5G Tehlikeli mi? Radyasyonu ölçülemiyor...

Başlatan Erol YILMAZ, 17 Mart 2020, 13:24:35

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 08 Nisan 2020, 15:42:06Anne karnına girebilecek önemli girişim oluşturabileceğini düşünmüyorum. Zira 5G'de anten sayısı artacağı için daha düşük güç seviyeleri olacaktır. GSM'e göre daha az etkili olacaktır en azından.

Yüksek frekansın sorunu çabuk sönümlenmesidir. Haliyle bu da yerine göre daha iyidir.

Skin effect yani deri etkisini duydunuz mu peki? 60GHz'lik bir sinyal bakır kabloda taşınabilir mi? Ya da nasıl bir bakır kablo gerekir hiç düşündünüz mü?
Deri etkisi AC elektriğin iletkenin dış yüzeyinden akarken, içerisinden akmaması durumudur. Frekans arttıkça iletkenin içerisinden akım akmaz. Bu nedenle yüksek frekanslı sinyaller daha kalın kablo ile taşınması gerekir. Hatta frekans aşırı miktarda artarsa elektrik artık kablodan akmaz hale gelir. Bunun tek nedeni kablonun indüktansı da değildir. Sinyalin artık havadan yayılarak gitmeyi tercih etmesidir. Sırf bu iki sorunu çözmek için koaksiyel kablolar da kullanılsa bu sorun tam olarak çözülemediği için fiberoptik kablolara geçilmiştir. Çünkü ışık için ne deri etkisinden ne de elektromanyetik dalgadan ne de kablosal yapılardaki gürültülerden bahsedilemez.

5G'yi savunuyor muyum?
Hayır.
Bunun sebebi fiberoptik altyapısı ile ilgili. Maalesef 5G'nin tüm nimetlerinden faydalanıyor olmamız için çok ama çok hızlı fiber altyapımızın olması gerekli. Vaad ettiği hızlara biz şu anda fiber altyapı ile her yerden ulaşamıyoruz.
Savunduğum öcü olmadığı. FDA'dan ve diğer sağlık kuruluşlarından izinler alınmazsa zaten onay görmeyecektir. Bu endişelerin yersiz olduğunu düşünüyorum.

Yüksek frekanslı EMD sadece 5G'de de yok üstelik. Uydular sayesinde yüksek frekanslı EMD'lere zaten maruz kalıyoruz. Yeni nesil wifi modemleri ve bluetooth 5GHz bandında çalışıyor. Hız için mecburen ya frekans artmalı, ya da yeni bir modülasyon tipi geliştirilmeli.
Bir mesele warki fiber optikle ceptelefonu görüşmesi yapılamıyor.
Belki Frekans modüle yöntemi ışık modüleye dönüşüre kızıl altında belki bir ihtimal ama çok ileride.
Teknoloji ışınımı EMD cinsinden kullanmaya başlarsa ancak.

Okan AKÇA

Sokaktaki köpeğe bile ekmek verirseniz önce koklar sonra yer. Bize ne verirsen yiyoruz. 2.4ghz bile insanlar üzerinde zarari varken 60ghz düşünemiyorum. Mikrodalga olacak bu gidişle. Türkiyenin en iyi olduğu konuların başında tip gelmektedir. Bu konuda tıpcılarin verdigi bilgiler önemlidir.

power20

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 08 Nisan 2020, 21:50:26Türkiyenin en iyi olduğu konuların başında tip gelmektedir.
Bunu nasıl tespit ettiniz?

wtrk

Ben bu dalgalardaki zarar olaylarının tamamen kurgu olduğunu düşünüyorum. henüz kanıtlanmış bir zararı yok bana göre, gecen bu konuda paylaşılan Amerikalı bir bayanın videosunu izledim hayatımdan 58 dakikayı boşa çaldı.Korona, 5G, denizaltı vs karıstırdı..
Birkaç tane doğru bilginin içine komplo teorilerini basıp milleti zehirliyorlar.

Yani şöyle basit düşünüyorum, bu kadar tehlikeli madem ki, bu tehlike sadece bizim gibi insanlar için mi, Bunu kuran kullanan adamlarda bizimle iç içe yaşıyorlar, gidip Mars'ta yaşamıyorlar.
Onlar kendilerini nasıl izole ediyorlar peki, bizim gibi bu adamları zengin eden işlerini gören kitleyi mi öldürüyor bu tür frekanslar?
Bill Gates  birkaç yıl içinde 5G olan tüm mekanlarda konferanslar verip, gençlere geçmişini anlatmayacak mı onu öldürmeyip bizi öldüren fark nedir ?

Valla ben dünyanın en büyük 10 şirketinden birinin otomotiv tarafında çalışıyorum. Kendilerine jet ve yat tahsis edilmiş adamları ağırlıyoruz burada, adamların işi gücü E4.0 ve 5G, daha ileri daha ileri düşüncesi var sürekli.

