eğitimler, dökümanlar vb. derya deniz. Hepsini yalayıp yuttunuz, yine de tecrübe gerekecek size. Bazı şeyler yaşandıkça ortaya çıkıyor.  Muhtemelen Siemens'e kafa tutmak gibi bir niyetiniz yok ve işinizi görecek seviyede bir kart yapacaksınız. Bu durumda aşırı detaylarla boğulmayın derim.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: tunayk - 12 Mart 2020, 14:19:51Anlaşılan bu işlerde çok yeni değilsiniz. Bu durumda en güzel başlayacağınız yer, güvendiğiniz bir marka PLC alıp, içini açıp, Besleme, Input ve Output devrelerini incelemektir. Bu en ekonomik ve hızlı yol olacaktır.  Eğitimler, dökümanlar vb. derya deniz. Hepsini yalayıp yuttunuz, yine de tecrübe gerekecek size. Bazı şeyler yaşandıkça ortaya çıkıyor.  Muhtemelen Siemens'e kafa tutmak gibi bir niyetiniz yok ve işinizi görecek seviyede bir kart yapacaksınız. Bu durumda aşırı detaylarla boğulmayın derim.
Peki öneriniz var mi hocam plc kqrt tarafinda

sessiz_roman

DELTA - DVP08SM11N
Şu plc yi alsam ihtiyacım olan her bilgiye{digital giriş çıkış, analog giriş çıkış gibi} ulasabilirim galiba

boreas

Şeması paylaşılan open hardware plc ve donanımlar var. Bu donanımları incelemek fayda sağlar. Burada çok ciddi bir kaynak bulunuyor insanların sorunları çözümleri vs. PLC işi ama hem donanım hem yazılım ciddi bir iş. Donanımda belki en büyük düşman parazitler gittiğin yerde sorun çıkar getirirsin ofisine sorun yoktur. Bir kapasitörün yeri bile önem arz ediyor. Olabildiğince kablolardan kaçın. Çift yüzlü topraklı yüzeyler kullan. Yazılımsa karşı tarafın istekleri ve bu istekleri çökmeden çuvallamadan karşılamak lazım. Düşünki kullanıcı plc.de acil stop'a bastı ama senin plc o arada kilitlenmiş. Giriş çıkış için emc. testleri vs. adım adım ilerlemek lazım.

Erol YILMAZ

Endüstriyel uygulamalarda uygun noktada izolasyon sağlanırsa,
ciddi hatalar yapılmadığı sürece donanımsal kilitlenme olmaz.

MCU üreticileri de birçok problemi gördü ve çözdü artık.

Artık MCU'lar 15 sene öncesinin MCU'ları gibi değil.

Endorfin35+

Birkac yil once bende boyle bir arayisa girmistim. Sonuc olarak kendi plc mi tasarladim. Arduino uno yu bir plc kutusunun icine giris cikis besleme devresi iceren bir kart ile monte ettim. Endustriyel sartlarda calisiyor. Su ana kadar cok sukur tik demediler...

Plc ile (belki basit bir plc ile) yapilamayacak bir cok alternatif sagladim ve fiyat avantaji elde ettim.

Girislerde opto, cikislarda mosfet var. Besleme 3Amper adini hatirlamadigim lmxxxx switch down regulator ile saglaniyor.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

RaMu

Bu işte bir gariplik var,
'ben yaptım sorun yok'
eee yani ne?
Şöyle yaptım, bu yolu izledim,
şu kaynaklardan faydalandım,
işte size örnek şema,
şunlara dikkat edilmeli demelisiniz.
Yok devlet sırrıysa ben yaptımda demeyin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Endorfin35+

Alıntı yapılan: RaMu - 12 Mart 2020, 21:47:50Bu işte bir gariplik var,
'ben yaptım sorun yok'
eee yani ne?
Şöyle yaptım, bu yolu izledim,
şu kaynaklardan faydalandım,
işte size örnek şema,
şunlara dikkat edilmeli demelisiniz.
Yok devlet sırrıysa ben yaptımda demeyin.

