5G Tehlikeli mi? Radyasyonu ölçülemiyor...

Başlatan Erol YILMAZ, 17 Mart 2020, 13:24:35

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Nisan 2020, 11:43:27Bunları okuduğumda sadece sokaktaki kadar sallamış birisini görüyorum.

Bunu diyen kişinin diploması iptal edilmeli. Neye dayanarak bunu söyleyebilirsiniz?!? Hocasın sen yahu, var mı araştırma bulgu? Yok.
Alıntı Yap
Uçak düşürme, arabaları durdurma veya çalıştırma, seçim sonuçlarını değiştirme, tıbbi cihazları uzaktan etkileyerek cinayet işleme gibi sonsuz ihtimaller var!

İyi madem sallamak serbest: 5G cinsel gücü ve cinsel isteği artırır.

Saydıklarının internete bağlı olduğunu mu farzetti aceba...
Benim evimdeki dededen kalma buzdolabınada müdahil olamaz herhalde :)
Hakkaten bu Selim efendinin kariyeri hangi alanda merak ettim doğrusu ?
Herbokolog profların fink attığı ülkemde gayet normal aslında.

Bir akademisyen belgelerle konuşmak zorunda.!!!

M.Salim GÜLLÜCE

Ekleme gereği duydum.
Çin HUAWEI nin sahibi çin komünist partisi istihbarat şefliği yapmış biri diye biliyorum.
HUAWEI yi kurmasının arka planında da bu yatıyor.
5G nin masum olmayacağı bilinen tek noktası dünya istihbaratında ABD nin Pentagonun bile içine sızacağı.
ABD Huawei'yi birazda bu taraftan bloke etmek derdinde.
Bunuda muhtelif medyatik ortamlarda açıkça dillendirmekteler.

Sozuak

Uçak düşürmek sorun değil. F35 mesela göbeğine kadar internete bağlı bir uçak. Neden sorunlarla boğuşuyor. Nerede nasıl ne kadar hedefi, yükü yakıtı gücü hepsi yedek parçası eskiyince uçuramayacaksınız bozulmasına gerek yok sistem falanca parçanın ömrü doldu diyor. Üreticisi bunun için bir network ile çalışıyor. Adını hatırlayamadım. Zaten son insanlı savaş uçağı nesli. Bundan sonraki nesil insansız olacak. Hatta tamamen otonom olacak. Hedefi ve yapılacak işi bildireceksiniz o kadar. Karşılaşacağı sorunları kendi defedecek.
Bu uçağı üreten ABD ise  yada onun uçağını aldığınızda onların istediklerinin dışında bir hedefe ulaşmanıza izin verilmeyecek zira uydular üzerinden online. Şu an F35 de uydu üzerinden online.
S400 füzelerini rus yada onların işbirlikçilerine karşı kullanabilecekmisiniz. Zaten tamamen interaktif. Radardan iff alıyor. Haliyke komutta alır.
Arabaların üst seviye modelleri nete bağlı mesela MB ile BMW nin modelleri var. Anahtarı kaybedince  kimliğinizi kanıtlayıp uzaktan aracı açtırabiliyorsunuz çalıştırabiliyorsunuz.
Geçenlerde dayım evine kurutma makinesi almış wifi ağına bağlayamamış gittim bağladım. Kurutma makinesi ağa bağlı olsa ne olur olmasa ne olur. Yarın buzdolapları fırınlar vs de bağl olacak. Adamlar isterse elbette ağ üzerinde dolabı kapatır. Yiyeceklerinizi de bozar. Sizi takip eder. Evdemisiniz şu anda neresindesiniz ne yapıyorsunuz. Dünya buna doğru gidiyor.
Tıbbi cihazların üzerinde de yazar. .... this device must accept any interference... diye. Yani  must reject vs demiyor kabul etmeli diyor.

