En ucuz SBC hangisi?

Başlatan z, 16 Nisan 2020, 13:03:01

bsenguler

Alıntı yapılan: makdeniz - 16 Nisan 2020, 20:54:08Bu rasperry pi ile analog okumak istesem harici adc mi kullanmam gerekir ?

Harici adc kullanmak gerekiyor.

Bülent Hocam, neden Beagle Bone tarzı bir karta yönelmediniz, işlemci gücü ve ram haricinde eksiği yok fazlası var.

z

Ilk kez SBC ile ugrasacagim. Bu kartlarla ilgili gelişmeleri takip etmiyorum ve öneri talebime gelen ilk cevap Raspberry Pi Zero W oldu.

Ozellikleri, boyutu ve fiyati cok cazipti ve lokal olarak temin edebiliyorum.  Üstelik SD kart içinde NOOBS diye bir şey de yüklüymüş. (Sanırım Linux vs var)

O yuzden onu sectim.

Marka modele bagimli bir calisma yapmayacagim.

Projemin kodlari acik olacagi icin projemle ilgilenenler diledikleri SBC yi kullanabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: makdeniz - 16 Nisan 2020, 20:54:08Bu rasperry pi ile analog okumak istesem harici adc mi kullanmam gerekir ?
Programı yazdım bitirdim mcu'lar dan alışık oldugumuz kod koruması vb. bir şey yoktur sanırım. Bu konuda bir gelişme var mı ?
Benim tasarımım Harici adc gerektiriyordu.
MCP3201 kullandım

engerex

Orange pi bir çok modeli var. RaspPi Zero W gibi minicik kartları var mı bilmiyorum ama çok daha donanımlı kaslı kartları mevcut. Muhtemelen daha ekonomikler.

tunayk

Orange Pi de de çok hoş kartlar var. Hatta daha önce burada Pi Zero modelin çalıştırılmasını anlatmıştım.

Bundaki sorun yazılım tarafında kaynak biraz zayıf. Linux tarafında yetkin olmak gerekli. Zero nun birkaç  serisi var ama birinde çalışan OS diğerinde çalışmıyor.

Raspi ile  ilgilenen çok olunca haliyle daha çok kaynak oluşuyor. Tabi bu düşünceler benim gibi linuxtan anlamayanlar için geçerli. Üstadlara söz yok. :D 

wtrk

Ben son 2 yıldır baya haşir neşir oldum radpberry pi ile.
Şirkette yaklaşık 20 tesisin plc'lerini izliyoruz. Monitoring yapıyoruz. Onun dışında evde kendim içinde ufak tefek şeyler yapıyorum.
Alacak arkadaşlar için tavsiyem , sd card Class 10 olmalı
Ayrıca HDmi çeviriciye filan ihtiyaç yok. Vnc ile direk remote desktop oluyor.
Programlama değil ancak pi'de takıldığınız kısımlar olursa destek olmAya çalışırım
NoBody Can Stop Me!!!!!

noravel

Bu kartlarda sistemin SD kart üzerinden boot ediliyor olması ticari uygulamalar için güvenilir mi? Bildiğim kadarıyla rasperry de sadece sd kart seceneği varken beaglebone black ve bazı orange pi kartlarda eMMC seçeneği mevcut. Bu konuda tecrübesi olan var mı?

z

Raspberry Pi icin windowsvari programlar (forum uzerinde butonlar, texteditler vs) yazabilmek icin hangi programlara ihtiyacim olacak.

Bu programlar (IDEler) Raspberry uzerine mi yuklenecek?

ex_machina

Alıntı yapılan: z - 18 Nisan 2020, 09:39:40Raspberry Pi icin windowsvari programlar (forum uzerinde butonlar, texteditler vs) yazabilmek icin hangi programlara ihtiyacim olacak.

Bu programlar (IDEler) Raspberry uzerine mi yuklenecek?

LattePanda, Windows 10 ile çalışıyor. Yani Delphi ile bu kart üzerinde program yazıp derleyip çalıştırabilir veya önceden başka bilgisayarda yazdığınız exe uzantılı programı bu bilgisayara atıp çalıştırabilirsiniz. Ama fiyatı biraz sıkıntılı.

z

Bugün Raspberry Pi Zero siparişim geldi ve power on aşamasından sonra sıkıntısız şekilde desktop ekranı karşımda belirdi.

İlk hello world programımı yazıp derleyip çalıştırdım.

