5 eksen cnc kart ile tb6600 sürücü kullanarak motor sürmek

Başlatan wtrk, 18 Nisan 2020, 16:12:15

wtrk

Arkadaşlar merhaba.
Geçtiğimiz yıllarda aldığım 23 nema motorlar ile tb6600 sürücüleri bugün bir arkadaştaki beş eksen kart ile sürmeyi denedik ancak başaramadık.
Acaba kontrol kartı ile sürücü uyumsuzmu diye düşündüm.
Daha önce tecrübe eden arkadaşlar oldumu ?

NoBody Can Stop Me!!!!!

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

wtrk

Alıntı yapılan: mehmet - 18 Nisan 2020, 23:08:28Nasıl bağladınız? Şema, resim?

Biz açıkçası bağlantıyı gelişigüzel yaptık, benim öğrenmek istediğim bu kartla bu sürücü uyumlu mu ?
Ayrıca birde mach3 dışında başka cnc programı varmı bu kartla çalışacak ?
Çünkü lpt porttan bağlantı yapınca PC'de com yada lpt bağlantı noktası diye extra gelmiyor. Biraz da yeterli tecrübemiz yok maalesef
NoBody Can Stop Me!!!!!

DaRt

Ben yaptığım cnc plazma kesim makinesinde bu 5 eksen kartı, mach3 ve tb6560. Sürücüyü kullandım. Tb6600 ile tb6560 arasında pek fark yok. Kullanabilirsiniz. Bağlantıları nasıl yaptığınızı bilmediğim için çalışmama sebebini bilemeyecegim.

Paralel porta cihaz takılı olmasa bile aygıt yöneticisinde lpt port görünür. Cihaz takinca değişen bir şey olmaz. Yani bilgisayar bu kartın takılı olduğunu anlamaz. Siz mach3 veya benzeri program ile lpt porta erişip bu şekilde 5 eksen karta erişirsiniz.

wtrk

Alıntı yapılan: DaRt - 19 Nisan 2020, 13:49:20Ben yaptığım cnc plazma kesim makinesinde bu 5 eksen kartı, mach3 ve tb6560. Sürücüyü kullandım. Tb6600 ile tb6560 arasında pek fark yok. Kullanabilirsiniz. Bağlantıları nasıl yaptığınızı bilmediğim için çalışmama sebebini bilemeyecegim.

Paralel porta cihaz takılı olmasa bile aygıt yöneticisinde lpt port görünür. Cihaz takinca değişen bir şey olmaz. Yani bilgisayar bu kartın takılı olduğunu anlamaz. Siz mach3 veya benzeri program ile lpt porta erişip bu şekilde 5 eksen karta erişirsiniz.

Merhaba teşekkür ederim verdiğiniz bilgi dolayısıyla.
Çok basit bir şekilde kart ile mach3 programının haberleştiğini nasıl anlar ve Mach3'ten cnc'nin  X - y motorunu manuel nasıl hareket ettirebilirim. Menülerde x-y-z motorlarını sürmeyi maalesef bulup başaramadım
NoBody Can Stop Me!!!!!

DaRt

Mach3 paralel portta cnc kontrol kartı olup olmadığını anlamaz. Kartta herhangi bir geri besleme yok. Kart varmış gibi paralel port data pinlerine sinyal gönderir.
5 eksen kontrol kartı üzerinde x clk pini p2, x cw pini p3 görünüyor. mach menülerinde pin ayarlamalarına bunu tanıtmak gerekiyor. Mekanizmaya bağlı 1 mm gitmek için gerekli pulse değerini steps per bölmüne girmek gerekiyor. 5 eksen kontrol kartı ile motor sürücü arası kablo bağlantıları, mikrostep ve akım ayarları yapmak gerekiyor. Son olarak da motor ile sürücü arası kablo bağlantıları. Bunlar çok karışık şeyler değil ama biraz dikkat gerekiyor. Tüm bunlar tamam ise mach3 mdi modunda g1 x100 komutu ile x ekseninde 100mm harelet ettirebilirsiniz. Ya da mpg modunda el çarkında x+ butonuna basarak hareket ettirebilirsiniz.

wtrk

Alıntı yapılan: DaRt - 19 Nisan 2020, 15:06:58Mach3 paralel portta cnc kontrol kartı olup olmadığını anlamaz. Kartta herhangi bir geri besleme yok. Kart varmış gibi paralel port data pinlerine sinyal gönderir.
5 eksen kontrol kartı üzerinde x clk pini p2, x cw pini p3 görünüyor. mach menülerinde pin ayarlamalarına bunu tanıtmak gerekiyor. Mekanizmaya bağlı 1 mm gitmek için gerekli pulse değerini steps per bölmüne girmek gerekiyor. 5 eksen kontrol kartı ile motor sürücü arası kablo bağlantıları, mikrostep ve akım ayarları yapmak gerekiyor. Son olarak da motor ile sürücü arası kablo bağlantıları. Bunlar çok karışık şeyler değil ama biraz dikkat gerekiyor. Tüm bunlar tamam ise mach3 mdi modunda g1 x100 komutu ile x ekseninde 100mm harelet ettirebilirsiniz. Ya da mpg modunda el çarkında x+ butonuna basarak hareket ettirebilirsiniz.

Hocam bende CNC 3018 Pro var ve onu Candle ile kullanıyorum. X-Y-Z eksenlerini istediğim miktarda sürebiliyorum.
Bu kartıda benzer bu şekilde basit bir uygulama ile kullanabilirmiyim peki ?
Yazdıklarınız biraz karışık geldi maalesef.
NoBody Can Stop Me!!!!!

DaRt

Elinizdeki 5 eksen kart ve tb6600 sürücüyü kullanarak mach3 ile yapabilirsiniz. Ancak basitliği tartışılır. Cnc3018 ile ilgili bilgim yok maalesef.