Yani dijitalleşme yarın (yıllaaaaaaaar sonra) biz insanları insan gibi görünmekten ziyade şekli şemali olmayan doku topluluğuna çevirmeyeceğini nereden biliyor. Avatar gibi bağlandığımız humanoidler iş yerinde iş yapacak. Yattığımız yerde ailecek piknikte hemde istediğimiz gibi her aktiviteyi yaptığımızı sanarak yapabileceğiz belki de. Örneğin Ankarada otururken akşam yemeğini pariste yiyelim hanım deyip  ilgili makine üzerinden o programı işleteceğiz. Yemeğimiz de basit haplardan olabilir. Canımız gecenin bir yarısı alplerde kayak yapmak istediğinde yapabileceğiz.

Beyin duyuları tamamen elektriksel. Hissettiğimiz herşey elektrik dalgaları. Vücüt elektrikle çalışıyor. Arabirimini bulup o yoğunlukta veriyi sağlayabilen bilgisayarlar olunca bunlar gerçek olabilir.

Bunlar şu an benim hayal gücümle olsun dediğim değil ama olabilir diye düşündüklerim. Benim gibi basit sıradan biri bunları hayal edebiliyorsa kimler neler hayal edip gerçeğe dönüştürebilir.

Erol YILMAZ

Durumun ciddiyetinin anlaşılması açısından,,,

5G'nin çalışma frekansı belli değil...

Hedeflenen bir telefon hattına, "amaca uygun" frekanslardan bağlanabilir.
Hedeflenenin bir kişi yada kitle olması hiçbirşeyi değiştirmez.

5G'nin, istenildiği zaman aktive edilebilen bir silahtan farkı nedir?
Sizce kimin nasıl kullanacağı belli mi?

muhendisbey

Çalışma frekansı belli olmayan iletişim mi olur? Elbetteki belli, fakat tıpkı 4G'de 3G'de olduğu gibi her ülke kendi standardındaki frekansı kullandırabilir. Türkiye olarak Avrupa Birliği frekanslarına uyuyoruz.

433MHz ve 915MHz'lik RF'lerde de benzer durum yok mu? Bizim ülkemizdeki serbest frekans 433MHz, 915MHz kullanırsak ceza yeriz.

Biz 3G'de WCDMA kullanırken Amerika'da UMTS kullanılıyordu. Bu nedenle bir ara yurt dışından alınan telefonlar ülke seçiyordu çünkü modemi ülkesine göre üretilmekteydi.

Frekans Avrupa Birliği ne kullanırsa o olacaktır yani.

Yani 60GHz korkusu nedir? Çok özel bir frekans da ben mi idrak edemiyorum anlamadım. Baz istasyonu sayısı artacak ki bu çok güzel bir durum. Çünkü daha düşük güç yoğunluğunda haberleşeceğiz anlamına gelmekte. Kaldı ki Allah bilir bizim ülkemize ne zaman gelir belli değil. Yani kullanan ilk ülke de biz olmayacağız. Eğer ters bir durum olursa ki olmayacağına inanıyorum zaten gelmeden durdulacaktır.

Bir cihaz sadece 60GHz'de yayın yapıyor diye zararlı denemez. 50Hz diye de güvenli denemez.

İnsanı gerilim mi akım mı öldürür sorusu gibi. İnsanı enerji öldürür. Maruziyet süresi ve akımın aktığı organların önemli olması gibi. Sadece tek bir parametre yok zararlılık durumunda.

Elektronikten anlayan insanlarız biraz düşünmek gerek. Tamamen zararsız diye bilmek de, silah kadar zararlı diyebilmek de şu an için mümkün değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

5g nin frekans araligi genis. Bu nedenle  simdiki gibi 4.5 g 2 ghz denemiyor.

Bunun disinda milimetrik dalgalarla hucrelerin  yapisi da cok kucuk oldugundan rezonans benzeri gibi etkilesimi daha fazla.

Nano partikullerler insan vucudunda cesitli kimsayal etkilesim yaptirilabilecekleri dusunuluyor. Cihaz seklinde degil.

5g yi biraz arastirin temellerine inin mumkun oldugunca  anlayacaksiniz. Milimetrik dalgalar sadece insanlara degil bocek gibi hayvanlar basta bitkilere kadar zararli.

