Tristör Datasheet'lerinki Vd Değeri Nedir?

Başlatan bit01, 01 Nisan 2020, 02:14:28

bit01

Vd parametresi nedir? Anot-katot gerilimi mi?
Öyle ise neden 12V? IXYS, Vd=6V için değerler vermiş. Bu elemanlar hep yüksek voltajda çalışıyor. Neden böyle düşük voltaj değerleri veriliyor?

Bu belgede gate tetikleme akımını Vd= 12v için vermiş.
Diğer voltajlar için okumayı nasıl yapacağım? Mesela 220V için.

Bahsettiğim eleman BT152;
https://cdn.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/465551_7798333.pdf

efe99331

eğer ki durum senin dediğin gibi olsaydı da Vd=500V için örnek var.
Fakat velhasıl kelam o 100mA olayına bakmaman gerek gate akımı için,
Doğru akim için farklı değişkenler var. yani katalog değerlerine güvenmeyin derim kısaca.
kendi hesabınızı yapın tasarımınızı ona göre gerçekleştirin.

bit01

Yapmak istediğim şu;
Pulse trafosu ile izole şekilde anahtarlama yapmak istiyorum.
Bunun için hangi değerlere bakmam gerekiyor?

tunayk

Orada verilen Vd değeri tabloda verilen değerin hangi koşulda alındığını gösterir.  600V bir parça için 12V değerini vermesi, en azından bunu vermen gerekir diye düşünebilirsin. Anod'da bekleyen gerilim arttıkça iletime girmesi zaten kolaylaşacağı için daha az akımla da iletime girer. BT152 sürmek için pulse trafosu neden ? MOC3021 ile zahmetsizce ve basitçe izole olarak sürebilirsin.

bit01

Alıntı yapılan: tunayk - 01 Nisan 2020, 14:20:41Orada verilen Vd değeri tabloda verilen değerin hangi koşulda alındığını gösterir.  600V bir parça için 12V değerini vermesi, en azından bunu vermen gerekir diye düşünebilirsin. Anod'da bekleyen gerilim arttıkça iletime girmesi zaten kolaylaşacağı için daha az akımla da iletime girer. BT152 sürmek için pulse trafosu neden ? MOC3021 ile zahmetsizce ve basitçe izole olarak sürebilirsin.

infineon AN 2018-08 Triggering Electrically Triggered Thyristors (ETTs) dökümanını takip ediyorum. Orada en çok kullanılan izoleli sürme yöntemi darbe trafosu demiş. O yüzden.
Tam sıfır geçişlerde tetiklemem gerekiyor.
MOC olduğunda, şebeke gerilimi yükselene kadar tetiklemede sıfır geçişi kaçırma ihtimali olur diye düşünüyorum. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum. Fotoğraftaki IG ve IGT arasındaki fark nedir?

M.Salim GÜLLÜCE

Tabloda verilen figürlere göz atmanı öneriyor tablo.
IGT sıcaklığa bağlı bir sonuç
IG bir şart yani parametre..
Figür grafiklere bakarak pekiştirebilirsin.
Sonuçta ikiside gate akımı.

tunayk

Alıntı yapılan: bit01 - 01 Nisan 2020, 15:14:16MOC olduğunda, şebeke gerilimi yükselene kadar tetiklemede sıfır geçişi kaçırma ihtimali olur diye düşünüyorum. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

MOC'larda çeşitli alternatifler mevcut, datasheetlerini incelersen istediğinden fazlasını bulabilirsin. Sıfır geçişi kaçırmazsın merak etme.  :)  Ses amfisi yapmayacaksın sonuçta.  Velev ki sıfır geçişi az geriden de görsen şebekedeki bir yükü çalıştırırken sıkıntı olmaz.

Pulse trafosu eski ve etkili bir yöntem. Ancak her derdin ilacı da değil. Onun da kendine göre bazı sınırlamaları var.

bit01

Alıntı yapılan: tunayk - 01 Nisan 2020, 16:04:51MOC'larda çeşitli alternatifler mevcut, datasheetlerini incelersen istediğinden fazlasını bulabilirsin. Sıfır geçişi kaçırmazsın merak etme.  :)  Ses amfisi yapmayacaksın sonuçta.  Velev ki sıfır geçişi az geriden de görsen şebekedeki bir yükü çalıştırırken sıkıntı olmaz.

Pulse trafosu eski ve etkili bir yöntem. Ancak her derdin ilacı da değil. Onun da kendine göre bazı sınırlamaları var.

Hocam şöyle bir sıkıntı var.
Bu tristör anahtar görevi görecek yani hat üzerinde seri bağlı.
Ve çıkışta yük yokken de ben bunu açıp kapatabilmeliyim. Çünkü boşta iken de çıkış ölçmem ve hazır tutmam gerekiyor.