Hatta biz şuan 2030 yılının programını yapmışız.Yani yıllık geliri birkaç milyon euro olan bu CEO'lar bunları bilmiyor mu düşünmüyor mu, yada bizimle birlikte onları da gözden çıktılar mı ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: Kılıç - 08 Nisan 2020, 21:52:56Bunu nasıl tespit ettiniz?
En cok hangi konuda tez konferans  makale ve calisma yapılmış bir bakin

power20

iptal

muhendisbey

Kablo hiç yok değil, elbetteki var. Ancak frekans ile ters orantılı olarak gidebileceği mesafe azalır. Benim anlattığım olay farklı. İnsanın yüzde 70'i su ve kötü bir iletken de olsa iletken. Hele bir de düşük enerjili ise cildin altına inmesi zorlaşır. Tersini düşünelim, frekans çok düşük olsun 50Hz ya da DC olsun.  Bu durumda en kestirme neredeyse oradan geçecektir.

Mesela şu anlaşılabilir bir çekince olabilir, daha düşük dalgaboylu elektromanyetik dalgalar çok küçük açıklıklardan geçebilir. Mesela bir cihazınız var ve faraday kafesi yaptınız, ancak hava akışını kesmesin diye üzeri gözenekli yaptınız. İşte bu dalgalar o gözeneklerden geçebilir.

4.5G de fiberoptik bağlantılı şebekelerde gateway telefon görüşmeleri fiberoptik hat üzerinden gerçekleşebilmektedir. Gateway'e açılmayan görüşmeler için ise mini link bağlantısı kullanılır. Zaten bir bağlantı varken bir ikincisi neden kullanılsın? Çoğu görüşme neredeyse voip gibidir baz istasyonu şebekelerinde.

Li-fi diye de bir teknoloji çıkacaktı ama ya rağbet görmedi ya da kurulumu çok zahmetli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Nisan 2020, 01:45:59Kablo hiç yok değil, elbetteki var. Ancak frekans ile ters orantılı olarak gidebileceği mesafe azalır. Benim anlattığım olay farklı. İnsanın yüzde 70'i su ve kötü bir iletken de olsa iletken. Hele bir de düşük enerjili ise cildin altına inmesi zorlaşır. Tersini düşünelim, frekans çok düşük olsun 50Hz ya da DC olsun.  Bu durumda en kestirme neredeyse oradan geçecektir.

Mesela şu anlaşılabilir bir çekince olabilir, daha düşük dalgaboylu elektromanyetik dalgalar çok küçük açıklıklardan geçebilir. Mesela bir cihazınız var ve faraday kafesi yaptınız, ancak hava akışını kesmesin diye üzeri gözenekli yaptınız. İşte bu dalgalar o gözeneklerden geçebilir.

4.5G de fiberoptik bağlantılı şebekelerde gateway telefon görüşmeleri fiberoptik hat üzerinden gerçekleşebilmektedir. Gateway'e açılmayan görüşmeler için ise mini link bağlantısı kullanılır. Zaten bir bağlantı varken bir ikincisi neden kullanılsın? Çoğu görüşme neredeyse voip gibidir baz istasyonu şebekelerinde.

Li-fi diye de bir teknoloji çıkacaktı ama ya rağbet görmedi ya da kurulumu çok zahmetli.
Ben bu fiber telefon meselesini anlamadım.
Biraz açarmısın.
IR üzerinden kumanda gibimi çalışıyor. Yoksa fiber hatmı var.

muhendisbey

Cep telefonu her ne kadar kablosuz olsa da baz istasyonları için aynı şey söylenemez. Bazı baz istasyonları sadece mini link ile gateway dediğimiz farklı tip baz istasyonu ile iletişim kurarlar. Gateway bulunan baz istasyonları daha fazla mini link (davula benzeyen) anteni bulundurur. Gateway, dış dünyaya açılan kapısıdır baz istasyonunun. Benzetecek olursak, ethernet lokal ağı mini link bağlantısı, ttnet ile olan bağlantı gateway. Gateway'de o kadar kişinin konuşması, internete girmesi için çok büyük bant genişliği gerekir. Bu da ancak fiberoptik bağlantı ile sağlanabilir. Fiber altyapısı yoksa bu durumda edge bağlantısı (2G) kurulur.

