ST ARM islemcilerde SWD pinini port pinlerine cevirme - Debug islemi

Başlatan z, 22 Mart 2020, 09:44:28

z

ST islemcilerde SWD pinlerini islemci resetlenir resetlenmez port pinine cevirecegim.

Dolayisi ile bu donusumden sonra debug sansim kalmayacak.

Fakat cipi resetleyip swd pinlerini yeniden ele gecirebilmeliyim.

Bu amacla eskiden reset rutinimin basinda bir saniyelik delay koyuyordum. (Kendimce cozum)
Bu sayede SWD pinleri en azindan 1 sn boyunca SWD olarak kaldigindan Jtag cihazi ile kontrolu ele alabiliyordum.

Fakat gercekten buna ihtiyac varmi bilemiyorum. (1 saniye beklemeden kurtulmak istiyorum)

Bilgisi olan varmi? Bahse konu delay rutinini kaldirsam sorun olur mu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

3 bir gpio Kullansan program için olmazmı abi? Buton bağlarsın o pine örneğin butona basılıysa program için beklesin yoksa swd pinlerini gpio olarak ayarlayıp normal işleyişe devam etsin. Vs

z

Son bir PCB daha cizecegim baska degisiklikler icin.

PCB falan su anda hazir. Acikcasi delay rutinin kaldirip deneme korkuyorum.

Tagli

Bu konuda bilgim yok ama bir tahminde bulunabilirim. Normalde SWD reset pini olmadan da çalışıyor, data ve clock hattı ile bir reset sinyali oluşturuluyor. Bence ek olarak reset de bağlanırsa debugger işlemciyi resette tutarak rahat rahat bağlanabilir

İnternette birisi klon ST-Link'lerde reset pininin çalışmadığını iddia ediyordu ama bence böyle bir sorun yok.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Haklisin.

Fakat sebebini bilmedigim bir nedenden dolayi bazi kartlara (ozellikle cipini yeni monte edip bir turlu duzgun calistiramadigim kartlara) program atabilmek icin cipe elle reset atmam gerekiyor.

Kart bir sekilde duzgun calismaya basladimi hard reset artik gerekmiyor.

O zaman delay koymak yerine swd pininin disable edildigi satiri olabildiginde init rutininin en sonlarina alip deneyeyim.

Tagli

Hardware reset pininin kullanılacağını programlayıcıya özel olarak bildirmek gerekiyor olabilir. AC6 SW4STM32'de bu ayar vardı. TrueStudio ve STM32CubeIDE'de göremedim. Belki betik olarak yazılıyordur.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Zaten ben de Keil'de JTAG cihazi ile ilgili istedigim degisiklikleri yapamadigimdan STLink ile  sorunu asiyorum.