Metin Hoca CNC den - PCB Kazıyıcı, Laser Yakıcı, 3D HD yazıcı (CNC Sihirbazı)

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 21 Mart 2020, 11:40:51

esensoy

Farklı Eğim Açılarındaki Fotovoltaik Panellerin Elektriksel Ölçümlerinin Raspberry Pi ile İzlenmesi, 2016
 Hüseyin PARMAKSIZa,*, Akif KARAFİLb, Harun ÖZBAYb, Metin KESLERc
Alıntı YapÖZET Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek  için fotovoltaik (FV) paneller kullanılmaktadır.  FV  panellerden elde edilen enerji, panellerin kurulduğu coğrafi konuma, mevsimsel değişimlere ve çevre koşullarına göre sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla FV panellerden  maksimum  güç  elde edilmesi amacıyla panellerin optimum  eğim  açısının  aylık,  mevsimsel  ve  yıllık olarak  değiştirilmesi gerekir.  Bu çalışmada,  farklı açılarda yerleştirilen  FV  paneller  ile  Bilecik  ilinde  güneş  enerjisinden  elde  edilecek  maksimum  gücün  hangi  eğim açılarında gerçekleştiğinin tespiti için verilerin toplanması, kayıt altına alınması ve analiz çalışmaları Raspberry Pi  (RPi)  üzerine  kurulu  web  sunucu  aracılığı  ile  gerçekleştirilmiştir.  Bu  amaç  doğrultusunda  FV  panellerin gerilimleri gün boyunca ölçülmektedir. Ölçülen veriler analog-dijital dönüştürücü (mikrodenetleyici) ile sayısal bilgiye çevrilmektedir. RPi ile sayısal bilgilerin her 10 dakikada bir ortalaması alınarak kendi hafıza ortamında saklama işlemi gerçekleştirilmektedir.  Aynı zamanda RPi'ye kurulan Linux temelli Raspbian işletim sisteminde oluşturulan  betik  yardımıyla  ve  web  ara  yüzünden  aynalama  işlemi  yapılarak  verilerin  bilgisayar  ortamına kaydedilmesi ile  yedekleme işlemi gerçekleştirilmektedir.  Farklı eğim  açılarındaki FV  panellerden elde  edilen elektriksel  ölçümler  RPi  üzerine  kurulu  web  sunucu  aracılığıyla  günün  her  saatinde  canlı  olarak izlenebilmektedir.  Ayrıca  elektriksel  veriler  aylık  ve  yıllık  olarak  tarih  ve  zaman  bilgileri  ile  kayıt  altına alınmaktadır. Geliştirilen sistemin kullanıcı ara yüzüne http://solar.bilecik.edu.tr adresinden ulaşılabilmektedir

Buna ben, bırakın kendi adımı yazmayı, asistanımın adının yazılmasından bile hicap duyarım,

10 yılda nasıl prof oldu demiştiniz;
https://www.timeturk.com/bilecik-te-universite-calisani-3-kisi-feto-den-tutuklandi/haber-577075
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

muhendisbey

Prof olsun ya da olmasın, sistem stabil çalışsın ya da çalışmasın, yapılan her iş değerlidir. Karadenizli vatandaşın dönen evi de değerlidir. Yeter ki fizik kurallarına uysun; milleti soymak için yapılan, çalışmadığı halde çalışıyormuş gibi gösterilen çalışmalar olmasın. Sonuçta ortada emek varsa düşmanlığa lüzum yok. Beğenirsin, ya da beğenmezsin o takdir sana ait. Kimsenin elinin altındaki imkanlar eşit değil. Kimi şeyler çok aşırı kısıtlı bütçelerle ya da kendi cebinden karşılanarak yapılıyor.

