CanOpen Çalışması

Başlatan robikod, 16 Nisan 2020, 10:48:12

robikod

Herkese merhaba,

Bu forumda daha önceden de Canopen üzerinde çalışan hatrı sayılır kişiler olduğunu biliyorum ve yardıma ihtiyacım var. Daha önceden Canbus üzerinde çalıştım stm32f3 ve F4 ile Canbus üzerinde projeler yaptım. Ancak şimdi Canopen'a merak saldım, karantina günlerini iyi değerlendirmek adına bu alana başlamayı düşündüm. Elimde mevcut olarak Stm32 için yazılmış bir driver mevcut:

https://sourceforge.net/p/canopennode/code_complete/ci/master/tree/CANopen_stack/STM32/CO_driver.c#l71

İlk hedefim CanOpen ile ufak bir haberleşme sağlamak. Bunun için bu kütüphaneyi kullanarak çalışmaya başlamak istiyorum.

1) Bu aşamada bana nasıl ilerlememi tavsiye edersiniz ?
2) Canopen ile hali hazırda haberleşen bir cihaz bulup onunla haberleşmeyi de düşünüyorum, bu ne kadar mantıklı bir yol olur ?
3) 2. madde mantıklıysa bana hali hazırda Canopen haberleşmesi yapabilen bir cihaz,sensör önerebilir misiniz ? Stm32 ile haberleştirip bir sonuç görebileceğim.

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Emre_Tuncay_

İlk aşamada DS301 ve DS401 dökümanlarının okumanızı tavsiye ederim.

Elinizde canbus hattını okuyabilecek yani hatta ne veri var  görebilecek bir cihaz varsa debug yapmak için çok iyi olur.

Dediğiniz gibi canopen bir cihaz ile haberleşmek debug açısından çok verimli olur. Ben çoğunlukla motor canopen motor sürücleri ile haberleştim. Şuan motor sürücüsü önermek pek mantıklı olmaz pahalı bir çözüm olur bazı sensörler karşıma çıkmıştı bunlar kullanılabilir maliyet açısından iyi olur.

robikod

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 16 Nisan 2020, 12:18:34İlk aşamada DS301 ve DS401 dökümanlarının okumanızı tavsiye ederim.

Elinizde canbus hattını okuyabilecek yani hatta ne veri var  görebilecek bir cihaz varsa debug yapmak için çok iyi olur.

Dediğiniz gibi canopen bir cihaz ile haberleşmek debug açısından çok verimli olur. Ben çoğunlukla motor canopen motor sürücleri ile haberleştim. Şuan motor sürücüsü önermek pek mantıklı olmaz pahalı bir çözüm olur bazı sensörler karşıma çıkmıştı bunlar kullanılabilir maliyet açısından iyi olur.

Teşekkür ederim,
ELimde Canbus hattını okuyabilecek cihazım mevcut.

Motor sürücüsü veya sensör önerileriniz nelerdir peki?

Emre_Tuncay_

robikod

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 16 Nisan 2020, 14:22:57Aşağıdaki firmanın bazı sensörleri var.
https://www.alfasanayi.com/content/img/INC/INC_110_Serisi_Can_Open_Cikis.pdf

Tabi fiyat sormak lazım.

Teşekkür ederim.

Eğer başka önerisi olan olursa yazarsa sevinirim.

robikod

Başka önerileri olan yok mu ?

gokhangokcen

@robikod daha önce bende bir konuya yazmıştım canopen konusu ama elle tutulur bir şey bulamadım bu konu benimde gündemimde elimde her türlü markada sürücü, sensör, plc vs donanımları var ama alt yapıda kullanılan kodları çözemedim. tek tek hattı dinlemek ile çözülecek bir şeyde değil bana göre. Bir sürü varyasyonları var arızaya geçti, arıza sayacı, start bilgisi, kalp atış dedikleri mevzu vb. bir sürü şey..

şu veri geldiğinde karşılığında bu gönderilmeli pdo/sdo olarak bu cevaplar verilmeli gibi bir bilgiye erişmeye çalışıyorum. ama net olarak kafamda oturtamadım. çok iyi ingilizcem yok internette Türkçe kaynakta yok. Adım adım işi detaylıca öğrenmek istiyorum. Umarım yardımcı olacak birileri çıkar. Takipteyim bende.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

robikod

@gokhangokcen Bende birkaç deneme yapmak için Cnaopen sinyali çıkışı olan sensör,sürücü,plc arıyorum ancak fiyat olarak makul olanlarından hiç önereceğiniz ürün var mı ?

gokhangokcen

hocam uygun maliyet kavramı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir internette canopen çıkışlı bir sürü sensör var. Enkoderdan tutunda sıcaklık,nem,servo vb. şeklinde gidiyor. CanOpen çıkışlı cihazlar
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.