Floating Input

Başlatan LukeSkywalker, 30 Mart 2020, 17:47:41

LukeSkywalker

Mesela bir fark yükseltecine sağ taraftaki gibi bir kaynaktan giriş verirsek (Op-Amp'ın şasesinden bağımsız olarak.) doğru ölçüm alabilir miyiz?

Mesela bu resimdeki gibi bir pili doğrudan girişlere bağlayıp bir ölçüm yapacak olsak pili devrenin gerisinden izole etmiş olur muyuz?

Sozuak

İzole etmezsin eksi ucunu kaydırmış olursun toprağa göre.

odemiriz

Max min Common mode gerilim değeri veriliyor. Bu değerler girişin opamp beslemesine göre sınırını belirliyor zaten. İzole olursa olmaz.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Mart 2020, 17:57:31İzole etmezsin eksi ucunu kaydırmış olursun toprağa göre.

Mesela diyelim ki single supply op-amp kullanıyorum. Dirençlerin hepsi eşdeğer ve op-amp beslemesi 5V. Ben de 1.2 V değerinde bir pili resimdeki şekilde girişlere bağladım. Çıkışta 1.2V değerini görebiliyorum.

Op-amp girişindeki sinyali nasıl oluyor da kendi grounduna göre referans almadan ölçebiliyor?

SB7

Bence opampın iç yapısındaki direnç ve transistörlerle ister istemez ortak GND yapılıyor.
Şöyle bir deney yapılabilir. Opamp komparatör mantığıyla çalıştığında tersleyen ve terslemeyen girişlere verilen gerilimler eşit olunca çıkışta 0V bir gerilim okunur. Vo= Av×(V2-V1)
Ancak çıkışta hiçbir zaman sıfır volt gözlemlenemiyor (Ben gözlemleyemedim). Hatta kısa devre yapınca bile çıkış 0 olmamıştı.

-SB7

LukeSkywalker

Bu zamana kadar hic dikkat etmemistim. Forumdan birisi beni aydınlatacaktır eminim ki.

sadogan

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Mart 2020, 18:44:18Mesela diyelim ki single supply op-amp kullanıyorum. Dirençlerin hepsi eşdeğer ve op-amp beslemesi 5V. Ben de 1.2 V değerinde bir pili resimdeki şekilde girişlere bağladım. Çıkışta 1.2V değerini görebiliyorum.

Op-amp girişindeki sinyali nasıl oluyor da kendi grounduna göre referans almadan ölçebiliyor?
Zaten opamp GND göre işlem yapmaz (+),(-) girişlerine göre çalışır. (+) giriş ile(-)  giriş arasındakı gerilim farkı 0 ise çıkışı 0 ,fark 0 dan farklı ise polarite düz ise çıkış vcc ters ise vss olur.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Mart 2020, 17:47:41(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Mesela bir fark yükseltecine sağ taraftaki gibi bir kaynaktan giriş verirsek (Op-Amp'ın şasesinden bağımsız olarak.) doğru ölçüm alabilir miyiz?

Giriş gerilimi Floating olamaz. Bir dirençle bi yere (common voltage'a) bağlarsın... !!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_amplifier#Floating_input_source

Kaynak kapasitif ise,  bu direnç bağlantısı 2 adet oluyor.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: sadogan - 30 Mart 2020, 20:06:38Zaten opamp GND göre işlem yapmaz (+),(-) girişlerine göre çalışır. (+) giriş ile(-)  giriş arasındakı gerilim farkı 0 ise çıkışı 0 ,fark 0 dan farklı ise polarite düz ise çıkış vcc ters ise vss olur.
Orasını zaten biliyoruz hocam, fakat bu işlem nasıl oluyor onu soruyorum.Bu giriş gerilimi floating iken mesela örnekteki pil, veya bir termokupl, piezosensör vs. girişlere doğrudan bağlıyken referans nasıl alınıyor? 

Alıntı yapılan: Erol YILMAZGiriş gerilimi Floating olamaz. Bir dirençle bi yere (common voltage'a) bağlarsın... !!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_amplifier#Floating_input_source

Kaynak kapasitif ise,  bu direnç bağlantısı 2 adet oluyor.

Mesela bu resimdeki fark yükseltecinde şaseye bağlanan direnç R4 direnci mi oluyor?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Mart 2020, 20:28:05Orasını zaten biliyoruz hocam, fakat bu işlem nasıl oluyor onu soruyorum.Bu giriş gerilimi floating iken mesela örnekteki pil, veya bir termokupl, piezosensör vs. girişlere doğrudan bağlıyken referans nasıl alınıyor? 
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Mesela bu resimdeki fark yükseltecinde şaseye bağlanan direnç R4 direnci mi oluyor?
Ben benzer devreler kullanıyorum.
Aslında fark amplifikatörleri tek opampten oluşmaz.
Birden fazla opamp durumu wardır.
Ancak tam manası ile galvanik yapıda izolasyon da yoktur.
Sadece floating olayından etkilenmemesi wardır.
Yani Bağıl değerlendirme yapılır.
Bir girişin diğerine farkı olarak ele alınabilir.

Burada 2 yöntem wardır.
Open Loop ve Close Loop
Ben daha ziyade close loop kullanırım.

Open Loop örneği...

Fakat ben GND den izole Yüksek voltaj girişli (100~5000 volt arası AC veya DC) olarak kullanmak zorunda olduğumdan devrem epeyce farklı.
Eklediğim Devreyi incelersen çalışma mantığını zaten anlarsın.
Close loop üzerinden geçen akım refere edilerek çıkışa yansıtılır.
Dual yada single besleme olması ölçme yöntemini bağlamaz.

OG

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Mart 2020, 18:44:18Mesela diyelim ki single supply op-amp kullanıyorum. Dirençlerin hepsi eşdeğer ve op-amp beslemesi 5V. Ben de 1.2 V değerinde bir pili resimdeki şekilde girişlere bağladım. Çıkışta 1.2V değerini görebiliyorum.

Şöyle düşün

girişte pil yok, herhangi bir şey yok,
+ ve - inputları kendi gnd'sine göre belli değerlerde (gerek iç gerek dış elemanlar sebebi ile),
çıkışını da o giriş durumuna ve r'lere göre konumlandırdı

buraya kadar anlaşolmayan bir şey olmamalı,

sonra getirip bir pil bağladık,
+ ve - girişlerin durumunu zorladı (kaydırdı)
gnd'ye gerek var mı?

çıkış da, girişe bağlı şekilde yeni duruma konumlandı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Ayrıca opamplerde negatif geribesleme olayında şu esas önemlidir.
Aslında bu bir Opamp yasası da diyebilirsiniz.

Negatif geri besleme devrelerinde + ve - giriş opamp tarafından biribirine eşitlenecek gerilime getirilir (Çalışma besleme voltajları dışına çıkmadığı sürece). Buradan devam edilirse opamplarin anlaşılması daha kolaylaşır.
+ ve - girişleri birbirine içerisinden akım akmayan kısadevre diye düşünmeniz gerekir.