Laptop Bataryası Yenileme

Başlatan GreeN, 29 Mart 2020, 19:53:23

GreeN

Arkadaslar Hp Laptop Bataryası arızalandı. Temin edemiyorum. Servisi "Cihazı aldığın yerden al " dedi Yurt dışı cihaz olduğu için ilgilenmedi.

Bataryayı söktüm tüm pilleri değiştirdim. Üzerindeki sigorta atmış. Onu da değiştirdim ama şarj devresi biraz akıllı sigortanın attığını biliyor ve mosfetleri harekete geçirmiyor. Devre üzerine TI nin BQ40Z50R2 var.
i2c protokolu ile laptopla konuşuyorlar (pil voltajları , piller kaç kere doldu , sıcaklık vs)
Haricen bir bir bağlantı kurmak için EV2400 veya EV2300 adında cihazlar kullanarak ve TI nin  Battery Management Studio kontrolcü verileri okuyabiliyorlar ve farklı programlarla değişiklik yapabiliyorlar.
Cihaz 200 küsür dolar. vs.. İş çığırından çıktı .

Bu işle uğraşan var mı? Laptop Bataryası yenileyen tamir eden vs.. .
Terörü Lanetliyoruz.

Sozuak

Cihazı almak yetmiyor şifre koruması var onu aşamazsınız öyle olsaydı pil işi yapanlar o cihazları alır pilleri sıfırlarlardı.

Yan sanayii eşdeğer bataryalar var onlardan alın fiyatları ucuzdur. Büyük ihtimal bulursunuz. Eskiden bataryayı kendi ait olduğu bilgisayarda çözümlemeye yarayan windows altında çalışan programlar vardı. Kendi içinde şifre kırmaya çalışıyorlardı hala varsa onları araştırın.

ipek

HP- Pavilion DV6000-ET bilgisayarım sanırım 12 yıl oldu,batarya küt diye bitiyor,makina'da nasıl bir yazılım varsa batarya takmadan çalışmıyor,6 yıl evveldi gerekli baş bayiileri aradım,öyle uçuk bir fiyat istedilerki makinayı hurdaya sat daha iyi,bir arkadaşımla bataryayı açtık,4 Amper 12 volt otomobil farı lambası bağladık saatlerce yandı,piller canavar gibiydi ama mos'lar açmıyordu,orijinal pillerin oradan pilleri ayırmadan kablo bağlantısı yaptık nafile,BQ çip'le konuşmuş bir kere ,nafile yan sanayi aldım ,bunu bir kez sarj ettikten sonra her şey düzeldi,artık içinde pil yokken laptop adaptör ile çalışabiliyor,bence içinde ticari bir yazılım var zaman sayacı ipini çekiyor..

werdan

2 sene önce benim monsterin bataryası ölmüştü sonra içinde sorunlu 18650 pilleri değiştirip bir türlü çalıştıramamıştım sonra gidip 700 tl ye yeni batarya almıştım servisten vay be

Sozuak

Batarya sayacının saymaması için bataryanızın sanırım %60 dan aşağı düşürmeden kullanmanız lazım. Piller ölmeye başladığında ise pilleri devreden ayırmadan yeni  pil grubunu bağlamalısınız. Maalesef pis bir iş. Hala kalıcı çözümü bulunamamış bir sorun.

GreeN

ebay de var sadece batarya , oda Türkiye'ye göndermiyor. Bazı siteler var sizin alışverişlerinizi (USA'dan) getiriyor. 15$ kayıt + 28 $ (en az artabilir) kargo + 48$ batarya ... muhtemel gümrükte çıkacak . 100 doları geçer.

PC 17" olduğunda genelde masaüstü gibi sabit kullanıyorum. Elektrik kesilmelerinde kapanmasa yeter. 600w UPS alsam
300 - 400 tl. işimi görür.

Ama bataryadaki pilleri değiştiririm diye 6 adet 18650 pil almıştım. Bunlarla bir power bank yapsam diyorum. UPS ye göre bir miktar taşınabilir olur.

*19.6 volt 7.7A bir adaptörü var laptopun.
*Pilleri şarjetmek için bir 3S BMS devresi (12,6 volt)
*BMS devresi için 19,60 voltu 12,6 volta DC/DC çevirmek lazım
*Çıkışı 19,60 volta yükseltmek için tekrar bir DC/DC çevirmek lazım.

2 ADET
DC/DC CONVERTOR

1 ADET
3S 40A BMS

Anlatması kolayda atladığım bir konu var mı ?
Yada öneriniz ?

Terörü Lanetliyoruz.

Sozuak

5 li batarya grubu yapın çıkışını adaptör çıkışına verin direk yükseltmek için uğraşmayın.

erkan614

N11 üzerinden arattin mi?
Ben 2006 model e bile pil buldum

GreeN

Muadil batarya temin eden sitelerle de irtibata geçtim , Ankara da muadil batarya satışı yapan bir firmaya da sordurdum . n11 , hb , gittigidiyor ... Yurtdışı sitelerde var. En bilindik site ebay de var.
Terörü Lanetliyoruz.

power20

Belki piliniz bozuk değildir  Nasıl tespit ettiniz?

Geçtiğimiz günlerde benim laptopta garip bir şey oldu. Uyku moduna alıyorum. Adaptörü çıkarıp evden işe, işten eve gidiyorum. Tekrar açınca reset oluyor.

Pilden neredeyse hiç kullanmıyorum. Bu durumda piller bozulmuş olmaz. Sırf pilden 2 saat kadar çalıştı. Pil zor bitti. Demek ki pil sağlam.

Pillerin sıfırlanması gerekiyor imiş. Yaptım, sorun düzeldi.

Pil nasıl sıfırlanır? Webte var. Biraz farklı yaptım. Kritik pil düzeyi %1 ayarladım. Yüksek performans modunda kritik pil eylemi olarak "kapat" seçtim. Hazırda bekleme iptal. Sonra aşırı CPU kullanımı yapan program ile pc kapanana kadar şebeke olmadan çalıştı. Pil iyice bitti. 3...5 saat öyle bekledi. Sabah şarjı taktım doldu. Artık restart sorunu kalmamıştı.

sezgin05

http://be2works.com/   eeprom resetleme ile ilgili birşeyler yazıyor.

GreeN

BQ40Z serisi desteklemiyor. Ayrıca iletisim için adaptör istiyor.
Terörü Lanetliyoruz.

Sozuak

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Nisan 2020, 14:18:32Belki piliniz bozuk değildir  Nasıl tespit ettiniz?

Geçtiğimiz günlerde benim laptopta garip bir şey oldu. Uyku moduna alıyorum. Adaptörü çıkarıp evden işe, işten eve gidiyorum. Tekrar açınca reset oluyor.

Pilden neredeyse hiç kullanmıyorum. Bu durumda piller bozulmuş olmaz. Sırf pilden 2 saat kadar çalıştı. Pil zor bitti. Demek ki pil sağlam.

Pillerin sıfırlanması gerekiyor imiş. Yaptım, sorun düzeldi.

Pil nasıl sıfırlanır? Webte var. Biraz farklı yaptım. Kritik pil düzeyi %1 ayarladım. Yüksek performans modunda kritik pil eylemi olarak "kapat" seçtim. Hazırda bekleme iptal. Sonra aşırı CPU kullanımı yapan program ile pc kapanana kadar şebeke olmadan çalıştı. Pil iyice bitti. 3...5 saat öyle bekledi. Sabah şarjı taktım doldu. Artık restart sorunu kalmamıştı.

Bu dediginiz batarya kalibrasyonu.

Tibbi cihazlarda da var bu koruma eskiden batarya yalin idi artik akilli batarya ile tasarliyorlar zira cihazlar eskiye oranla ucuzladi. Eskiden pahali alirdiniz ama isletim masraflari dusuktu. Simdi ucuza alabiliyorsunuz ama parcadan affetmiyorlar.