Sesli görüşme işine dönersek, baz istasyonlarının kanalları vardır. Tıpkı ara telefon numarası gibi. Bu kanallar vasıtasıyla görüşme bir ip yönlendirmesi yapılır. Yani size konuşma hattı tahsis edilir. İp yönlerdirmesi sonucunda aradığınız kişi ve telefon bilgileri eklenir ve ilgili numaraya yönlendirilir. Bu sayede numaranızı bilinmeyen numara olarak gizleyebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Nisan 2020, 15:14:35Cep telefonu her ne kadar kablosuz olsa da baz istasyonları için aynı şey söylenemez. Bazı baz istasyonları sadece mini link ile gateway dediğimiz farklı tip baz istasyonu ile iletişim kurarlar. Gateway bulunan baz istasyonları daha fazla mini link (davula benzeyen) anteni bulundurur. Gateway, dış dünyaya açılan kapısıdır baz istasyonunun. Benzetecek olursak, ethernet lokal ağı mini link bağlantısı, ttnet ile olan bağlantı gateway. Gateway'de o kadar kişinin konuşması, internete girmesi için çok büyük bant genişliği gerekir. Bu da ancak fiberoptik bağlantı ile sağlanabilir. Fiber altyapısı yoksa bu durumda edge bağlantısı (2G) kurulur.

Sesli görüşme işine dönersek, baz istasyonlarının kanalları vardır. Tıpkı ara telefon numarası gibi. Bu kanallar vasıtasıyla görüşme bir ip yönlendirmesi yapılır. Yani size konuşma hattı tahsis edilir. İp yönlerdirmesi sonucunda aradığınız kişi ve telefon bilgileri eklenir ve ilgili numaraya yönlendirilir. Bu sayede numaranızı bilinmeyen numara olarak gizleyebilirsiniz.
O protokolleri az çok biliyorum.
Baz istasyon ile merkez arasındada ya yönlendirmeli RF link yada fiber bağlantı olduğunuda biliyorum.

Bir önceki mesajınızdan yanlış anlamış olmalıyım.
Sanki cep telefonlarında fiber haberleşme seçeneği warmış gibi anladım ben.

Sozuak

Server hddlerde bile fiber bağlantı vardı. Evet artan ihtiyaçlar  yüksek hız gerektiriyor ama günün birinde hayalimdeki müstakil evi yaptırabilirsem betona metal kafesler /saclar ekletip ekranlatacağım. Camlara bile metal partikül içeren aynalı kaliteli cam filmlerinden koymayı düşünüyorum. Tamamen kesmese bile azaltmak lazım.
Şimdiki evimde de kablosuz çok kullanılmasın diye her yere ethernet kablosu çektim.
Tek çekincem 100mt kadar ötede TT nin baz istasyonu (artık ortak kullanıyor operatörler sanırım) olması.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 09 Nisan 2020, 17:13:32O protokolleri az çok biliyorum.
Baz istasyon ile merkez arasındada ya yönlendirmeli RF link yada fiber bağlantı olduğunuda biliyorum.

Bir önceki mesajınızdan yanlış anlamış olmalıyım.
Sanki cep telefonlarında fiber haberleşme seçeneği warmış gibi anladım ben.

Yok hocam, cep telefonunda öyle bir seçenek olduğunu sanmam. Ama olur da tutulur da Li-Fi bir gün telefonlara gelirse fiberoptik haberleşmeden pek farkı kalmayacak. Dahası zararlı olabileceğini düşündüğümüz EMD seviyeleri oldukça azalacak. Li-Fi'da evde ya da ofiste aydınlatma için kullanılan lamba modem gibi davranıyor. Işığı algılayamayacağımız hızda açıp kapatarak bilgi aktarımı sağlıyor. Bence buradaki en büyük sıkıntı ışığı uzaktan demodüle ve decode etmeyi başarırlarsa tüm bilgiyi okuyabilirler.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Sozuak - 09 Nisan 2020, 17:21:42...ama günün birinde hayalimdeki müstakil evi yaptırabilirsem betona metal kafesler /saclar ekletip ekranlatacağım. Camlara bile metal partikül içeren aynalı kaliteli cam filmlerinden koymayı düşünüyorum. Tamamen kesmese bile azaltmak lazım.
Şimdiki evimde de kablosuz çok kullanılmasın diye her yere ethernet kablosu çektim.
Tek çekincem 100mt kadar ötede TT nin baz istasyonu (artık ortak kullanıyor operatörler sanırım) olması.

Hocam o müstakil evin bahçesini komple ağaçlandır, ağaç zaten varsa da hiçbirini kesme/kestirme.
Yaşam alanı için mantıklı RF filtrelerinden birisi de bu sanıyorum...

Sozuak

O kesinlikle olacak bir durum. Keske genc yasta bunu baslatabilseydim asirlik cinarlar kadar olmasa da mumukun oldugunca doga ile ic ice olmak istiyorum

power20

Ev olarak yer altında mağara gibi olması daha uygun. Yazın serin, kışın ılık olur. Manyetik alan az gelir. 20 metre inmek lazım. Üstü bahçe olur. Mesela Ulaabat gölünde satılık ada varmış. 500 adet zeytin ağacı.. Beton ev yapmak yasak, bungalov serbest. Ben olsam oraya yeraltına  ev yaparım. Belki de yapmıştır. Fiyat 17milyon. 15vermişler de satmamış. 16 ya bıraksın artık, 1milyonun lafı mı olur.