ION Sealed Lead Battery

Başlatan z, 24 Mart 2020, 12:02:17

z

Server'a ait UPS cihazın aküleri sorun çıkarmaya başladı.

Batarya satıcıları artık o aküleri satmadıklarını söylediler ve yerine "ION Sealed Lead Battery" önerdiler.

Bu işlerden anlayan var mı?

tunayk

Soruyu sorarsanız bildiğimiz kadarıyla yardımcı olabilirim.  Muhtemelen sülfatlaşma veya dengesiz şarj durumundan sorun yaşıyorsunuz.  Aküler eski ise açıkçası pek yapacak bişey yok.  Şarj dengeleme ve sülfat çözme işlemleri uygulanarak belki bir müddet daha idare edebilirler.  Değilse değişecekler.

z

Orjinal akuleri bulamayinca onerilen akulerin sorun olup olmayacagini merak ettim.
Orjinal akuler bilindik isildak akulerinden di.

UPS uzerindeki led hata uyarisi vermeye baslayinca dokumanindan  akulerin sorunlu oldugu anlasildi. UPS en az 6 yasinda.


tunayk

Sealed Lead Battery,  bildiğimiz kuru tip diye geçen akülerden.  İşinizi görmesinde sorun yok. Eğer paranız varsa, bilindik markalardan şaşmayın. Küçük Ah değerli akülerin hemen tamamı çin üretimi. Hepsi kötü değil elbetteki ama Yuasa, Varta, Mutlu, Yiğit,Trojan, Rittar vb. markalar çevremde başarıyla kullanılan aküler.

Sık elektrik gidip geliyor ve sürekli derin deşarja maruz kalıyorsa, jel akü de düşünebilirsiniz. 6 Yıllık dediğinize göre bu durumu yok sayabiliriz.

"ION" tabiri aslında kurşun asit akülerde pek kullanılmaz. Belki önerdikleri markanın pazarlama unusurudur.  Yok eğer size Lion Akü öneriyorlarsa, durum başka. :)  Bu durumda da sizin cihazın şarj sistemi buna uygun olmayacaktır muhtemelen. 

mg1980

Katılıyorum.Yuasa, Varta..birinci öncelikle...biraz daha pahalı olabilirler..

z


z

ION tabiri kafami karistirdigi icin konuyu actim.

Arkadasim firmalarla yazismis topu bana atti. Akuleri satin alip ardindan olmadi demek istemiyoruz.

Acaba Lidyum iyon aku yaptilar sarj devresini falan akunun icine koydular kursun aku yerine alin takin dediler diyecegim ama ??

10 tane 12v 5Ah aku icin istedikleri para 500 AUD + KDV + 35 AUD nakliye.

tunayk

İlahi Hocam,

Linkteki sitede zaten UPS Markası ION olarak verilmiş. :)   Size dedikleri de ION markalı UPS'in aküsü. Dolayısı ile aku bildiğiniz kuru tip akü. ION markası OEM . Aynı Ah değerinde herhangi bir kuru akü işinizi görüz.

z

Dedigin gibiyse cok komik oldu.