Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

uart ve 433mh

Başlatan styx75, 12 Nisan 2020, 01:04:56

styx75

selam arkadaşlar,öncelikle herkeze sağlıklı günler dilerim.
sorum ise klasik 433 mhz kumanda ile gönderilen ve 433 mhz alıcı ile aldığımız dataları arduino nun donanımsal rx girişinden nasıl okutabiliriz.aslında amacım elcikten gelen bilgi ile arduinoya uart kesmesi yaptırmak yardımcı olursanız çok sevinirim.

RaMu

m=mili
M=mega
(H. Rudolf) Hertz önemli bir abimizin soyadı.
433 MHz.

Arduino dakini bilmiyorum ama
genellikle uart kesmesi 1 byte veri alındığında gerçekleşir.
Yani verileri en az byte olacak şekilde gönderirsen
uart kesmesi kullanımında pek sıkıntı olmaz.
433 MHz rf kitler kullanılırken genellikle bir uyandırma preamble olur verinin başında.
Yani uart veriyi alırken ilk biti kaçırmışsa
aldığın byte ın ilk biti yok demek olacak.
Bu gibi durumlar sıkıntı olabilir.
Yinede bahsettiğin şekilde uart modülü ve rx kesmesi ile 433MHz rf modül kullanımı bayağı yaygın bir durum.
Büyük ihtimalle arduino için örneğide nette mevcuttur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

styx75

yanıtınız için çok teşekkür ederim.
aslında soruyu ben yanlış sordum :)sormak istediğim,elimde dört tuşlu hazır rf elcik ve rxb 11 tarzı birde alıcı var.arduino da kütüphanelerle 4 ledi ayrı ayrı yakıp söndürebiliyorum burada sorun yok.sorun loop içinde rxb 11 in data pinine bilgi gelip gelmediğine sürekli bakmak zorundasınız.tabi böyle bir program doğru değil sanırım,loop içinde farklı işlemler yaptırıp sadece elcikten bilgi geldiği zaman kesme yaptırmak istiyorum.
bunun için rxb 11 in data pini arduinoda rx(uart) pinine bağlanabilirmi?.elcikden(pt2262) gelen bilgi buradan uart kesmesiyle okunabilirmi? uartın 9600 bound hızı ile elciğin(pt2262) gönderim hız nedir gibi?.:)
inanın nette budurumu çok aradım ama yeni olduğum için kafamda çok netleştiremedim bilgileri.
ögrenebilmek adına sizlere başvurdum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar.