Mr-20 plc yapmak (Korona hali)

Başlatan sessiz_roman, 01 Nisan 2020, 17:04:56

fide

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 11 Nisan 2020, 16:52:53evet internette süper kapasitör pil yazıyor ancak halen ne işe yaradığını(elektrik kesintilerinde devreye güç sağlamak dışında) tam anlayamadım.

Süper kapasitörleri şarjlı pil gibi düşünebilirsiniz. Yüksek sığası sayesinde bir ledi 40-45dk civarında yakabiliyor.

Kısa süreli kesintilerde işlemci resetlenmesini önlemek için kullanılmış olabilir.

Benim ençok karşılaştığım yer elektrik sayaçlarıydı. Elektrik vermeseniz bile butona bastığınızda saat dahil bütün fonksiyonlarına ulaşabiliyorsunuz bu süper kapasitör sayesinde. Bunların da belirli şarj /deşarj saykılı var ama piller gibi kuruma akma derdi yok.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sessiz_roman

Alıntı yapılan: fide - 11 Nisan 2020, 17:00:33Süper kapasitörleri şarjlı pil gibi düşünebilirsiniz. Yüksek sığası sayesinde bir ledi 40-45dk civarında yakabiliyor.

Kısa süreli kesintilerde işlemci resetlenmesini önlemek için kullanılmış olabilir.

Benim ençok karşılaştığım yer elektrik sayaçlarıydı. Elektrik vermeseniz bile butona bastığınızda saat dahil bütün fonksiyonlarına ulaşabiliyorsunuz bu süper kapasitör sayesinde. Bunların da belirli şarj /deşarj saykılı var ama piller gibi kuruma akma derdi yok.
anladım, peki kısa süreli elektrik kesintilerinin sorun olmayacağı, gerçek zamanlı çalışmayacak olan bir projede bu kapasitöre gerek kalmıyor o zaman. zaten devreyi yapıp multimetre ile ölçüm yaptıktan sonra fişi çekmeme rağmen uzun süre halen çıkış veriyordu devre.

ekstra olarak bu kompanentin güç devresinde filtre gibi bir işi olabilir mi acaba. yani öyle harici bir görevi daha yoksa devreden sökmeyi planlıyorum da.

yas

Bu plc için bir bilgim yok. Fakat bu piller kalıcı dataların saklanmasında kullanılıyor olabilir. Mesala wago plc de değişkeni hafızada kalıcı (retain) olarak tanımlarsanız. plc ye enerji uygulanmadan 10 gün süreyle bu bilgileri tutabiliyor. Daha uzun süre beklerse değerler sıfırlanıyor.

tunayk

Hemen tüm PLC lerde kalıcı hafıza alanı diye ayrılan alanların hafızada tutulması için kullanılırlar.PLCler  özel komutlar ve koşullar haricinde eproma veya flasha yazma yapmaz.  Siemenslerde yaklaşık 20 gün dayanır.

NŞA da bu kapasite tüm devreyi beslemez. Kartta bulunan bir SRAM veya benzeri hafıza elemanını ve RTC yi besler. Program birkere kalıcı  olarak yazıldığı için işlemcinin elektriğinin girmesinde sakınca yok. İşlemci uyandığında önce hafızayı okur ondan sonra çevrime başlar.

mehmet

Firmware dosyalarından hangisini kullandınız?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr