Verimli Üretim hatları için Doğru servo Sürücü kullanımı

Başlatan festo, 20 Nisan 2020, 02:13:41

festo

Servo motor, geri besleme sistemi aracılığıyla işleyiş üzerinde oluşan hatayı kısa süre içerisinde tespit ederek çözüme kavuşmasını sağlayan sistemdir. İçerisinde var olan manyetik alan çok kuvvetlidir. Genel olarak kompanzasyon sargısı olan ve ufak çaplı dc motorlarına, seryo motor adı verilmektedir. Servo motor genel olarak açısal dönmeler yapması gerektiği zaman veya dc motorlara benzer olarak sürekli dönüş yapılması istenmiyorsa kullanılmaktadır. Bütün bu işlemler servo sürücü aracılığıyla kontrol altına alınmaktadır. Bu nedenle motor seçimi kadar sürücü seçimi de önemlidir. Sürücü; mekaniksel konum, hız veya ivme gibi bileşenleri kontrol eder.
Servo sürücüler, servo motorlara gerek duyulan her alanda kullanılmaktadırlar. Robotik ve mekanik üretim alanları önde gelen örnekleri arasında yer almaktadır. Üretim hatlarında kullanılan hemen hemen bütün cihazlarda servo motor ve servo sürücü kullanımı gerçekleşmektedir. Üretim hatlarının verimli olabilmesi için, doğru servo sürücü kullanımı çok önemlidir. Servo sürücü doğru seçilirse, az maliyetle çok üretim gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Herhangi bir plastik akıtma makinesinde presleme işlemi yapan motorda, üretim hatlarını konrtol etmek amacıyla görevlendirilen konveyör ve bant da, ürünlere etiket basım aletlerinde servo motor ve aynı zamanda servo sürücü kullanılmaktadır. Servo sürücü robotik alanda da oldukça yaygın kullanılır. Bu nedenle endüstri 4.0 alanında da etkin rol göstermektedir. Servo sürücü sayesinde hiçbir fiziksel kuvvet uygulanmadan araç bile çekilmesi mümkündür.

Servo Motor Ve Sürücü Seçimi
Servo motor seçiminde dikkat etmemiz gereken sistemin kullanmakta olduğu güç, motorun üzerine binecek olan yük, tork, hız gibi bileşenlerdir. Bütün bu parametreler göz önünde bulundurularak doğru motor ve sürücü seçimi gerçekleştirilir. Mekanik sistem üzerinde hazırda var olan durumlarda, motorun fiziksel olarak boyutu önceliğimizse seçim bileşenleri arasında bununda yeri olması gerekmektedir. Motor seçiminin hemen ardından servo sürücü seçme işlemi gerçekleşmektedir. Servo sürücü seçilmiş olan motorun kullanması gereken maksimum voltaj ve akım değerine göre seçilmesi gerekmektedir. Sürücü motora uygun bir şekilde seçilirse verimli bir üretim gerçekleşecektir. Kullanacak olan kişinin durumuna göre sürücünün frekansı da önem taşımaktadır.
Servo Sürücüler Ve teknoloji
Günümüzde motora montaj edilmiş olan endoker, rezorver gibi aygıtları kullanırken kablo sıkınısı ortadan kalkmıştır. Teknoloji ile birlikte servo sistemlerde, servo motor güç kabloları üzerinden çeşitli verilere ulaşmak mümkündür. Kısaca anlatmak gerekirse motora sadece 3 kablo götürmek yeterli olacaktır. Bu kablolarda besleme için kullanılmaktadır. Servo sürücü sistemi sayesinde bu kablolardan çok daha büyük frekansa sahip olan motor bilgilerini okuyabiliriz. Evinizde ve ofisinizde kullanmakta oluğunuz adsl sistemi bu teknolojiye oldukça benzerdir. Daha rahat anlamak için bu sistemi gözünüzde canlandırabilirsiniz.  Hem interneti hem telefon görüşmesini aynı hat üzerinden asimetrik dalga sayesinde kullanmanız mümkündür. İşte yeni teknoloji ile gelen servo sistemde de aynı mantık bulunmaktadır. Sinyaller aynı frekansta işlem görürken, güç elektriği farklı frekans üzerinden işlem görmektedir.