SBC kartlarında SD kartı çalışma esnasında söküp takmak mümkün mü?

Başlatan z, 17 Nisan 2020, 04:02:09

z

SBC kartın enerjisini verdik ve işletim sisteminin de üzerinde yüklü olduğu SD karttaki uygulama programımızı çalıştırdık diyelim.

Uygulama programı, işletim sisteminin bulunduğu SD karttan bir dosya okumak istedi fakat, bulamadığı için SD karta şu isimdeki dosyayı yükleyin diye uyarı verdi diyelim.

Bu aşamada SD karta dosya yüklemek üzere SD kartı SBC kartdan çıkartıp dosya yükleyip geri karta takabilirmiyim?

(İsteğim PC çalışırken HDD yi sökmek gibi bir şey ama olur mu olur)

SD kart ile dosya transferi icin yoksa 2. Bir SD kart yuvasimi gerekir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Normal şartlarda hayır. Ancak linux konusunda enteresan işler yapanlar var. Bazı derlemelerde SD karttan boot sonrası karta ihityaç duymadığını okumuştum. Özellikle karta yazma işlemini bloke edip ömrünü uzatmak için.

mufitsozen

"SBC kartlarında SD kartı çalışma esnasında söküp takmak mümkün mü?" = Evet.

google "nard sdk raspberry pi hot swap"
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

fide

Alıntı yapılan: z - 17 Nisan 2020, 04:02:09SBC kartın enerjisini verdik ve işletim sisteminin de üzerinde yüklü olduğu SD karttaki uygulama programımızı çalıştırdık diyelim.

Uygulama programı, işletim sisteminin bulunduğu SD karttan bir dosya okumak istedi fakat, bulamadığı için SD karta şu isimdeki dosyayı yükleyin diye uyarı verdi diyelim.

Bu aşamada SD karta dosya yüklemek üzere SD kartı SBC kartdan çıkartıp dosya yükleyip geri karta takabilirmiyim?

(İsteğim PC çalışırken HDD yi sökmek an yükleme / silme gibi bir şey ama olur mu olur)

SD kart ile dosya transferi icin yoksa 2. Bir SD kart yuvasimi gerekir?
usb ve ethernet / wifi bağlantısı var. Winscp ile karta hiç dokunmadan yükleme /silme yaparsınız. Kartı sökmeye gerek yok.

Putty ile seri port ayarını yapın.
ifconfig ile ip adresini öğrenin.
Winscp ile scp bağlantı oluşturun.
Host: raspi ip'si
Port:22
User: raspberry
Pass:pi olmalı.
User ile pass çapraz da olabilir.

Sonra sbc üzerindeki dosyalar elinizin altında.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

CaFFeiNe

bsenguler

Alıntı yapılan: z - 17 Nisan 2020, 04:02:09(İsteğim PC çalışırken HDD yi sökmek gibi bir şey ama olur mu olur)

Benim bildiğim kadaıyla böyle birşey olmasına imkan yok hocam(bizzat denemedim),çalışabilecek tüm komutlar sd de siz komutu verdiğinizde sd karttan okunup belleğe yazılıyor, işlemi bitene kadarda bellekte takılıyor, siz sd kartı söktüğünüzde kernel bellekte olduğundan raspi çalışmaya devam ediyor ama bir işlem yapamıyorsunuz doğal olarakta servisler gümlemiş oluyor, tekrar ssh ile bağlanmaya çalıştığınızda kapı duvar olmuş oluyor. Sonuç olarak raspinin tüm işletim sistemi sd kartta olduğundan dolayı o iş yaş hocam :)

Sunucularda/iş istasyonlarında böyle bir hareket yapabilirsiniz oda raid 1 yapılandırılmış ve hdd ler hotplug özellikli olması lazım yoksa giriş çıkış birimine zarar verebilir lakin en önemlisi veri kaybıdır.

Dosya değişikliği, program kurma vs vs içinde @fide dediği gibi yol alabilirsiniz.