303 paslanmaz çelik ve pirinç uyumu+gres önerisi

Başlatan argeman, 14 Mart 2020, 01:53:17

argeman

Merhabalar , PID kontrollü oransal bir valf tasarladım fakat malzeme bilgim olmadığı için ömür konusunda endişelerim var.
1-redüktörlü motorların dişlilerinde kullanılan ne tür bir grestir?
2-303 paslanmaz çelik ve pirinçten işlettiğim malzeme vidalı mil tarzı çalışacak ve vanadan geçen debi miktarını devamlı kontrol edeceği için sürekli hareket halinde olacak, bu tarz vidalı mil sistemlerinde kullanılan 2 malzemeninde aşınmaması-sarmaması için bu 2 metal uygun mudur? Bunu sorduğumda 2 malzemede çelik olursa aşınır fakat pirinç olursa aşınmaz gibi cevaplar aldım, nasıl oluyorda sert bir malzeme yumuşak bir malzemeyi aşındırmıyor ya da 2 sert malzeme birbirini aşındırabiliyor? Bu konuyla ilgili bir kaynak belirtebilirseniz sevinirim.

muhendisbey

Pirinç aşınmaz diyen bu işten zerre anlamıyor.
Bir yerde sadece doğruluk payı var. İki sert malzeme birlikte pek kullanılmamalı. İşlenmesi zor olan parça çelik, kolay olan pirinç olmalı. Böylece işlenmesi ya da değiştirilmesi zor olan parça daha az eskitilmiş hatta neredeyse eskitilmemiş olur. O nedenle grafit tozlu pirinç burçlar yataklamada kullanılır. Burç eskisin çelik eskimesin.
Aksi durumlar da yok değil, çelik-çelik de kullanılıyor. Ömrü bitince kaldır at, tamir bekleme. Tabi ömrü de nispeten pirinç'e göre uzun olur, ama tamiri olmaz. Sürtünen çelik dişliler vs birlikte değişmesi gerekir.

Grese gelirsek çok fazla çeşidi var ve karar verebilmek zor. Ancak conta gibi plastik parçalar varsa hangi yağ olursa olsun ister makine ister gres yağı silikonlu çeşidi tercih edilmeliymiş ve mümkünse piyasada markasız açık satılanlardansa tüp içerisinde satılan markalar daha  iyiymiş. Bir fikrim yok, bana söylenen bu. Silikonlu olmazsa plastik parçalar hızlı aşınırmış. Bakıyorum kauçuklu çeşidi bile var, ne için üretilmiş nerede kullanılır bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mustafa_cmbz

Bu tarz şeylerde dc motor yerine step motor kullanmanız daha sağlıklı olmamı acaba?

Gres olayında sıcaklık faktörünüde unutmayın.derim yarın bir kaç foto atarım işten yağ ile ilgili.

EGE

Yataklık bronz malzeme işinizi görecektir.

argeman

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Mart 2020, 02:47:39Pirinç aşınmaz diyen bu işten zerre anlamıyor.
Bir yerde sadece doğruluk payı var. İki sert malzeme birlikte pek kullanılmamalı. İşlenmesi zor olan parça çelik, kolay olan pirinç olmalı. Böylece işlenmesi ya da değiştirilmesi zor olan parça daha az eskitilmiş hatta neredeyse eskitilmemiş olur. O nedenle grafit tozlu pirinç burçlar yataklamada kullanılır. Burç eskisin çelik eskimesin.
Aksi durumlar da yok değil, çelik-çelik de kullanılıyor. Ömrü bitince kaldır at, tamir bekleme. Tabi ömrü de nispeten pirinç'e göre uzun olur, ama tamiri olmaz. Sürtünen çelik dişliler vs birlikte değişmesi gerekir.

Grese gelirsek çok fazla çeşidi var ve karar verebilmek zor. Ancak conta gibi plastik parçalar varsa hangi yağ olursa olsun ister makine ister gres yağı silikonlu çeşidi tercih edilmeliymiş ve mümkünse piyasada markasız açık satılanlardansa tüp içerisinde satılan markalar daha  iyiymiş. Bir fikrim yok, bana söylenen bu. Silikonlu olmazsa plastik parçalar hızlı aşınırmış. Bakıyorum kauçuklu çeşidi bile var, ne için üretilmiş nerede kullanılır bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim, bazı asenkron motorların redüktör kısımlarında çelik ve sarı bir malzeme kullanılıyor ve yıllarca çalışıyor, dediğiniz gibi piyasada sarı denilen fakat bakır-çinko birleştirilerek pirinç elde edilen malzemeninde belkide çelik gibi çok çeşitleri vardır,hatta 3d printerlerin eksenlerinde de vidalı çelik mil ve pirinç somun kullanılıyor gözlemlediklerim bunlar.Gresi bu iki malzemede kullanacağım tüp içerisinde olanları bi araştırayım,saygılar.

argeman

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Mart 2020, 02:54:21Bu tarz şeylerde dc motor yerine step motor kullanmanız daha sağlıklı olmamı acaba?

Gres olayında sıcaklık faktörünüde unutmayın.derim yarın bir kaç foto atarım işten yağ ile ilgili.

Mustafa Bey araç hızına göre debi ayarı yapmam gerekiyordu, geri bildirimi hata payı düşük olan bir debimetre ile alıyorum, pwm kullanıyorum ve beklediğimden çok iyi sonuçlar aldım dc motordan o yüzden bununla devam edeceğim.Fotoları bi inceliyim teşekkür ederim,saygılar.

argeman

Alıntı yapılan: EGE - 14 Mart 2020, 11:21:36Yataklık bronz malzeme işinizi görecektir.

Araştırıyorum çok teşekkür ederim.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: argeman - 14 Mart 2020, 19:11:57Mustafa Bey araç hızına göre debi ayarı yapmam gerekiyordu, geri bildirimi hata payı düşük olan bir debimetre ile alıyorum, pwm kullanıyorum ve beklediğimden çok iyi sonuçlar aldım dc motordan o yüzden bununla devam edeceğim.Fotoları bi inceliyim teşekkür ederim,saygılar.

Sonuç güzel fakat güvenilirlik ? yaptığın işin bir standart'ı bir güvenlik seviyesi varmı yok mu hiç baktınmı?

Araç için kullanacağım diyorsun birde düşünsene motorun takılı kaldığını.En azından komut verdikten sonra belirli bir süre içinde tepkime artmaz yada düşmez ise yazılımdan önlemini almanı tavsiye ederim.

f15eagle

Merhaba,

Demir (çelik, paslanmaz) sarı kullanımı mekanikte yazılı olmayan kurallardandır.
2 parça aynı tip olursa karşılıklı aşınmalar ve bozulmalar olacaktır ve 2 tarafında değişmesi gerekecektir.
Tek taraf sarı (pirinç) olursa sarı aşınacak, değişmesi gereken tek parça olacaktır. Genellikle küçük olan ve ya değişimi kolay olan somun kısımları sarıdandır. Sarı haricinde kızıl olarak adlandırılan bakır bronz alaşımını da kullanabilirsiniz aşınma dayanımı yüksek olur.

Oransal kontrol konusunda dc motor örneklerini endüstriyel vanalarda gördüm. Fakat hepsinde pozisyon geri besleme vardı. Mustafa beyin de belirttiği gibi kontrolünüzün güvenirliliği için eklemenizi tavsiye derim.

Sarı somunla birlikte hareket edecek lineer potans olabilir mesela.