Taa MSDOS zamanlarına geri döndüm.

Kara terminal ekranında klavyeden komutlarla program çalıştırmak mercedesden inip eşeğe binmek gibi bir şey oldu.

Neyse terminal moduna geçip aşağıdaki satırlarla

sudo nano Myprg.c    (nano adındaki editörü root kullanıcısı yetkileriyle kullan demek)

Boş editör ekranı gelince meşhur kodlarımızı yazıp ctrl x ile çıkarken Y ile dosyayı diske (SD karta) yazdırıyoruz.

#include <stdio.h>

int main()
{
  printf("Hello, World! \n");
  return 0;
}

Ardından gcc Myprg.c -o Myprg komut satırıyla  Myprg.c dosyamızı derliyor ve çalıştırılabilir Myprg dosyasını ürettiriyoruz.

Ardından chmod +x Myprg diyerek Myprg dosyasını çalıştırma yetkisisi kazanıyoruz.

./Myprg yazıp enterlediğimizde kara ekranda Hello, World! çıkıyor.

-------------------------------------------

Neyseki bunca zahmete girmeden de yapabiliyoruz.

Desktopta en tepedeki klasör ikonunu tıklayıp /home/pi klasöründe windowsdan bildiğiniz tekniklerle sağ click new file vs ile deneme.c adında dosya oluşturup ardından bunu çift tıklayıp editör içine gelmesini sağlyoruz.

Helloword C satırlarını yazıp editörün save butonu ile save edip Compile butonu ile derleyip, Build butonu ile çalştırılabilir dosya üretip Run butonu ile de dosyamızı çalıştırıyoruz.

Tüm bunları desktopta mouse/klavye ile yapıyoruz.

Süper. Süper ama yazdığım kodların çıktılarını kara ekranda göstermek istemiyorum.

Raspberry Pi Zeroda, Windows uygulamaları gibi cicili bicili programlar yazmam lazım.

Bunun yolu nedir?

z

Alıntı yapılan: wtrk - 17 Nisan 2020, 10:51:17...Programlama değil ancak pi'de takıldığınız kısımlar olursa destek olmAya çalışırım

@wrtk
@tunayk

Yazdiginiz programlar gorselligi olan seyler mi? Yoksa konsol uygulamalari mi?

Gorsel ise siz ne kullaniyorsunuz?

------------------------------

Su anda saskin sekilde saga sola saldirma modundayim, phyton icin Tkinter ile gorsel programlar kolaymis.

Rapberry uzerinde Phyton icin hazir IDE benzeri basit bir programcik da yuklu.

Gel gelelim Tkinter yuklu degil galiba ya da baska bir sorunu var.

z

Alıntı yapılan: wtrk - 17 Nisan 2020, 10:51:17....Ayrıca HDmi çeviriciye filan ihtiyaç yok. Vnc ile direk remote desktop oluyor.
Programlama değil ancak pi'de takıldığınız kısımlar olursa destek olmAya çalışırım

Sizin yazdiklarinizi anlamakta zorluk cekiyorum. Bugune kadar hic duymadigim terimlerle konusuyorsunuz.

Mesela VNC googledan gordugum kadariyla sanirim ozel bir yazilim.

30 gunluk deneme suresi hic isime yaramaz. PC'de isletim sistemi ile gelen Remote Desktop Connection diye bir uygulama var.

Bu ayni isi gorur mu?

Gorse de birisinin en azindan ilk baglanti kurmak icin PC ve Linux  tarafinda ne yapmam gerektigini anlatmasi lazim.

Gercekten bu konular benim kostugum kulvarlar degil. Hersey cok yabanci.

ibocakir

Eğer kara terminal ekranında geliştirme yapmak istemiyorsanız sshfs önerebilirim.

sshfs: SSH file system.

Bunun sayesinde rpi'deki istediğiniz file system'i, geliştirme yapacağınız bilgisayarınıza mount edebilirsiniz. Böylelikle geliştirme yapacağınız bilgisayarda istediğiniz editörde geliştirme yaparsınız. VSCode, Atom vs. ne ise kullandığınız editor, geliştirdiğiniz bilgisayarda değişiklik yapıp kaydederseniz rpi lokalde de kaydedilecektir. Arkasına tek yapmanız gerek yazdığınız programı çalıştırmak olacak.

z

Derdim kara ekranda calismak istemeyisimden ziyade yazacagim uygulama grafik arayuze sahip olsun istiyorum.