Elbette mesleğini torpille, rüşvetle, ahlaksızlıkla sürdüren kişiler var; ama bu örnek her meslek grubunda yok mu? Pis çalışan fırıncı, rüşvet alan polis, öğrenci döven öğretmen, sahte ya da dayanıksız ürün yapan mühendis, hastalara kötü davranan doktor... Bunlar bu meslek grubunun tamamını niteler şeklinde davranırsan, ya da düşünürsen işin içinden çıkamazsın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ipek

doityourself terimi pek kullanışlıdır,projeyi oluşturmak için bir çin sürücü kartı,kopyalanmış bir yazılım,zaten klasikleşmiş genel malzemeler,ve montaj kılavuzları,elbette bunlara harcanan emek heves,takdire şayandır,
fakat örnek ( Z ) gibi kendi enkoder'ini kendin tasarlayabiliyorsan ve uçuk zihni sinir projelerini sonlandırabiliyorsan,bir fikir atıp havada kalmıyorsa,o zaman ayağa kalkar ve şapka çıkarırız..

bazı projelerine emek verdiğim bir doçent arkadaşım,nihayet prof olabilmişti,kutlamak için buluştuk,ve ilginç buluşlarını ve tez'lerini kutladık,olağan üstü alçak gönüllüğü içinde dostlarım,ben zaten bunları yapabilmek için yetiştirildim,benden istenen tamda bu idi,bunun için maaş alıyorum dedi ve konuyu özetledi..

esensoy

Vazgeçtim burdaki yazdığımdan, son diyeceğim;

Birini takdir edecekseniz önce Z yi, sonra emrelabs tı galiba, özgün bordlar yapan biri vardı ve şimdi ismini hatırlayamadığım bir kaç hesap daha var, bunları takdir etmek gerekir diye düşünüyorum.

Bununla birlikte bir ürünü / cihazı bir yerden kopyalamış, ama geliştirmiş, ama aynen kopyalamış, çalıştırmış, satmış, buna da lafım yoktur, onu da takdir ederim,

Okan AKÇA

Yapilanin abartilmamasi gerektiği gibi ne yapmış gibi yaklaşımlar doğru değil. Ancak bizdeki prof. Saçma sapan konuştuğundan benim gözümdede eski güvenleri yok. Bizim yaptığımz elektronik işi aslında teoriye geçmiş konular. Bizde bunu yapıyoruz.
Hiç bir eğitim almadığı halde Türkiyede yillardan beri lazer kesim cihazlarının tüm yazılım ve elektronik tasarımı yapan kişiler var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: esensoy - 24 Mart 2020, 09:59:30Farklı Eğim Açılarındaki Fotovoltaik Panellerin Elektriksel Ölçümlerinin Raspberry Pi ile İzlenmesi, 2016
 Hüseyin PARMAKSIZa,*, Akif KARAFİLb, Harun ÖZBAYb, Metin KESLERc
Buna ben, bırakın kendi adımı yazmayı, asistanımın adının yazılmasından bile hicap duyarım,

10 yılda nasıl prof oldu demiştiniz;
https://www.timeturk.com/bilecik-te-universite-calisani-3-kisi-feto-den-tutuklandi/haber-577075
Belden aşağı vurmayı marifet saymakta ne...

Admin lütfen kişilik haklarına saldırı sayılacak buradaki mesajları ya kırpın yada silin.
Hazımsızlık insana neler yaptırıyor hayret. iki eliniz yağlı kara basıp basıp kaldırıyorsunuz kirli ellerinizi.

İnsan gibi üslubuyla anlatıyoz ama anlamıyor ve Kendini ifade edemeyecek kişi hakkında ahlaksızca linkler bırakıyorsunuz.
Adli karardan dem vuran yok.
Anlattım anlayan yok.
Elektirikli araçlarla LIPO depolamayla ilgili katettiği yolları ticari olarak bloke edenler wwar dedim.
Dini imanı allahı kitabı para olanların attığı iftira çengeli diyede ifade edeyim.

Sizin kişisel yada ticari bir husumetiniz olduğu kanaati doğdu bende niyeyse.

esensoy

Uzaktan gazel okuyorsun azizim.
Ben adamın varlığından ilk mesajla haberdar oldum, Merak eden İzmir e yolu düştüğünde uğrasın, çay kahve ısmarlayalım, ne iş yaptığımızı, kimle iş yaptığımızı görür,

Asıl siz benim kişilik haklarıma saldırıyorsunuz, Beni husumetim olmakla niye itham ediyorsunuz ki?

Haketmeyen kişiyi övmeyin.