Bira once de 5g ile ilgili yapiyi anlatan videolar izliyorken soyle bir sey aklima geldi.
Yaklasik 6 ay bir sene once abd ordusunun gelistirdigi insanlara karsi etkili emf silahinin demosunu seyrettim.
Kalabalik bir grup icinde secilen bir kisiye yoneltilen em dalga cihazi o kisiyi basagrisi mide bulantisi gibi belirtiler le safdisi edebiliyordu. Oldurmeden etkisiz hale getirebiliyor.

5 g de yapi yakin ve cok sayida baz istasyonu ile saglanacak ve bunlarda beam forming ozelligi olacakmis yada varmis. Su demek oliyor ki baz istasyonu 360 derece cevresinde belli bir yone farkli sinyal yonlendirebiliyor.

Boylelikle belli bir alani yada oradakileri diger alanlara gore daha yogun yada yogun farkli frekanslarla bombardiman edebilecekler. Gida ilac gibi urunlere konacak ve belirli frekanslara modulasyonlara farkli tepkiler veren nano partikulleri yutturduklari insanlara bu sayede etki edip bioreaksiyon olusturabilecekler.

Yani 5g olayi dijitallesme adina insanlarin kitlesel kontrol edilebilecegi bir teknolojinin V1.0 hali gibi.

Bir de minik antenli boceklerin etkilenebildigi frekanslarla yonlendirilebilmeleri gibi seyler var. Belli bir bolgeye surulmeleri uremeleri beslenmeleri kontrol edilip kullanilabilmeleri gibi.

Boyle igrenc seylerin hayal bile olsa konusulabildigi bir zzamanda yasamaktan dolayi tiksindim resmen.

Insanoglu boyle azmaya devam ederse kiyameti de goruruz gibi.

muuzoo

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Nisan 2020, 22:28:08Boylelikle belli bir alani yada oradakileri diger alanlara gore daha yogun yada yogun farkli frekanslarla bombardiman edebilecekler. Gida ilac gibi urunlere konacak ve belirli frekanslara modulasyonlara farkli tepkiler veren nano partikulleri yutturduklari insanlara bu sayede etki edip bioreaksiyon olusturabilecekler.

Yani şuna ne denir bilmiyorum, hocam diğer başlıklarda da yazdım, yüksek frekanslı bir dalganın(60Ghz) gibi derinizden bile geçeceği muamma iken, tutup zihin kontrolünden bahsediyorsunuz. Bakın bizim standart wi-fi yayınları bile ideal durumda su içinde en fazla 15 cmlik mesafede etkili olabiliyor, su, su buharı, atmosfer bile bu dalgaları absorbe ediyor. Kaldı ki insan vucudu büyük oranda su içeriyor.

Şunu deseniz daha mantıklı, yüksek frekans kullanan 5G vericiler ciddi oranda bemaforming yaparak yayını yönlendirecekler bu sayede mini radarlarmış gibi yerimizi çok hassas tayin edecekler deseniz inanın daha mantıklı olurdu.

Hayır sanki bundan önce yüksek frekanslı veri linkleri yokmuş gibi konuşuyorsunuz. Halihazırda zaten 40Ghz, 70 Ghz gibi bantlar iletişim için kullanılıyor, Polislerin radaları aynı şekilde yanlış hatırlamıyorsam 30GHz civarlarında çalışıyor.

Bunlar düşük geldi ise Terahertz dalgalar da mevcut ve çalışılıyor, en iyi koşulda iletişim mesafesi 10m civarlarında ya da daha kısa. Diyeceğim şu ki, evet henüz etkilerini bilmiyoruz kabul ama böylesine komplo teorilerine de gerek yok.

Alıntı yapılan: undefined"The 71–76, 81–86 and 92–95 GHz bands are also used for point-to-point high-bandwidth communication links. These higher frequencies do not suffer from oxygen absorption, but require a transmitting license in the US from the Federal Communications Commission (FCC). There are plans for 10 Gbit/s links using these frequencies as well. In the case of the 92–95 GHz band, a small 100 MHz range has been reserved for space-borne radios, limiting this reserved range to a transmission rate of under a few gigabits per second"
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sozuak - 07 Nisan 2020, 22:28:085g nin frekans araligi genis. Bu nedenle  simdiki gibi 4.5 g 2 ghz denemiyor.

