Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

CRC Calculation

Başlatan mr.engineer, 11 Nisan 2020, 15:30:33

mr.engineer

Merhaba,

CRC calculation konusunda bilgili arkadaşlara bir şey danışmak istiyorum. Anladığım kadarıyla İstediğimiz şekilde bir polynamial  değeri seçerek tespit edilebilecek hata çeşitlerini ayarlayabiliyoruz. Mesela bir polynomial 3-bitlik bir veya 2-bitlik bir hatayı bulabiliyor.

Bunun hesabını nasıl yapıyoruz? Mesela bir data paketinde 5-bitlik tespit edilemeyecek kaç error olabilir? Herhangi seçtiğim bir polynomial için bunu nasıl hesaplarım?

SpeedyX

Türkçede polinom diyoruz.

Bir data paketinde ne kadar hatalı bit olabileceğini ancak haberleşme kanalının özellikleri ve çevre şartları belirleyebilir.
Genellikle checksum yada error detection yöntemleri, verinin büyüklüğüne göre seçilir. Algılanacak hata niceliği de önemlidir tabii ama bunu önce sistem özelinde bilmek gerekiyor (error rate).

Mesela 16-bitlik CRC ile 10 MB verinin hatalı olup olmalığı kontrol edilmez, daha çok sha-256 veya MD5 gibi hash algoritmalarına başvurulabilir.
Bu açıklamalar ve yardımcı formüller wikipediada detaylıca mevcut. İkinci soru için ipucu: Hamming Distance(HD)

mr.engineer

Alıntı yapılan: SpeedyX - 11 Nisan 2020, 17:19:02Türkçede polinom diyoruz.

Bir data paketinde ne kadar hatalı bit olabileceğini ancak haberleşme kanalının özellikleri ve çevre şartları belirleyebilir.
Genellikle checksum yada error detection yöntemleri, verinin büyüklüğüne göre seçilir. Algılanacak hata niceliği de önemlidir tabii ama bunu önce sistem özelinde bilmek gerekiyor (error rate).

Mesela 16-bitlik CRC ile 10 MB verinin hatalı olup olmalığı kontrol edilmez, daha çok sha-256 veya MD5 gibi hash algoritmalarına başvurulabilir.
Bu açıklamalar ve yardımcı formüller wikipediada detaylıca mevcut. İkinci soru için ipucu: Hamming Distance(HD)

Teşekkür ederim. Fakat aradığım şeyi hala bulamadım. Herhangi bir polinom için, n-bitlik tespit edilemeyen hata sayısını hesaplamak istiyorum. Aşağıdaki linkde table-1 i nasıl oluşturmuş onu öğrenmek istiyorum.

http://users.ece.cmu.edu/~koopman/roses/dsn04/koopman04_crc_poly_embedded.pdf