modifiyeli inverter

Başlatan merve damar, 30 Mart 2020, 14:15:37

merve damar

selamlar, inverter üzerine çalışıyorum. EGS002 sürücüsü hakkında bilgi sahibi olan var mı? sanırım trafosuz çevirme işi yapabiliyor. datasheetinde dc-dc-ac ve dc-ac seçimi yapabileceğimi yazmış. dc-dc-ac trafosuz. bununla ilgili hiç bir örnek bulamadım. bilgisiolan var mı acaba?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 30 Mart 2020, 14:15:37selamlar, inverter üzerine çalışıyorum. EGS002 sürücüsü hakkında bilgi sahibi olan var mı? sanırım trafosuz çevirme işi yapabiliyor. datasheetinde dc-dc-ac ve dc-ac seçimi yapabileceğimi yazmış. dc-dc-ac trafosuz. bununla ilgili hiç bir örnek bulamadım. bilgisiolan var mı acaba?
Sonuçta bu bir PWM çıkış veren modül.
Full biridge çıkış.
Filtre koymazsan çıkıştan sinüsün görünmesi zor.
Birde Şebeke girişini 400 Volta çeviren bir devrenin beslemesi lazım bunu.
Giriş voltajı 400 Volt olmadan çıkıştan 220 AC elde edemezsin.
Aslında tam olarak da sinüs çıkmaz. Yalancı sinüs.

Benzer olan sadece UPS devreleri wardır.
Warsa elinde dağıtıp bakabilirsin.
Çalışma mantığıda şöyledir.

Senin modül sadece çıkış tarafındaki DC/AC çevrimin kontrolcüsüdür.

M.Salim GÜLLÜCE

Burada trafo olmadan Bataryadan Voltaj yükseltme diye bişey yok unuda ayrıca belirteyim.
3 noktada bobin war.
1. Şebekeden 400VDC ye PFC Bobini
2. Şebekeden 48V a şarj ve aynı zamanda 48V dan 400V a (Aynı trafo ile) AC-DC, DC-AC trafosu
3. Çıkışta PWM puls lerini filtre eden Çıkış bobini.

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 30 Mart 2020, 22:35:44Filtre koymazsan çıkıştan sinüsün görünmesi zor.
çıkışta nasıl bir filtre istiyor?
Ayrıca neden yalancı sinüs?

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 30 Mart 2020, 22:49:49Burada trafo olmadan Bataryadan Voltaj yükseltme diye bişey yok unuda ayrıca belirteyim.
3 noktada bobin war.
1. Şebekeden 400VDC ye PFC Bobini
2. Şebekeden 48V a şarj ve aynı zamanda 48V dan 400V a (Aynı trafo ile) AC-DC, DC-AC trafosu
3. Çıkışta PWM puls lerini filtre eden Çıkış bobini.

Demek istediğim büyük ve ağır trafolara gerek yok.

merve damar

bunun yerine daha ucuz yüksek güç verebilen tasarım öneriniz var mı? bu yöntem iyidir dediğiniz? Ya da yalancı sinüs vermeyen kesin sonuç veren bir tasarım?

Yuunus

Alternator deneyebilirsiniz, saf sinus verir, akuye bagli bir dc motor ile hem alternator milini dondurebilirsiniz hemde aku ile uyartim sargilarini besleyebilirsiniz.

elektronik

Modifiye sinüs denilen dalga şekli ( bana göre saçma bir tabir )

Tam sinüs dalga şekli. çözünürlük arttıkça sinüs dalga şekli daha düzgün olur.
çıkışda lc filitre konur.

310v dc yukardaki dalga şekli ile sürerseniz tam sinüs 220v ac elde edebilirsiniz. çıkışda lc filitre  gerekli

merve damar

Alıntı yapılan: elektronik - 03 Nisan 2020, 19:32:06310v dc yukardaki dalga şekli ile sürerseniz tam sinüs 220v ac elde edebilirsiniz. çıkışda lc filitre  gerekli
EVET bende öyle düşündüm. bu kart ile yüksek frekansta resimdeki gibi anahtarlama yapıyor. en düşük süre 300ns olarak belirtmiş. ve sadece lc fitresi ile temiz bir çıkış verebilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 03 Nisan 2020, 14:17:39çıkışta nasıl bir filtre istiyor?
Ayrıca neden yalancı sinüs?
Yalancı sinüs piyasadaki UPS ler için ve senin belirttiğin modül için söz konusu.
Gerçek sinüs için full bridge devre gerekir.
Onu süren yazılımında özel olması gerek.
Filitreye gelince..
İntegral alacak ortalama değerlerle çalışacak swiçlenen kare dalga frekansını değil toplam enerji ortalamasını alacak.
Bir bobin Bir kondansatör diye düşünebilirsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Örnek olsun diye şu UPS İnverter şemasını ekliyorum.

Ancak çıkış muhtemelen sinüs değil kare darbe olacaktır bu devrede.

z

C24, T1-T4 un canini sikar. Ben begenmedim. Masanin cicegi de yok. Renkler uymamis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 04 Nisan 2020, 04:03:59Gerçek sinüs için full bridge devre gerekir

yukarıda da belirttiğim gibi temiz bir sinüs çıkıyor sonucunda. örnek bir çalışma da var sinyal görünüyor. bu kartın çıkışına da full bridge devresi bağlanmış

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 04 Nisan 2020, 22:53:20
yukarıda da belirttiğim gibi temiz bir sinüs çıkıyor sonucunda. örnek bir çalışma da var sinyal görünüyor. bu kartın çıkışına da full bridge devresi bağlanmış
Full bridge olması yeterli değil.
Sinüs tablosununda dengeli olması gerek.
Verdiğim sahte sinüs söz konusu modülün çıkışında görülmekteydi.
Eğer aynı modülden bahsediyorsak.

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 06 Nisan 2020, 02:50:25Full bridge olması yeterli değil.
Sinüs tablosununda dengeli olması gerek.
Verdiğim sahte sinüs söz konusu modülün çıkışında görülmekteydi.
Eğer aynı modülden bahsediyorsak.

https://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.14.8.22377e6cNUbiM6&id=10079806221&ns=1&abbucket=10#detail