Hocam Eleştiri biraz acımazsız olmuş. Ben genellikle cepten giriyorum. Hali ile sadece yorum yazmak mümkün oluyor. Kaldı ki konunun muhatabı siz değilsiniz neden böyle bir yorum yapma ihtiyacı duyuyorsunuz. Benim yaptım oldu yorumumu;  ahmak kesmek amacı ile değil, karşındakini yüreklendirmek adına yazıyorum. Öyle yada böyle bir katkı cevap olduğunu düşünüyorum. Eleştiri yaparak sağladığınız katkınız nedir? Varsa benimle bir derdiniz yazarsınız özel mesajla...

Bu tarz ortamlardaki paylaşımlar ağırlıklı olarak fikir bazında olur. Kimse kimseye şemasını hazır pişmiş şekilde vermez. Denersin yanılırsın takıldığın noktada destek ararsın. Bu projeyi yaparken mosfet konusunu bilmiyordum bununla ilgili forumda birkaç tane mosfet konusu açtım destek-fikir aldım. Kimseye demedim bana plc şeması verin diye.. Bence olması gereken budur.

Konuya eleştiri dışında bir katkım daha olsun.

Ticari olarak satışa sunulmuş Arduino temelli PLC:

https://www.audon.co.uk/arduino.html

Ve Bu plc nin açık şeması:

https://github.com/raymirabel/ArduPLC/blob/master/ArduPLC%20MICRO/ArduPLC%20MICRO%20-%20SCHEMATIC.pdf

Bu tarz destursuz yorumlar insanı forumdan soğutmaktan başka bir işe yaramıyor...

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

tunayk

Alıntı yapılan: Endorfin35+ - 13 Mart 2020, 09:04:17Hocam Eleştiri biraz acımazsız olmuş. Ben genellikle cepten giriyorum. Hali ile sadece yorum yazmak mümkün oluyor. Kaldı ki konunun muhatabı siz değilsiniz neden böyle bir yorum yapma ihtiyacı duyuyorsunuz. Benim yaptım oldu yorumumu;  ahmak kesmek amacı ile değil, karşındakini yüreklendirmek adına yazıyorum. Öyle yada böyle bir katkı cevap olduğunu düşünüyorum. Eleştiri yaparak sağladığınız katkınız nedir? Varsa benimle bir derdiniz yazarsınız özel mesajla...

Bu tarz ortamlardaki paylaşımlar ağırlıklı olarak fikir bazında olur. Kimse kimseye şemasını hazır pişmiş şekilde vermez. Denersin yanılırsın takıldığın noktada destek ararsın. Bu projeyi yaparken mosfet konusunu bilmiyordum bununla ilgili forumda birkaç tane mosfet konusu açtım destek-fikir aldım. Kimseye demedim bana plc şeması verin diye.. Bence olması gereken budur.

Konuya eleştiri dışında bir katkım daha olsun.

Ticari olarak satışa sunulmuş Arduino temelli PLC:

https://www.audon.co.uk/arduino.html

Ve Bu plc nin açık şeması:

https://github.com/raymirabel/ArduPLC/blob/master/ArduPLC%20MICRO/ArduPLC%20MICRO%20-%20SCHEMATIC.pdf

Bu tarz destursuz yorumlar insanı forumdan soğutmaktan başka bir işe yaramıyor...

Verdiğiniz şemanın pek de endüstriyel bir tarafı yok. Çıkış röleleri dışından izole bir tarafı yok. Röle kontakları açık şekilde . Bununla bir selenoid bobin açıp kapatın sonra ne oluyor bakın.  :)

Dijital ve analog girişlerde koruma tedbirleri olsa da, endüstriyel ortamda en büyük ihtiyaç izolasyondur.  Mümkünse her kanalda ayrı ayrı, değilse en azından gruplar halinde.

Röle kontakları her ne kadar izole iseler de, endüktif yükleri açıp kapatırken oluşan parazitler, röle bobinine etki ediyor ve beslemeye negatif pals atabiliyor.  Bu durumda sizin devre reset veya kilit.

Endorfin35+

Hocam

Dedikleriniz dogrudur.

Lakin birincisi devre benim degil. Ornek amacli paylastim.

İkincisi endustriyel demedim zaten ticari urun dedim :)