Çıkış boşta iken de gate tetikleme devresi, devreyi tamamlayamıyor çünkü katot toprağa bağlı değil.

Buna nasıl bir çözüm olabilir?
Darbe trafosunun avantajı sinyali taşıdığı gibi tetiklemek için gerekli gücü de taşıyabilmesiydi.

Opto maliyeti çok düşünüyor ve oldukça basit opto kullansam iyi olacak ama boşta iken tetikleme olayı sıkıntı onu nasıl çözebiliriz?

z

Tristorde yuk yokken tristoru tetikleyemezsin.

Gate katod devresinden akim akitsan bile tetiklenmez.

Ustelik yuk olsa bile, yuk akimi tristorun tutma akimindan kucukse gene tristoru tetikleyemezsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bit01

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2020, 06:28:11Tristorde yuk yokken tristoru tetikleyemezsin.

Gate katod devresinden akim akitsan bile tetiklenmez.

Ustelik yuk olsa bile, yuk akimi tristorun tutma akimindan kucukse gene tristoru tetikleyemezsin.

Ac voltaj regülatörlerinde bunu nasıl yapıyorlar hocam?

Çıkış boşta iken de sargı seçimi yapabiliyorlar. O sistemlerde tristör yük yokken bir şekilde tetikleniyor.

Benim de benzer bir sisteme ihtiyacım var.

tunayk

AC Voltaj regülatöründen kastınız, statik regülatör ise, onlar düşündüğün gibi değil. Tristörler, trafonun primer sargısı tarafında yer alır. Çıkış voltajına göre kademe seçer. Evet çıkışta yük yok ama trafonun boşta çektiği akim var. Bu da tristörü iletime sokar.

Eğer kastın AC kıyıcı ise z hoca haklı. En azından çıkışa bir direnç koyman lazım. Yüke göre çok düşük ama tristörün tutma akımından yüksek akim  çekecek.

bit01

Alıntı yapılan: tunayk - 02 Nisan 2020, 11:06:18AC Voltaj regülatöründen kastınız, statik regülatör ise, onlar düşündüğün gibi değil. Tristörler, trafonun primer sargısı tarafında yer alır. Çıkış voltajına göre kademe seçer. Evet çıkışta yük yok ama trafonun boşta çektiği akim var. Bu da tristörü iletime sokar.

Eğer kastın AC kıyıcı ise z hoca haklı. En azından çıkışa bir direnç koyman lazım. Yüke göre çok düşük ama tristörün tutma akımından yüksek akim  çekecek.

İncelediğim bir iki statik regülatör var. Hem primer hem sekonder sargılarında çoklu çıkışlar var ve hem primere hem sekondere tristör grupları bağlı. Kafamı karıştıran bu durum oldu zaten.
Hem primere hem sekondere S ve P etiketleri koydukları için her iki sargının da kademeli olduğu garanti. Karışma şansı yok.

Hatta kullanma kılavuzuna baktım piyasada satılan cihazın. Şu şekilde şema göstermiş.

Kılavuzda ayrıca giriş ve çıkış sargıları uygun olandan seçilir diyor.

z

Sorun yokki. Yuk yoksa tristorun tetiklenip tetiklenmemesi sorun degil ki.

Yuksuz sistemde yapacagin olcumler hatali olur sadece.

Tutma akimlari zaten dusuk degerlerdir. Basit bir yuk dahi bu sorunu bertaraf eder.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: bit01 - 02 Nisan 2020, 11:20:39İncelediğim bir iki statik regülatör var. Hem primer hem sekonder sargılarında çoklu çıkışlar var ve hem primere hem sekondere tristör grupları bağlı. Kafamı karıştıran bu durum oldu zaten.
Hem primere hem sekondere S ve P etiketleri koydukları için her iki sargının da kademeli olduğu garanti. Karışma şansı yok.

Hatta kullanma kılavuzuna baktım piyasada satılan cihazın. Şu şekilde şema göstermiş.

Kılavuzda ayrıca giriş ve çıkış sargıları uygun olandan seçilir diyor.

Bahsettiğin regülatör şu olmasın.?
Burada olay biraz daha karışık.
Şu konu içinde geçmekte.
https://www.picproje.org/index.php/topic,77215.msg591103.html#msg591103

bit01

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Nisan 2020, 16:02:10Bahsettiğin regülatör şu olmasın.?
Burada olay biraz daha karışık.
Şu konu içinde geçmekte.
https://www.picproje.org/index.php/topic,77215.msg591103.html#msg591103

Yok hocam bu değil
Dediğim sistemde tek trafo var.
Trafonun giriş ve çıkışında kademeler var.
Trafo giriş çıkışında tristör anahtar görevi yapıyor. Ve gerekli sargıları seçiyor.

Benim anlamadığım nokta sekonder boşta iken akım akmadığından tristör iletime girme meselesi.