3D yazici extruder isiticisinin sicaklik direnc iliskisi

Başlatan z, 15 Nisan 2020, 11:57:30

z

3D yazicilarda gordugum en buyuk hatalardan birisi extruder sicakligini olcen sensorun fazla ozenilmeden isitici bloga monte edilmesi.

Simdilerde vidali tip sensorler cikti da montaj hatalari azaldi.

Montaj hatasi yetersiz isi transferine neden olacagindan sicakligin yanlis degere oturmasina neden olacagi icin bu kisim hic hosuma gitmiyor.

Isitici kontrol devresinde ozel bir tasarim yapayim, isitici resistansi ayni zamanda sicaklik olcum sensoru olarak kullanayim dusuncesiyle isiticinin oda sicakligindaki ve 300 derecedeki direncini olctugumde cok sasirdim.

Elimdeki olcu aleti hata yapmiyorsa isiticinin direnci sicaklik arttikca dusuyor.

20 derecedeki direnci 3.72 Ohm.
300 derecedeki direnci 3 Ohm.

Bayagi ilginc bir durum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Bu garip durum maalesef var. Arızalı dediğimiz ısıtıcının direnci 6 ohm'a kadar yükselmesi. Tel kopmasına gerek yok akım çekemediğinden yeterince ısıtamıyor, bozulmuş sayıyoruz.

Fişek ısıtıcı ile kablo yüksükvari bir malzeme ile birleştirilmiş, Bu direnci düşürmek için lehim de yaptım ama fayda etmedi.

Bu yaptığınız direnç ölçümü ile sensör kullanılmadan bazı havyalarda sıcaklık ölçülmüş oluyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mert3162

aklıma enteresan bişiy geldi neden indüksiyon ısıtmayı bir seçenek olarak değerlendirmiyoruz ?

örneğin

https://www.youtube.com/watch?v=im-OYObxMdM

@muhendisbey @z
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

OG

Alıntı YapElimdeki olcu aleti hata yapmiyorsa isiticinin direnci sicaklik arttikca dusuyor.

Çok sene önce belki elektor'da belki bir başka dergide görmüştüm,
havya sıcaklığını aynı mantık ile kontrol eden bir devre vardı,

başarılı olması için gerilimin çok stable olması gerek,
tabi akım ölçümü için de, çok küçük oran değişimlerinin doğru algılanması gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com