Bunun disinda milimetrik dalgalarla hucrelerin  yapisi da cok kucuk oldugundan rezonans benzeri gibi etkilesimi daha fazla.

Nano partikullerler insan vucudunda cesitli kimsayal etkilesim yaptirilabilecekleri dusunuluyor. Cihaz seklinde degil.

5g yi biraz arastirin temellerine inin mumkun oldugunca  anlayacaksiniz. Milimetrik dalgalar sadece insanlara degil bocek gibi hayvanlar basta bitkilere kadar zararli.

Bira once de 5g ile ilgili yapiyi anlatan videolar izliyorken soyle bir sey aklima geldi.
Yaklasik 6 ay bir sene once abd ordusunun gelistirdigi insanlara karsi etkili emf silahinin demosunu seyrettim.
Kalabalik bir grup icinde secilen bir kisiye yoneltilen em dalga cihazi o kisiyi basagrisi mide bulantisi gibi belirtiler le safdisi edebiliyordu. Oldurmeden etkisiz hale getirebiliyor.

5 g de yapi yakin ve cok sayida baz istasyonu ile saglanacak ve bunlarda beam forming ozelligi olacakmis yada varmis. Su demek oliyor ki baz istasyonu 360 derece cevresinde belli bir yone farkli sinyal yonlendirebiliyor.

Boylelikle belli bir alani yada oradakileri diger alanlara gore daha yogun yada yogun farkli frekanslarla bombardiman edebilecekler. Gida ilac gibi urunlere konacak ve belirli frekanslara modulasyonlara farkli tepkiler veren nano partikulleri yutturduklari insanlara bu sayede etki edip bioreaksiyon olusturabilecekler.

Yani 5g olayi dijitallesme adina insanlarin kitlesel kontrol edilebilecegi bir teknolojinin V1.0 hali gibi.

Bir de minik antenli boceklerin etkilenebildigi frekanslarla yonlendirilebilmeleri gibi seyler var. Belli bir bolgeye surulmeleri uremeleri beslenmeleri kontrol edilip kullanilabilmeleri gibi.

Boyle igrenc seylerin hayal bile olsa konusulabildigi bir zzamanda yasamaktan dolayi tiksindim resmen.

Insanoglu boyle azmaya devam ederse kiyameti de goruruz gibi.
ilginç.
Aslında kaynak vidyoları yada dökümanları izlemek isterdim.
İnsanlık kendi kıyametini kendi yaratma peşinde zaten.
Biyo genetikten tutunda hangi alana bakarsanız durum farklı sayılmaz.

Beyin Cerrahı bir doktor bahsediyordu.
Kanser hücrelerinin tümeörleri arasında ilginç bir bağ olduğu ve haberleştikleriyle ilgiliydi.
Birine müdahil olduğunuzda diğerlerininde tepki verdiğinden bahsediyordu.
Bazı radyo frekanslarada duyarlı olduklarından baksetmişti.
Aceba demiştim o zaman.
Şimdi anlattıklarınla sanki örtüşüyor gibi.

Okan AKÇA

Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı, 1992'de yayınladığı Rio Bildirgesiyle, elektromanyetik alanların biyolojik yapıları etkilemediği görüşünü bilimsel bulmayarak reddetti." deniliyor. Bu itibarla, "elektromanyetik dalgalar insan sağlığını etkilemez" diyenlerin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

power20

5G ile uğraşmadan önce  sigarayı komple kaldırsınlar. Zararları ispatlanmış. neyi bekliyorlar?
Bu ne saçmalıktır. Sigara yoksa içen de olmaz.  Sonra sıra 5Gye gelir .

Sozuak

Su altinda zaten ses dalgalari haric rf iletisim hicbir frekansta yapilamiyor
 Bizim damarlar vs derinin 15 cm altinda mi acaba hic mi yuzeysel damar vs yok. Vucudun buyuk kismi sudan olusuyor olabilir ama 15 cm den fazla su altinda ilerlemiyor da  neden etkiliyor bizleri. 
Mikrodalga firinlar da su olmayan maddelerde isitma etkisini yapamiyor. Mr cihazlari ille de su molekulu olsun istiyor.
Olay su iceren varliklarda bitiyor tasa daga bir zarari yok.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Kılıç - 08 Nisan 2020, 08:18:255G ile uğraşmadan önce  sigarayı komple kaldırsınlar. Zararları ispatlanmış. neyi bekliyorlar?
Bu ne saçmalıktır. Sigara yoksa içen de olmaz.  Sonra sıra 5Gye gelir .
Bu sözünün her harfine ayrı ayrı imzamı atarım.  :D

Erol YILMAZ

Sigarayı içene uyarı var mı?
Ne diyor? Kanser eder diyor... İçen okuma biliyorsa heralde düşünür.
1-2 yaşında bebek içiyor mu? içmiyor...
Opsiyon var.

5G'de uyarı yok.
1-2 yaşında bebek değil, anne karnındaki bile maruz kalıyor.
Opsiyon yok.

muhendisbey

Anne karnına girebilecek önemli girişim oluşturabileceğini düşünmüyorum. Zira 5G'de anten sayısı artacağı için daha düşük güç seviyeleri olacaktır. GSM'e göre daha az etkili olacaktır en azından.

Yüksek frekansın sorunu çabuk sönümlenmesidir. Haliyle bu da yerine göre daha iyidir.

Skin effect yani deri etkisini duydunuz mu peki? 60GHz'lik bir sinyal bakır kabloda taşınabilir mi? Ya da nasıl bir bakır kablo gerekir hiç düşündünüz mü?
Deri etkisi AC elektriğin iletkenin dış yüzeyinden akarken, içerisinden akmaması durumudur. Frekans arttıkça iletkenin içerisinden akım akmaz. Bu nedenle yüksek frekanslı sinyaller daha kalın kablo ile taşınması gerekir. Hatta frekans aşırı miktarda artarsa elektrik artık kablodan akmaz hale gelir. Bunun tek nedeni kablonun indüktansı da değildir. Sinyalin artık havadan yayılarak gitmeyi tercih etmesidir. Sırf bu iki sorunu çözmek için koaksiyel kablolar da kullanılsa bu sorun tam olarak çözülemediği için fiberoptik kablolara geçilmiştir. Çünkü ışık için ne deri etkisinden ne de elektromanyetik dalgadan ne de kablosal yapılardaki gürültülerden bahsedilemez.

5G'yi savunuyor muyum?
Hayır.
Bunun sebebi fiberoptik altyapısı ile ilgili. Maalesef 5G'nin tüm nimetlerinden faydalanıyor olmamız için çok ama çok hızlı fiber altyapımızın olması gerekli. Vaad ettiği hızlara biz şu anda fiber altyapı ile her yerden ulaşamıyoruz.
Savunduğum öcü olmadığı. FDA'dan ve diğer sağlık kuruluşlarından izinler alınmazsa zaten onay görmeyecektir. Bu endişelerin yersiz olduğunu düşünüyorum.

Yüksek frekanslı EMD sadece 5G'de de yok üstelik. Uydular sayesinde yüksek frekanslı EMD'lere zaten maruz kalıyoruz. Yeni nesil wifi modemleri ve bluetooth 5GHz bandında çalışıyor. Hız için mecburen ya frekans artmalı, ya da yeni bir modülasyon tipi geliştirilmeli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

O kadar yüksek frekansları evet kablo ile taşıyamıyorlar ama bunun yerine yüksek frekansı antenin çok yakınında üretip alırken de antenin dibine mixer koyunca düşük frekansa dönüştürüp işleyebiliyorsunuz. LNB ler gibi bir yapı.

Yada 5GHz lik wifi ünitelerinde karttan antene kısa da olsa bir kablo koydukları oluyor.

Tamamen kablo iptal gibi bir durum yok. Zaten örneğin mobil aygıt daha düşük hızda bağlanırken alışta yüksek frekans kullanıyordur muhtemelen. Yani bir mobil telefonu 6-60GHz arası veriş yapmaya göre tasarlamak zor olabilir.