Sinyal Farkı zayıflığı

Başlatan ipek, 05 Nisan 2020, 18:16:14

ipek

klasik OPamp'lar ile uğraşıyorum genelde OP275,LT1155,yada MAX492 kullanıyorum. ilk defa
differential opamp,yani differansiyel çalışma yapıyorum.

elimde 100mV Amplitude 4 faz sinyal mevcut örnek iki fazı yükseltip alacağım .

opamp vazifesini yapıyor buraya kadar sorun yok şartları yerine getirerek Dual'de besledim Single'de besledim.

girişlerin biri 0 diğeri 180 derece yada ...biri 90 derece diğeri 270 derece buradada sorun yok.

fakat girişlerin birini ayırıyorum ,birinin diğerine göre Amplitude üstünlüğü var,çok saçma değilmi ? .oysa kaynağı ölçüyorum,eşit genlikli sadece fazları değişik,hadi yanlış bağladım diye yer değiştirdim fark yok ,empedansımı bozuyorum diye kapasitif kuplaj yaptım ,netice değişmedi.

opamp'lara kusur buldum,50TL'lik AD620 INA114 Insturemental OP'ye geçtim çıkış daha berbat.acaba havadan tayyare montaj ondan verim alamadım desem,INA163 ile yaptığım kusursuz çalışıyor, üstelik RG direnci haricinde komponent bile yok..

sonuçta iki ayrı opamp ile ayrı ayrı devre yapıp Adder yada Summing yapacağım galiba..

şema demeyin zira BurrBrown apllication kitabından bakıyorum prensip belli,fakat oradaki op'ler benim emekli maaşımı sıkıntıya sokuyor..

M.Salim GÜLLÜCE

Şemalarını ekleyebilirmisin hocam bi fikir yürütmek için değerleri görebilmem lazım.

ipek

ilginiz için teşekkür ederim,
dirençleri MF 25 Ppm almıştım,o kadar çok renkli iki direncide 10K olarak taktım,
ölçünce diğeri 100 K imiş,gözler iyice gitmiş,cep telefonuna takılan USB mikroskop arayışına gireceğim..

ipek

Insrument OP güzel çalıştı,fakat el yakan fiyatı var.

OP275 hala direniyor,

Simulasyon yükledim..
https://s4.dosya.tc/server10/n5wcko/OP275.dsn.html

M.Salim GÜLLÜCE

Eklediğin site virüs içeriyormuş sanırım.

Şimdi simulasyondan ne anlamalıyım.
Problem warmı bu şekliyle

Birde girişi izole kaynak olarak kullan.
Diferansiyel opampler o amaçla kullanılır aslında.

M.Salim GÜLLÜCE

şunu bir dene.
Ben yüksek voltaj ölçümünde kullandığım için 50 MOhm giriş dirençlerim war sen aşağıya çekebilirsin.
Mesela 50 k gibi

ipek

pratik olarak o siteyi bulabilmiştim.bu tür amlifikatörleri denemiştim,en iyi sonucu ,tesadüfen elimde varmış ama bir tane,OPA1632 benim için biçilmiş kaftan oldu,numune istemiştim utanıp bir tane demişim,Audio Dac çıkış amplisi yapmaya çalıştım Behringer DE2496 güzel oldu,ilginize teşekkürler..

rayman

Tamamen ne yapacaksın onu anlayamadım ? MC33078 kullanabilirsiniz. Bun Quad da var Dual da.. Rcf de bunu kullanıyor.. Ancak sizin yapmak istediğiniz nedir ?

Sozuak

Eğitim çalışması gibi geldi.

ipek

mono bir sinyali 180 derece evrilmiş,yükselteç ile iki anfiye girip,köprü sınıfında çalıştırıyorum,kulak ile farkedilmiyor fakat skopta biri diğerine nazaran farklı,OpAmp ile yapılan eviriciler elbette çalışıyor ama mükemmel değiller ,o yüzden üreticiler bu iş için özel olarak Diff...OpAmplar tasarlamışlar,girişe 5 mV ver atıyorum çıkışta 100mV var her iki çıkışta %1 olacak şekilde mükemmel.Behringer Rane Roland gibi devler klasik devreleri kaldırmış.OPA1632,AD8138,gibi çipler kullanılıyor..sorunum hallolmuştu..

rayman

Senin yaptığın şey Faz tersleyici. Yani 2 amfiyi köprü bağlıyorsun biri düz sinyal diğeri ters. İnvert ediyor yani. Ki iki amfinin çıkışlarını kullanıyorsun. Bunun bukadar kaliteli olmasının önemi ne ? 5532 de yapar onu ? Ne çalıştıracaksın ? Benim Rcftt56s Aktif hoparlörlerine karşı D class sistemimde var bu. 2 tane amfiyi köprü bağladım . Önünde Aktif crossver var. Tabiki profsoynel.

ipek

haklısınız,ben aşırı titiz davranıyorum..