Dakikada 60...100 bin devir dönen sessiz elektrik motorlarÄ

Başlatan bunalmis, 04 Ocak 2006, 10:30:56

kobrasalar

ebay da gezinirken yüksek devirli (450bin ) seramik bilyalar gördüm.
ürünün ismi: Midwest Quiet Air Dental Turbine Ceramic Ball Bearings
Set of 2 Ceramic Si3N4 Bearings - ABEC-7 - 450,000 RPM

ürünün item numarası:130099871039 (ürün arama kısmına bu numarayı yazarsanız sizi ürüne götürür yanlız iki üç ayda bir item numaralarının kullanılmayanları yenilenir yani iki üç ay sonra bu numarayı kullanamaya bilirsiniz ama yukarıdaki ürün ismindeki anahtar kelimeleri kullanarak arama yapabilirsiniz)

necati

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
cok gec ama belki isinize yarar
karakoy de bir hurdaci da bu gun gordum
alman mali  60000 100000 d/dak mot
ve bir cok dc motor (miknatisli)
servo mot
step motor vs

ciftel makina  erhan bey  
leblebici saban sok no12 karakoy ist
0212 249 9342
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

z

Birara arkadaslardan birisi dokuma tezgahlarinda kullanilan yuksek devirli AC motorlardan bahsetmisti. Hatta bizim buralarda arizalilar var istersen yollarim demisti. Hangi arkadasti hatirlayamiyorum. Ege tarafindan di diye aklimda kalmis.

Teklifi hala gecerli ise kendisine ulasmak istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rercan

yazının tamammını okumadım. pekde zamanım yok. şunu önersem belki önceden önerilmiştir ama...su sogutma  kullansanız ?

leventozcetin

hocam sanırım istediğiniz motorun oldukça uzun süreler çalışabilmesi gerekiyor,ve 100-150 watt.
kavo'nun EVL typ 4005 i 60.000 devir üç fazlı 48 V tahmin edeceğiniz gibi iyi sürülürse her devirde azami tork veriyor Diş laboratuarlarında tesviye amaçlı kullanılır.Tek kötü tarafı fiatı fakat kullanılmış olarak bulma şansınız var.
iyi tarafı ise rulmanlarının kolay bulunur ve 20E cıvarında olması ve sizin yapacağınız bir sürücü ile devrinin mekaniğinin izin verdiği kadar yükseltilebilir olması

GeVeZe

Sorun sesmi, titreşimmi?
Gerçi sesin büyük kısımı titreşimden oluşur. En sessiz dönen motorlar pnömatiklerdir. Sessiz dönmesinin sebebi güç oluşturmada havanın mile teğet itme vermesidir. Manyetik motorlarda itme ve çekme sürekli açı değiştirir. Açı değişimlerinden kaynaklanan titreşimler çoğu yerde hassasiyete oynar. Mantyetik tiplerde itmenin oluşturulacağı yüzey mile dik olacağına 45 derece yapsa ve çekme itmeyle 90 derece yapabilse bu sorun azalır. Y şeklinde polarmalar düşünün, y şeklinde karşılıklar. Bu problemi aşmanın başka bir yolu ise karşılıklı itmeler ve/veya çekmelerin bu titreşimi oluşturmayacak güçte çalışmasıdır. Polarmaların sayısı çift olmalı. Manyetik aktarım demir plaklar yerine ferromanyetik (Kömür dediğimiz) olmalı. Rulmanların bilyeleri katı birleşim şeklinde değil yataklı yay üzerine oturmalı. Tabi yaylı bilyeler hassasiyete etki eder ve bozabilir. Bundan kaçınmak için uç aktarımı yayla yapılarak sabitlenebiliyor. Motor titreşimlerinin işleme etkisi neredeyse sıfırlanıyor. Soğutma sistemi havalı olmalı ve fan kesinlikle bulunmalı. Sesi azaltmak yerine frekansını artıracak şekilde düşünün. Fan kısmını iki farklı kanatçık sayısına bölen çiftli jet fanı gibi düşünün. Frekans oran kadar katlanır. İnsanın duyabileceği eşik 20KHz.
Jet motoru
Tabi bunlar düşünce. Yapan biri varsa bizede biraz arge ayırsın. :twisted:
Bu hayatta bilgeler, bilge olmaya çalışan özentiler, uçkur peşine düşener, pervane olmayı ve peşinde koşturmayı sevenler, duygularıyla hareket edenler, popülerliği hayat sayanlar, adilik yaşamdır diyenler vardır. Ne öğrenirsen öğren önce hangisi olduğunu

Macera

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Konunun uzerinden 16 yil gecmis. Sorun cozume kavusmadi. Konuyu hortlatayim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com