Röle devremde hata var mi.

Başlatan sessiz_roman, 24 Mart 2020, 13:53:18

sessiz_roman

Alıntı yapılan: bsenguler - 24 Mart 2020, 17:08:25Girişlere de optokuplör koyması abartı mı olur acaba?
Hocam benim için cevabi abarti olur diye düşünüyorum. Ama artısı eksisi ne olur bilemem.

bsenguler

MCU yu korumak için kullanmakta fayda olur diye düşünüyorum ama sistemin kritikliğini bilmiyorum belki de fuzulidir, risk değerlendirmesi yapmak lazım :))

z

Roleler varken ilave optolar fuzuli olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sessiz_roman

Alıntı yapılan: bsenguler - 24 Mart 2020, 17:30:13MCU yu korumak için kullanmakta fayda olur diye düşünüyorum ama sistemin kritikliğini bilmiyorum belki de fuzulidir, risk değerlendirmesi yapmak lazım :))

Hocam ben bu röle ler ile 12v silecek motorunun yön kontrolünü yapmayı planliyorum o yuzden fuzuli olur gibime geliyor.

Yeri gelmişken sorayim 12v silecek motoru yön kontrolü için röle yerine şunu kullan gibi bir tavsiyeniz var mi.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 17:50:05Roleler varken ilave optolar fuzuli olur.

Ben de ayni görüşeyim hocam.

z

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 24 Mart 2020, 17:54:56Hocam ben bu röle ler ile 12v silecek motorunun yön kontrolünü yapmayı planliyorum o yuzden fuzuli olur gibime geliyor.

Yeri gelmişken sorayim 12v silecek motoru yön kontrolü için röle yerine şunu kullan gibi bir tavsiyeniz var mi.

Silecek motorunu role ile kontrol edeceksen çok sorun yaşarsın.
En az sorun için H köprü ve PWM kullanmalısın.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 17:59:30Silecek motorunu role ile kontrol edeceksen çok sorun yaşarsın.
En az sorun için H köprü ve PWM kullanmalısın.
Anladim hocam benim röle tercih etmemin sebebi motor hız kontrolüne ihtiyacımin olmaması idi. Yani motor çalışmaya başlayacak sınır anahtarina gelince duracak. Yine de role den vaz mi geceyim. Sorun derken nasıl sorunlardan bahsediyorsunuz.

z

Role ile motora gerilim verildiginde ya da gerilimi kesildiğinde motor akımında ani ve büyük değişimler olur.

Bu işlemcinizde istenmeyen veri değişikliklerine hatta resetlenmeye neden olur. Bu zaman dilimlerinde analog devrelerinizin çıkışlarındaki seviyeler de sıçrar.

Bu yüzden hız kontrolu gerekmese bile en azından duruş ve kalkış akımlarını yumuşatmak bahsettiğim sorunları azaltır hatta tamamen kaldırır.

mozkan87

Ayrıca bir süre sonra rölelerde arızalanma durumu ile karşı karşıya kalabilirsin. Silecek motoru redüktörlü dc olduğu için ilk kalkış akımı yüksektir. O nedenle H bridge kullanmak iyi olur. Eğer röleler yeterince güçlü ise hiçbir sorun da yaşamayabilirsin. Eğer yön değiştirme uygulayacaksan yön değiştirme arasına bekleme koy. Koymazsan motor hala sağa dönerken sola dön komutunu verince hiç hoş olmaz. İster röle olsun ister H bridge olsun frenleme olmazsa yön geçişlerinde çok dikkat etmek lazım. Yani yön geçişlerinde motorun durduğundan emin olmak lazım.

fide

H köprü yerine röle + tek mosfet önerebilirim.
Röle ile sağ yada sol yönü seçersiniz. Mosfet ile de pwm ve aç-kapa kontrolü yaparsınız.

Önce röleyi kontrol eder sonra mosfeti açarsanız, rölenin anahtarlanması anında akım geçişi olmayacağı için röle daha uzun süre dayanır. (tabi aynı işlem durdurma için de geçerli. önce mosfeti kapat, sonra röleyi kontrol et)

H köprüye göre avantajı 32 tane mosfet yerine 8 mosfet + röle kullanırsın (röleler çift kontak olmalı) dezavantajı ise mekanik parça içermesi.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sessiz_roman

Anladim arkadaşlar
Alıntı yapılan: mozkan87 - 24 Mart 2020, 18:45:17Ayrıca bir süre sonra rölelerde arızalanma durumu ile karşı karşıya kalabilirsin. Silecek motoru redüktörlü dc olduğu için ilk kalkış akımı yüksektir. O nedenle H bridge kullanmak iyi olur. Eğer röleler yeterince güçlü ise hiçbir sorun da yaşamayabilirsin. Eğer yön değiştirme uygulayacaksan yön değiştirme arasına bekleme koy. Koymazsan motor hala sağa dönerken sola dön komutunu verince hiç hoş olmaz. İster röle olsun ister H bridge olsun frenleme olmazsa yön geçişlerinde çok dikkat etmek lazım. Yani yön geçişlerinde motorun durduğundan emin olmak lazım.

Anladım arkadaslar benim projem aslinda şu.
Silecek motorunu asansör gibi kullanacagim. Yükü yukariya çekecek ve sonra aşağı birakacak. Bunu günde iki kere yapacak. Yani ani ters yön hareketi oomayacak. Kaldıracağı yük agir oldugu için 10 amper yakin güç çekiyor bu senaryo da nasil bi sürücü entegresini kullanmalıyım.

mozkan87

Eğer basitçe halledeyim derseniz çıkışa PCB tip röle değil de soketli röle kullanın, birçok PCB tip röle 10A altında ezilip kalır. Eğer yüksek amper soketli röle kullanırsanız sorun olmadan kullanabilirsiniz. Ancak kritik soru, silecek motoru bu yük altında çalışabilecek mi? Eğer asansör tarzı bir ürün olacaksa güvenlik için bir mekanizma da düşünmeniz lazım.

sessiz_roman

Arkadaşlar
Alıntı yapılan: bsenguler - 24 Mart 2020, 17:30:13MCU yu korumak için kullanmakta fayda olur diye düşünüyorum ama sistemin kritikliğini bilmiyorum belki de fuzulidir, risk değerlendirmesi yapmak lazım :))
Arkadaşlar söyle bir tasarim yaptim mcu yu opto ile korumak için.

Hatam var mi varsa nerede yardimlarinizi bekliyorum.

fide

Besleme kısmını çözmeden opto kullanarak mcu ile röleyi ayırmış olmazsın. Ldo giriş ve çıkışına fbead, tvs ve kondansatör ekleyip deneyebilirsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

bsenguler

Alıntı yapılan: fide - 25 Mart 2020, 06:59:20Besleme kısmını çözmeden opto kullanarak mcu ile röleyi ayırmış olmazsın.

Elektriksel olarak ayrılmış gibi duruyor ama daha açık bir şekilde açıklayabilir misiniz? En azından eksik/yanlış bir bilgi vermemiş olurum.